What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
M-ai cam dat peste cap dar iti multumesc pentru clarificari.Nu m-am gandit ca daca cooltube-ul are exhaust-ul pasiv se duce naiba presiunea negativa din box.
Am vazut mai multe versiune prin care as putea sa leg cooltube-ul la extractor dar am gasit si o versiune in care pun tubulatura dintr-o parte in alta al cooltube-ului acesta neavand treaba cu extractorul.

1- nu exista cooltube cu exhaust pasiv. Sau exista, dar trebuie sa aiba intake activ. Si cum extractoarele sunt mai eficiente la tras decat la impins nu vad rostul. N-are logic ce spui decat daca nu intelegi ce inseamna activ/pasiv in cazul ast. Sau cine stie ce alta neintelegere de genul asta.
Cooltube fara legatura cu extractorul e ca o masina fara motor. Useless.
 

NightS

Member
CUM se uda cu nutrienti? de exemplu: ud cu 5 litri, pun sa zicem 10ml(sau cat scrie pe eticheta produsului, per litru)in cei 5 litri si ud planta sau ud cu 5l apa chioara si apoi intr-o sticla de 0.5l pun cei 10ml si ud(ca sa ramana nutrientu' la radacina).Voi cum procedati?
La cat timp se uda cu nutrient(la o sapt? doua? sa spunem ca nu ploua in intervalu asta de timp)................la mine unele frunze sunt galbene iar la baza frunzele s-au uscat, arata urat :(
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Outdoor la plante mari mai merge asa. la indoor si in ghivece cred ca e o reteta buna ca sa faci overfert. Doza aia de cati ml pe L este.. trebuie folosita conform instructiunilor, pe litru.

Aici presupun ca vorbesti despre outdoor. Daca nu e seceta o galeata sau doua de apa pe saptamana este suficienta. daca e seceta, o data la 2-3 zile.
 

dolo

Member
Out 2015

Out 2015

Imi mai termina si mie astea ? is bagseeds din ceva out de la albaneji :))
 

Attachments

  • 20150913_133742.jpg
    20150913_133742.jpg
    117.4 KB · Views: 13
  • 20150913_133746.jpg
    20150913_133746.jpg
    104.4 KB · Views: 17
  • 20150913_133814.jpg
    20150913_133814.jpg
    120.2 KB · Views: 17
  • 20150913_133822.jpg
    20150913_133822.jpg
    84.5 KB · Views: 14
  • 20150913_133827.jpg
    20150913_133827.jpg
    104.9 KB · Views: 13

dolo

Member
a

a

a
 

Attachments

  • 20150913_133830.jpg
    20150913_133830.jpg
    106.3 KB · Views: 24
  • 20150913_133842.jpg
    20150913_133842.jpg
    124.1 KB · Views: 12
  • 20150913_133901.jpg
    20150913_133901.jpg
    56.9 KB · Views: 10
  • 20150913_133918.jpg
    20150913_133918.jpg
    71.5 KB · Views: 16

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Misto sative. Ce is astea, ruderalis? :p
Eu cred ca iti temina, dar mai ai... Sunt mai avansate decat Hazeurile mele (skunk si mango) si teoretic si alea ar trebui sa termine... candva...
 

dolo

Member
povestea lor e oarecum tragica.. au fost in jur de 60-70 de bucati, cand aveau 1,5 m au fost taiate de la radacina toate.. cu coasa , dupa care au inceput iar sa creasca... inca vro 30 .. din care cele mai mari s-au dovedit a fi massculi .. am ramas cu 5 piticanii si una mai de doamne ajuta , sper macar banii pe pamant sa mii scot avand in vedere ca e intr`un luminis in padure si nu sunt extraordinar de multe ore de soare , zona de munte , frig si nu le pot lasa foarte mult daca vremea nu v-a fi pe placcul lor , aveam de gand sa le las pana la sf lu oct , sa nu mai zic cca dupa ce le-a taiat nu m-am mai ocupat de ele sa le ud de nervi , am noroc ca retin bine apa si e zona cu umiditate mai mare.

Explo unde esti tu cu sfaturile tale de aur ??
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
E tarziu de sfaturi man, nu se stie daca termina cum vrei tu.. Dar poate iti iese un unt sau chiar bubblehash din ele.
 

MJgrow

Active member
Aiurea cand dai peste surprize de genul, mancate de vaci sau taiate de vreoun bou.

Daca dai peste plantele la unu ce pot eu sa fac, cel mult sa ii rup un mugure daca e copt, mai mult de curiozitate. Poate omu ala a pus munca acolo. dar sunt unii dea-al dracului care o fac pe-a dracu. Sa moara si capra vecinului.

Eu zis sa il pandesti, pe undeva, si cand ajunge acolo, sari pe el, il tai cu coasa si il ingropi unde au fost plantele. Pe post de jertfa. Pentru munca ta tu sa fii impacat. :)) Presupun ca la vreo 70 de gropi cat ai sapat.... l-as omori de 2 ori.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca nu cumva a aruncat seminte ca un lenes si nici n-a incercat sa le raspandeasca ca sa le dea mai multe sanse..
Cine sapa 70 gropi in acelasi loc??
 

MJgrow

Active member
Daca nu cumva a aruncat seminte ca un lenes si nici n-a incercat sa le raspandeasca ca sa le dea mai multe sanse..
Cine sapa 70 gropi in acelasi loc??


Nu ma mira :) Cum a zis omul, intr-un luminis de padure, zona de munte. Spatiu limitat... ba pe deasupra a mai venit si unu si le-a cosit...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Aia e.. daca avea macar 2-3 luminisuri de astea nu i le taia ala pe toate.. acum e posibil taierea aia sa il intarzie cu prea mult si sa nu mai apuce bud pana vine vremea nasoala.

Lectie pentru la anu.. Mai bine te plimbi mai mult inainte sa te decizi asupra unui singur loc.
Oricum decat sa ingramadesti 70 intr-un loc cred ca iese mai bine daca pui 10 si le ingrijesti pe alea mai bine. Plantele neingrijite si ingramadite dau cateva zeci de grame fiecare (asta daca e un soi rezistent).. una care ii dai macar apa saptamanal da cateva sute..

Eu nici nu m-as apropia de zona aia daca mi le-ar fi cosit unu. Ca sigur stie ala ce a cosit acolo, si ca nu au crescut singure. Si lumea e plictisita si vorbeste mult. Asa ca e posibil sa fie multi oameni care stiu, nu doar ala care a cosit la ele. Daca nu cumva au cosit din start mai multi.. si atunci stiu si mai multi acum. Safety first!
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Sa vina cineva cu coasa intr-un luminis sa le taie (chiar si cu secera, na), mie mi se pare ciudat rau de tot! Intrebarea e, de unde stii ca cu coasa si nu cu foarfeca de gradina, si mi se pare fundamentala. Mai ales ca inteleg ca au fost si luate, ca altfel tot facea omu o tinctura...
 

MJgrow

Active member
ce mai conteaza cu ce le-a taiat... important e ca nu mai sunt.

Deci ori aduci un prieten sa te ajute cu gropile. Daca e vorba de mai multi, ai sa ai oleaca de sapat...

Gata cu off topic :) Eu zic ca o sa aibe la iarna de 1-2 fumuri bune din ce se vede din poze. Casca bine ochii cand te duci sa le culegi... daca te mai tine sa le culegi. Daca sunt straini poate mai ai o sansa, daca sunt localnici care te cunosc si te vede un pierdevara dinasta, ala esti, fii sigur ca stie tot judetul. Cum spunea si explo, lumea e plictisita, vorbeste mult si de cele mai multe ori si prost. Te trezesti ca te stie satul ca cresti heroina... cum ziceam, nu ma mai mira nimic. Prosti cata frunza si iarba...

Deci ai grija mare cand te duci si ce faci pe acolo. Secretul e sa nu te vada si sa nu te stie nici umbra ta :)
 

dolo

Member
cand temperatura scade sub cate grade noaptea ar fi neaparat sa le recoltez ?

ma mai duc la ele doar cand sunt gata , ala care le-a taiat a taiat tot in jur ca a fost platit sa coseasca , alea de le-a cosit nici nu s-a obosit sa le ia cu el , din surse sigure stiu ca nu mai coseste nimeni , poate o sti cineva , dar pt cativa mugurasi ma risc sa merg numai la recolta
 
P

prelungitor

Eu am mers pe regula ca daca afara sunt sub 15 grade,nu se poate planta.Acum presupun ca la recoltare e cam la fel,daca a scazut sub 10 grade apar problemele.
 
Top