What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Prin jocul evenimentelor, am experimentat doua growuri cu urme de lumina inauntru. La primul nu era bai, ca erau asa, pe seara adica nu era nici cat o luna plina. Nu am sesizat nici o problema. La al doilea insa, cand am inversat ziua cu noaptea din motive de temperatura, lumina era semnificativ mai multa, si a trebuit sa izolez foarte bine totul, mai ales dupa ce un C99 a facut outze. A fost singurul totusi, si se mai petrece oricum, deci nu e relevant. Cu toata izolarea (autocolant negru dublu pe geamuri, draperii grele, purfix la usi, tot mai scapa cate ceva. Ba un led, una alta. Ba am mai si aprins lumina cateva secunde. Insa nu am vazut probleme. Desigur, mai bine faci tot ce poti. Lumina verde, etc...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Lumina verde e un mit. Sunt studii care demostreaza ca desi nu o pot folosi eficient la fotosinteza, e un spectru destul de important atunci cand vine vorba de declansarea hormonala a infloririi. Tocmai pentru ca e filtrata de obicei de frunze, atunci cand aceasta este detectata, este corelata cu un flux mare de lumina de catre planta.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pot sa iti spun ca la ultimul grow am uitat adeseori becul cu LED aprins toata "noaptea". 4-5W, nu mai stiu. Pe cel verde CFL nu prea il foloseam, ca are spectrul mai extins.

Nici nu au simtit, sau asa mi s-a parut mie. Posibil sa ma fi inselat insa. Ca lumina de urgenta, aprins cateva minute doar, mi se par o solutie. Atentie insa, nu recomand becurile verzi CFL.

Studiile pe care le-am postat coreleaza totusi producerea substantelor respective care "masoara" ziua si noaptea cu lumina rosie si infrarosie. In tot cazul, producerea substantelor respective intr-un raport anume declansa inflorirea. Ca atare, asta m-ar duce cu gandul la faptul ca, exceptand eventuale neliniaritati, raportul intre iluminarea de zi si aia de noapte, impreuna cu timpii, sa fie determinante pentru inflorire. Adicatelea energia totala de zi, raportata la aia de noapte.

Na, mai bine intuneric complet, mai ales daca ai citit studiile respective...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Corect, mai bine sa nu risti, ca dupa daca se intampla ceva, nu mai stii cum sa explici problema.

Stresul e si mai mare in cazul meu, fiind vorba de breeding, avand in vedere ca un coi aparut in o linie inseamna sa renunti la toata linia si posibil la cativa ani de munca, mai bine sa n-ai semne de intrebare cand vine vorba daca le-ai stresat sau nu. Daca am nevoie sa intru peste ele imi obisnuiesc ochii cu intunericul si folosesc un ecran lcd de tip OLED cu fundalul negru si luminozitatea la minim si tinut departe de ele. Vad doar cat sa nu ma impiedic de ele (umbre, asa), dar macar stiu ca nu le deranjez. Si oricum, asta se intampla odata pe an sau cam asa, cand nu mai stiu sigur daca am montat tevile/furtunele de irigare si trebuie sa plec inainte de a se aprinde luminile pe o perioada lunga. asta ar insemna ca daca nu verific .. 1 o sa stau toata perioada cat sunt plecat cu grija.. si 2 or sa fie moarte la intoarcere daca chiar am uitat. Asta e singurul caz in care ma risc sa ma duc la ele pe noapte. Cand exista un mare risc sa le pierd daca nu o fac.
 

Gigel2

Member
Salut.M-am gandit si m-am razgandit...am decis sa le las in voia sortii.
Mai jos o sa pun cateva poze sa va faceti o ideie.
Ma ingrijoreaza faptul ca nu vad inca nici un semn de inflorire.Pe la voi cum e?
 

Attachments

  • IMG_20150827_184707.jpg
    IMG_20150827_184707.jpg
    57.2 KB · Views: 11
  • IMG_20150827_184651.jpg
    IMG_20150827_184651.jpg
    62.4 KB · Views: 11
  • IMG_20150827_184021.jpg
    IMG_20150827_184021.jpg
    43.7 KB · Views: 16

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
La mine sunt pistili destui dar nu as zice neaparat ca au intrat in inflorire. Doar se pregatesc. Oricum, nu e tarziu nici pentru tine. Doar sa fie suficient de early strainul..
 
P

prelungitor

Nici la mine nu se vad semne de flower,poate doar pre-flower...Intr-o saptamana-doua sper sa infloreasca,oricum pe la jumatatea lunii septembrie se ajunge la 12/12 din cate stiu.
 

NightS

Member
voi la cat timp udati cu fertilizator? eu am fertilizator chimic bloom si cv pt inflorire npk2/4/10 cum as putea sa le alternez intre ele?......
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
De ce le-ai alterna? Mergi pe ala mai bun. Cand o sa vad plante care se muta din un sol in altul si inapoi o sa cred ca-i benefic sa faci schimbari de astea repetate.
 

Gigel2

Member
Din pacate a trebuit sa o tai pe cea mai mica dintre ele...
Ma ajutati, va rog, cu cateva idei?Ce as putea sa fac cu ea?
Pentru hash era prea tanara...as incerca un green dragon dar nu stiu exact cum se face.
Mai jos o sa las o poza cu victima.
 

Attachments

  • DSCN9097.jpg
    DSCN9097.jpg
    60.2 KB · Views: 15

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai repede niste unt, ca acolo poti concentra mai bine cat sa si simti efectul. Nici nu pare mult material, probabil ca un pachet de unt ajunge, si bagi mai multe incarcaturi de iarba in el pe rand sau folosesti un strat mai mare de apa si amesteci mai des daca o basgi pe toata odata. Minim 4 ore pe foc daca vrei sa extragi ceva din materialul ala fara muguri.
Asta asa ca sa zici ca ai facut ceva cu ea.. Altfel concentreaza-te pe restul plantelor si uita de asta.
 

Gigel2

Member
Nu stiu daca iti dai seama din poza dar fiecare ramura are cel putin 1.40 m.
Am ales cateva toppuri care aveau cativa pistili si am uscat la microunde...1,4 g de material uscat intr-un spliff si sunt avion. High foarte cerebral, pometii mi-au amortit si din picorul stang bat de 5 minute un ritm heavy metal. Cred ca astept sa se usuce natural si fumez tot :)) .
 

GhostfaceKilla'

New member
Salutare , am in gand constructia unui grow box cu dimensiune 100x100x200.Sunt la inceput , m-am apucat de rasfoit cartile de profil , forumurile si incerc sa imi creez o baza de plecare.

Intrebarea mea este daca e ok ventilatia pentru un grow cu dimensiunile de mai sus.



Nu stiu cum sa fac cu acel Cootube , ar fi mai bine daca as pune tubulatura din capat in capat astfel intra si iese aerul pasiv prin el sau versiunea cu ventilator e mai ok?Daca ar fi alta modalitate bineinteles destul de ieftina pentru ca nu as vrea sa cumpar inca un extractor.

Multumesc mult.
 

Attachments

  • GG.jpg
    GG.jpg
    17.8 KB · Views: 13

GhostfaceKilla'

New member
Am uitat sa fac niste precizari.Extractor VK125 365m3 iar filtru de carbon nu m-am hotarat inca daca il voi cumpara sau il voi face homemade insa daca il voi cumpara unul de 400m3 am inteles ca e destul.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Growul tau e plan? 100 x 200 cm si atat? (Later edit, acum am vazut ca scrie in text, dar in schita n-am vazut.)
La cooltube iti trebuie ventilator, aerul nu va intra asa singur sa il raceasca. Si la cum ai desenat tu cooltube-ul iti trebuie filtru de carbon si acolo. Daca nu va trebui sa il pui pe linia de exhaust.

Metrii aia cubi la vent sunt pe secunda, pe minut, pe ora, pe zi sau pe Luna? Iti trebuie un air change la 2-3 minute, infunctie de volumul growroomului calculezi usor cat de mare trebuie sa fie extractorul. Iar daca extractorul trage prin un filtru de carbon ar fi bine sa fie mai puternic decat iti da acest calcul. Cu cel putin o treime mai puternic. Un vent mai mare poate fi reglat cu un controller de turatie sa mearga mai incet, unul mai mic il arunci si iei altul. La fel trebuie sa te gandesti la o eventuala extindere, poate e mai bine sa iei unul mai marisor din start. Altfel o sa ramai cu o colectie de hardware depasit cand faci extinderea.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Acum am vazut ca tu ai si exhaust pasiv, cu filtru pe el, dar la cooltube ai doar vent si nu ai filtru. Cum ai ajuns la schema asta? Filtrul ala e degeaba acolo. Nu merge sa ai si intake si exhaust pasiv. Iar de trecut aerul singur prin filtru nici atat. Mai lucreaza la proiect pana incepi sa construiesti.
 

GhostfaceKilla'

New member
M-ai cam dat peste cap dar iti multumesc pentru clarificari.Nu m-am gandit ca daca cooltube-ul are exhaust-ul pasiv se duce naiba presiunea negativa din box.
Am vazut mai multe versiune prin care as putea sa leg cooltube-ul la extractor dar am gasit si o versiune in care pun tubulatura dintr-o parte in alta al cooltube-ului acesta neavand treaba cu extractorul.

Uite asa :


Avand un vent care trage aerul cald :



Saaaau versiunea asta :




Care ar fi cea mai buna solutie?Thanks again :D
 

Attachments

  • e18917c5-d558-4967-bd61-70774ecc3245_zps72110b23.jpg
    e18917c5-d558-4967-bd61-70774ecc3245_zps72110b23.jpg
    100.5 KB · Views: 13
  • DSCF1594_zpsdb01b020.jpg
    DSCF1594_zpsdb01b020.jpg
    60.9 KB · Views: 12
  • aktivkohlefilter-cooltube-luefter-ventilation.jpg
    aktivkohlefilter-cooltube-luefter-ventilation.jpg
    38.1 KB · Views: 11
  • P10100036.JPG
    P10100036.JPG
    48.9 KB · Views: 11
Top