What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ideal ar fi cu pesti cu tot =))

Crete idei mai ai, desi probabil nu e nici o problema. In tot cazul, nu cred ca atingi nivelul de nutrienti necesari. In principiu, ai putea sa ii masori ECul sa vezi daca esti pe langa valoarea de hidroponic, de exemplu.

Totusi, ochiometric, mie nu imi seamana cu apa in care dizolv nutrientii, nici pe departe. Poate a incercat careva.
 

eska

Member
Despre uscarea buzilor si mentinerea mirosului si al gustului specific de ganja.

Temperaturile de afara au facut ca mugurasii culesi sa se usuce destul de repede in circa 3 zile, in special la exterior, devenind "crispy". Au capatat si un miros gretos de fân (clorofila care se descompune). Crengutele nu pocnesc tot timpul cand sint indoite, asa ca am bagat mugurasii de urgenta la borcane in speranta ca umezeala de la interior va domoli uscaciunea de la exterior, iar cu ocazia asta sper ca va reveni si mirosul si gustul specific de ganja.
Cum temperaturile din jur sint destul de mari, iar terpenoizii se degradeaza (evapora) la temperaturi mai mari de 21 de grade, am ales sa bag borcanele la frigider unde temperatura este sub 10 grade.

Din experienta voastra, e ok daca borcanele stau la frigider? La ce stare au buzii cred ca o sa deschid borcanele o data pe zi, sau vedem... Ceva sugestii?

:tiphat:
 

MJgrow

Active member
baga buzii la borcan acum cat inca mai sunt umezi, si deschide de 2-3 ori pe zi capacele cateva minute. cel putin in prima saptamana, apoi mai rar, gen 1 data pe zi.

poti sa ii pastrezi la frigider. dar ii poti pastra si la intuneric, de preferabil ferit de caldura.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Terpenoizii se evapora chiar si la 4 grade sau cat sunt in frigider, doar ca mai incet. De fapt, ei se evapora chiar si la -30 grade, cea mai scazuta temperatura pe care o poti obtine in casa fara instalatii industriale, doar ca de zeci de ori mai incet decat la temperatura camerei. Pe langa terpenoizii, care se pierd, se pierde si din THC, prin conversie in alti cannabinoizi non-pshihoactivi. Insa, daca nu planuiesti stocarea pe mai mult de 1.5 ani, nici nu trebuie sa te agiti in legatura cu aceste pierderi. Iar daca planuiesti sa pastrezi treaba mai mult de atat, eu zic ca cea mai buna idee e sa faci hash, pe care mai apoi sa il tii in deep freezer la ~-30 grade C, unde va tine fara scaderi observabile cel putin 10 ani.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ea? Ntz, ntz, cum le stii tu pe toate mai Strădeus! Sa fiu mai atent si eu...
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Despre uscarea buzilor si mentinerea mirosului si al gustului specific de ganja.

Temperaturile de afara au facut ca mugurasii culesi sa se usuce destul de repede in circa 3 zile, in special la exterior, devenind "crispy". Au capatat si un miros gretos de fân (clorofila care se descompune). Crengutele nu pocnesc tot timpul cand sint indoite, asa ca am bagat mugurasii de urgenta la borcane in speranta ca umezeala de la interior va domoli uscaciunea de la exterior, iar cu ocazia asta sper ca va reveni si mirosul si gustul specific de ganja.
Cum temperaturile din jur sint destul de mari, iar terpenoizii se degradeaza (evapora) la temperaturi mai mari de 21 de grade, am ales sa bag borcanele la frigider unde temperatura este sub 10 grade.

Din experienta voastra, e ok daca borcanele stau la frigider? La ce stare au buzii cred ca o sa deschid borcanele o data pe zi, sau vedem... Ceva sugestii?

:tiphat:

Daca borcanele au capac care se inchide etans pot fi stocate mult timp la frigider cu conditia sa nu se umble des la ele. Atunci cand umbli la ele des mugurii devin in timp foarte sfaramiciosi si foarte uscati.

Pentru a mentine umiditate mugurilor la un nivel corespunzator sau pentru a o creste atunci cand au devenit prea uscati, pot fi folosite bile de hidroton sau chiar bucati de caramida sau de lut nesmaltuit imbibate cu apa care se adauga in borcane si se lasa acolo pana la obtinerea umiditatii dorite.
 

eska

Member
pentru rehidratare se poate folosi, cu verificare periodica a borcanului, si o bucatica de paine, de baby carrot, de varza iceberg (partea groasa, alba) -ceva neutru la miros si gust-, numai ca iarba va capata un aspect de low quality, fiind fara gust/miros.

asa ca momentan ma feresc sa-i hidratez, mai astept una-doua saptamani, iar daca mugurii nu-si revin la miros -> cannabutter scrie pe ei!

:tiphat:
 

Stradel

Member
Pune niste flori de canepa umede , se hidrateaza si sigur mai capata miros :))) , poate si ceva spectru pentru auto ala...
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Sa vezi ce bine se pastreaza mugurii tratati prin metoda water-curing. Isi micsoreaza si volumul, se macina si mult mai bine dar intradevar arata ca niste buruieni plouate si uscate.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Chiar asa jtm , ai facut salata din hemp x ruderalis?

Salata salata din CBDCrew am facut, asa, informativ. Din Ruderalis nu. Din canepa industriala nu imi amintesc. Frunzele tinere sunt cele mai bune dar... bulesti planta, exceptand ca ai un hectar si faci topinguri zilnic. Cu frunzele tinere, muguri abia deschisi, merge si la canepa industriala. La Ruderalis nu ai ce ca is vai de mama lor cand is mici si oricum nu le place toppingul.
 

bebe55

Member
am o auto northen light indoor de 2 luni si mai are vreo 2-3 saptamani pana e gata,problema e ca in box sunt aproximativ 35 de grade la cfl si 2 coolere out si are foarte putini tricomi daca o scot afara mai pune pe ea?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Numai sa ii priiasca schimbarea brusca. Desi, la cat ai tu acolo, mai rau nu se poate decat cu greu. La temperatura asta tre sa ai rHul mare ca sa ai VPD in regula. Nu stiu daca e mediul potrivit pentru NL.
 

bebe55

Member
dapai acuma o scot ce sa fac,ma risc ca indoor sunt sigur ca nu se face cu caldura asta,dar mai am out o auto northern light si o auto mazar care arata splendid de la 1 iunie,oare sunt gata pana pe la sf lui august ca sunt in porumb si sa nu mi le culeaga altcineva?
bag ceva in cei de la ### ca din 6 mi-au germinat 2...
 
Last edited by a moderator:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
dapai acuma o scot ce sa fac,ma risc ca indoor sunt sigur ca nu se face cu caldura asta,dar mai am out o auto northern light si o auto mazar care arata splendid de la 1 iunie,oare sunt gata pana pe la sf lui august ca sunt in porumb si sa nu mi le culeaga altcineva?
bag ceva in cei de la ### ca din 6 mi-au germinat 2...

Foarte rar e vina semintelor. De obicei e de la conditiile dengerminare: temperatura, umiditate, contaminarea mediului de germinare...
 

Latest posts

Latest posts

Top