What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
se mai intampla sa fie si de la producator problema. daca e incepator omul mai zici ca poate sa fie vina lui, dar am patit sa germinez de la mai multi producatori si anumite pachete sa scoata 0% sau aproape 0% germrate, pe cand altele, germinate prin aceeasi metoda si in acelasi timp sa fie ok (90% + germ rate). Poate sa fie problema cu seminte, sau cu pastrarea acestora (mai ales daca sunt mai vechi de cativa ani).
 

bebe55

Member
MJgrow:nu au germinat in servetele si le-am pus la germinat dupa ce mi-au venit semintele.
exploziv:cred ca de la producator e:))
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
MJgrow:nu au germinat in servetele si le-am pus la germinat dupa ce mi-au venit semintele.
exploziv:cred ca de la producator e:))

Daca nu au germinat nici in servetele, in cateva zile, iar temperatura a fost sub 26 grade C, asta e, shit happens :huggg:
 

Gigel2

Member
Va salut.
Pe 15 mai am "montat", intr-un loc pe care il consideram safe, doua plantute vegetate aproximativ doua luni indoor.
In prezent una dintre ele are aproximativ 2.40 m inaltime, diametrul coroanei apropiindu-se de 1,2 m...iar cealalta in jur de 1,5 inaltime cu o coroana a carei diametru nu depaseste 70 cm.

:moon:LOCUL NU MAI E SAFE !!! :moon:

E posibila o mutare a fetelor in conditiile date? Cat de tare vor fi afectate de cele cateva posibile leziuni la nivelul radacininor avand in vedere ca perioada de flower a inceput?

Multumesc!
 

Stradel

Member
2,40 SI De abea a intrat in flower cat se mai face oare Mare dihanie cred ca suntem toti curiosi de o poza sigur e vreo sativa ce strain e ? Eu nu stiu sa iti raspund dar slabe sanse iti dai seama ce radacini are aia bai blete:woohoo:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca ai un bobcat sau un escavator poti muta orice..
manual, chiar daca poti sapa cat sa le desprinzi, iti trebuie un vinci sau o macara cu vinci ca sa o poti ridica.. sau vreo 4 oameni, situatie in care nu mai e safe oricum..
 

Gigel2

Member
Sa ma astept la un bloc de pamant de cel putin 1,2 mc?
:wallbash:
Un escavator va trece pe acolo sigur... dar nu ca sa ma ajute pe mine.
Aveam asteptari uriase de la ele dar se pare ca am muncit 6 luni degeaba :booked:

le: Precizez ca locul in care am de gand sa le mut nu e deloc departe...vorbim de cativa metri,

Daca as reusi totusi sa disloc planta din pamant, pastrand intacte 70% din radacini sa zicem, aceasta ar supravietuii mutarii?

!Gaura plantei mari avea aproximativ 70cmc la plantare iar peretii acesteia erau partial delimitati de diverse reziduri din pamant...ma gandesc ca poate nu s-au extis asa de mult radacinile; poate s-au comportat ca intr-un ghiveci.:bow:
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu chiar atat, dar cu siguranta cateva sute de kg. Daca apuca totusi sa faca ceva cristale poti incerca sa faci ceva hash din ele. Daca nu macar niste cannabutter.
La fel de usor poti lua niste clone pe care sa le folosesti la un eventual indoor sau la anul la outdoor. Macar sa nu fie pierdere totala.

Am facut si un calcul rapid, asa pe minim, la 30 cm raza in jurul plantei si cu adancime de 50 cm ar fi 250 kg. Dar.. cand am incercat sa scot radacinile unei plante dupa un grow, am sapat la 30 cm distanta fata de trunchi si inca erau radacini cat degetul. Asa ca daca vrei sa nu deranjezi deloc planta, ca sa isi revina cat mai repede ar trebui sa sapi mai mult. Iar daca solul e moale in zona, te poti astepta ca taproot-ul sa treaca de 50 cm la o planta de 2 m +.
Eu cred ca costurile operatiunii nu justifica manevra asta. Poate ai noroc totusi sa apuci sa termine sau macar sa mai le lasi acolo cat sa poata fi folosite cumva. Mai exista si riscul sa te prinda cineva cand le muti si sa ai probleme cu legea. Apoi risti sa le muti si sa ti le fure unul dintre cei care te-au ajutat la mutare..

Daca un loc nu e safe, e absolut imposibil ca la cativa metri sa ai un loc safe in care sa merite sa le muti..
Si cand zici de dislocat, sper ca nu ai de gand sa tragi de ea pana iese, trebuie sapat in jur si apoi eventual rupte doar raadacinile care merg mai adanc decat poti sapa.
Si in nici un caz nu te astepta sa fii ramas in marimea gaurii pe care ai sapat-o tu. O planta de 2 m isi intinde radacinile cat poate, mai ales pe lateral. Gandeste-te ca radacinile plantei sunt oglinda coronamentului, numai ca in directia opusa.
 
Last edited:

Gigel2

Member
Am exagerat cu cei 70 cmc pe care ii avea gaura.Avea probabil 50 cmc...oricum mult daca te gandesti la cat ar putea cantari impreuna cu planta.As avea un ajutor de incredere pt toata operatiunea dar tot nu cred ca o sa izbavim...cel mai probabil o sa trag de timp sa mai avanseze putin in flower si o sa incerc sa fac niste hash.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cred ca nu intelegi ce inseamna cmc..
De exemplu, o sticla de pepsi la 2.5 L are aproape 3000 cmc.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ala e o optime de metru cub (0.125 mc) sau 125.000 cmc.
E si logic, ca incap 8 astfel de cuburi in un cub cu laturile de 1 m.

Nu uita sa cumperi sacii pentru bubble hash, ca dureaza ceva pana vin.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Lasa omu, ca nu-i bai, dupa ce faci bubble hash cu restul faci un concentrat de te lingi pe deste, la asa o namila de planta. Dam consultanta, daca nu stii...
 

deepstate

Member
Fara excavator nu poate fi mutata o planta atat de mare, se rup foarte multe radacini iar cand o plantezi in alt loc nu mai poate sustine sistemul radicular ramas ce e deasupra pamantului. Trebuie tunsa bine de tot ca sa aiba vreo sansa, nu prea e treaba de amator.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Toata lumea tine cu planta. Las-o asa, si casca ochii, zic si eu.

@deepstate: mai, scuze de offtopic, dar acum ca vad avatarii nostri, nu ma pot abtine: parca al tau s-a speriat de matza mea. Sau o fi fascinat de ea, na ca nu stiu... :p
 

eska

Member
lasati mîţele.

a incercat careva un program mai scurt de lumina la partea de vegetat? ceva de genu de la 18/6 la 14/10? am auzit chiar ca s-a ajuns la 13/11 dupa nu stiu ce manevre, dar nu am gasit prea multe detalii. voi ati experimentat si altceva in afara de 24/0 si 18/6?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
treptat le poti duce si la 13 on / 11 off (sau mai brusc la 15 on 9 off), dar nu vad nici un beneficiu, cresterea nu va fii accelerata. daca vrei sa tii mame in veg sau clone si n-ai nevoie de ele prea curand poti oricand sa folosesti lumina mai putin si acelasi program ca de obicei. oricum, nu brusca schimbarile alea ca le derutezi hormonii si se poate declansa inforirea, chiar daca nu are planta 12 ore de intuneric neintrerupt. si vorbim aici de o reactie pe baza de stress, nu una naturala.
m-am jucat cu orarul in toate felurile, dar e prea multa bataie de cap doar pentru cativa lei economie la curent.. ca alte motive n-am gasit.
dupa toate incercarile am revenit la 24/24, ca e cel mai practic, cum nu stiu niciodata cand voi ajunge la plante, macar stiu ca pot umbla la ele oricand. mai jos de 18 on / 6 off nici nu m-as duce, oricata economie as vrea sa fac, ajung sa pierd timp, adica bag aceeasi bani in curent sau chiar mai mult, numai ca pe o perioada mai lunga.

tu ce vrei sa obtii cu asta?
 
Last edited:

eska

Member
beneficii ar fi: economie la curent si temperatura medie mai mica. dar vorba ta, mare lucru nu cred ca ar fi, plus ca da, se poate folosi o lumina mai mica.

da, mame/clone in veg (nu flower, modifica-ti postu sa nu creada lumea altceva). era interesant cu ore mai putine de lumina ca graba nu e.

dar daca in camera de inflorire intra putina lumina din ext. pe la incheieturi ca sa zic asa, la modul ca poti distinge anumite forme inauntru, crezi ca poate dauna procesului de inflorire? lumina nu intra direct, ci prin reflexie si foarte putina.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cel mai bine ar fi sa nu exista scurgeri de lumina deloc. (mai ales daca folosesti genetica care nu e foarte stabila dpdv genetic)
Din ce am citit intr-o carte mai de mult, intensitatea luminoasa care poate fi sesizata de planta ar fi de 2 ori cea a lunii cand e luna plina. Acum, fara un luxmetru cu precizie mare nu vad cum ai putea masura treaba asta, de aia cred ca e mai bine sa folosesti ceva kit sau banda izolatoare sa previi orice eventuala problema.
 

Latest posts

Latest posts

Top