What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Sigur ledurile au 45w si nu echivalent cu 45w? Nu am mai vazut leduri de astea cu puteri asa mari. Is cu dulie?
 

gganjaabwoy

Active member
o fi avut omu un driver de 135w si le-a legat in serie:))...45w...poftim:))...si na zicea ca are in grow 26-28C...la 3 leduri cu echivalenta a 45w nu cred ca ajungi acolo...bine...asta daca nu le tine inchise ermetic si fara vent:))
 

pytu

Member
Sigur ledurile au 45w si nu echivalent cu 45w? Nu am mai vazut leduri de astea cu puteri asa mari. Is cu dulie?

Nu. M-am exprimat greșit. Am spus 45 w in total. Ma refeream totalul celor 3. Am 3x15wx1450lm. Atat am pus pe ele pana le mut in ghiveci ca box-ul asta l-am improvizat dintr-o cutie de carton destul de micuta 35x40x50h. Am un ventilator care baga putin aer in stanga cutiei. Am improvizat deoarece stiam ca pana iau salariul vineri nu am bani de noul box si restul de led-uri. Am nevoie de multe ca am in plan 2-2.5 mp. La 28 grade ajunge deoarece in camera in care le tin am 25 de grade. Am dat centrala mai incet azi dimineață si acum am 23 grade si 60% umiditate, o sa verific sa vad daca e ok asa. Ventilatorul era mai mult pt briza de aer. Am montat unul de putere slaba tocmai ca sa nu le afecteze deoarece bate direct in ele si cutia e mica, iar pt marimea plantelor ajung becurile alea momentan.

Ar mai fi o posibilitate dar sansele sunt mici. Am pua 2 ml de acid acetic ca sa aduc ph-ul la 6 acum 2 zile. Dar inainte m-am documentat si am vazut ca mai sunt care procedeaza asa iar plantele nu sunt afectate. Mai ales la o concentratie de 1 ml la 1 l de apa.

M-am mai documentat si la cum arata ele este vorba de stresul termic. Desi, ciudat, alta planta care are problema asta, (sunt 3 la numar) e acelasi strain ca celalalte 2. Skunk, widow, blueberry si restul nu au nimic. Or fi mai sensibile astea jack herrer. Si chiar eram mandru ca blueberry-urile s-au dezvoltat cel mai bine si sunt ultimele puse

Ma rog, ma straduiesc in seara asta sa fac box-ul si pana vineri le mai pun inca 3 led-uri ca momentan atatea am. Si cu temperatura si umiditatea nu o sa mai fie problema. Mai vad ce si cum.
 

pytu

Member
QUOTE=gganjaabwoy;7832971]2-2.5mp?...cu leduri la dulie?...si ventilatorul tot timpu punel sa extraga aerul nu sa il bage.[/QUOTE]

Da. Stiu. M-am chinuit vreo ora abia pt cele 3 sa fac ceva profi. Acum trebuie sa le desfac oricum ca trebuie puse mai departate unul de celalalt.
Am in plan sa imi inlocuiesc toate becurile din casa cu led asa ca nu imi strica 20 de led-uri, mai multe nu o sa pun pe plante ca nu sunt snoop dog. Doar in sufragerie am de pus 17. Si pe hol 8 deci nu e pierdere dupa grow. Ventilatoare am 3. 2 slabe conectate unul langa celalalt pt briza care doar va misca aerul in interior si unul pt exhaust ceva mai puternic de 20w. Am si tub din polistiren sau ce dracu de material o fi pe care il pot indoi cum vreau ca sa nu pierd lumina. Si nici sa nu intre. Momentan cele 2 ventilatoare slabe pe box-ul mic imi baga si aer inauntru. Ca sa nu ajunga la 40 de grade si pt briza.

Anyway, nu am reusit sa fac ce mi-am propus in seara asta. Abia am taiat placile de rigips. Rezolv maine cu astea 6 becuri si sambata cu restul. Atata doar ca au iesit radacinile prin ghivecele biodegradabile deci nu am facut nici un cacat cu ele, tot trebuie sa am grija mare la transplant.

Sper sa nu se agraveze pana maine. Temperatura si umiditatea momentan sunt ok, stabile.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Iti trebuie vreo 100 leduri de alea la 2-2.5 mp. Cu 20 leduri nu faci mare lucru. Si mai mult vei scoate in 0.5 mp cu 20 becuri decat in 2.5 mp cu 20 becuri. Asa ca nu te arunca aiurea, ca e munca in zadar.
 

pytu

Member
Iti trebuie vreo 100 leduri de alea la 2-2.5 mp. Cu 20 leduri nu faci mare lucru. Si mai mult vei scoate in 0.5 mp cu 20 becuri decat in 2.5 mp cu 20 becuri. Asa ca nu te arunca aiurea, ca e munca in zadar.

Teoretic mi-ar incapea ghivecele in 0.6mp, acum am facut calculul . As putea sa restrang box-ul. Insa in flower, cresc ..cam nasol... Ar fi o idee defolierea ca si asa nu o sa mai ajunga lumina la ramurile de jos.

Ori raman cu 20 si mai pun si un HID , dar mi-ar trebui si cooltube...
Planul initial era 0.8 mp si cand mai cresc sa mai maresc box-ul si sa le distantez
 

HaZe94

New member
Am si eu o intrebare, ca si miros in grow superskunk ul este chiar asa foarte puternic? asa am inteles de la alte persoane..
 

gganjaabwoy

Active member
Teoretic mi-ar incapea ghivecele in 0.6mp, acum am facut calculul . As putea sa restrang box-ul. Insa in flower, cresc ..cam nasol... Ar fi o idee defolierea ca si asa nu o sa mai ajunga lumina la ramurile de jos.

Ori raman cu 20 si mai pun si un HID , dar mi-ar trebui si cooltube...
Planul initial era 0.8 mp si cand mai cresc sa mai maresc box-ul si sa le distantez

pai iti faci planu in asa fel incat in flower sa creasca doar cat trebuie...daca ai bagat ca animalu' zeci de plante le pui in ghivece mai mici...in 0.5mp cresti si 30 daca ii pana acolo.
 

pytu

Member
pai iti faci planu in asa fel incat in flower sa creasca doar cat trebuie...daca ai bagat ca animalu' zeci de plante le pui in ghivece mai mici...in 0.5mp cresti si 30 daca ii pana acolo.

Ma rog. Risipa. Ca din 3 plante sanatoase si bine crescute si cu ramificatii multe as scoate la fel ca din 20 cate am acum, doar ca le bag mai repede in flower. Fara lst nu am recolta, iar recolta presupune ramificatii, care cer spatiu. O sa mai vad. Poate mai fac un box si cand intra singurele 3 auto in flower pe bag pe hid lumina calda. Si le lungesc vegetatia celorlalte, mai bag 3 4 in flower si tot asa 😂
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
De ce pare ca acusi stii exact ce trebuia sa stii cand ai luat decizia gresita de a germina multe crezand ca o sa le bagi sub 20 becuri in 2.5 mp si o sa mearga bine asa?? :joint:
 

gganjaabwoy

Active member
Ma rog. Risipa. Ca din 3 plante sanatoase si bine crescute si cu ramificatii multe as scoate la fel ca din 20 cate am acum, doar ca le bag mai repede in flower. Fara lst nu am recolta, iar recolta presupune ramificatii, care cer spatiu. O sa mai vad. Poate mai fac un box si cand intra singurele 3 auto in flower pe bag pe hid lumina calda. Si le lungesc vegetatia celorlalte, mai bag 3 4 in flower si tot asa 😂


sincer mai multa risipa mi se pare cand stai mult in vegetatie decat cand bagi multe...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cand stai cu multe plante sub extrem de putina lumina mi se pare cea mai mare risipa. atunci cand cu mai putine plante, spatiu mai putin si acelasi numar de becuri puteai sa faci ceva mult mai bun. :D
 

pytu

Member
De ce pare ca acusi stii exact ce trebuia sa stii cand ai luat decizia gresita de a germina multe crezand ca o sa le bagi sub 20 becuri in 2.5 mp si o sa mearga bine asa?? :joint:
E altceva, exploziv. Sincer, stiu rata de germinare a semintelor iar ca sa ma asigur ca imi ies 10, am pus 20, cu tot cu moartea unora si deficiente. Aveam in plan 10. Dar au germinat 20 din 21... Din nerabdare le-am pus deodata la germinat. Si au iesit 20.eu ce sa mai fac acum? 😂
O sa micsorez cat pot box-ul si iau un bec mai puternic pe langa led-urile alea si o sa fie ok. De led-uri oricum am nevoie. Si atunci vreo 30000 lm din led-uri si restul din alt bec. MH, nu stiu, mai vad ce pun.
 

Skit

Member
Sunt hotarat sa imi fac propriul filtru de carbon la un grow de 120/120/200 - 600W HPS. Problema care mi-a mai ramas in ceea ce priveste crearea filtrului este marimea si puterea lui de debit. Cum pot sa imi dau seama de aceste detalii, ca sa nu creez un filtru cu debit de aer prea mare sau prea mic ? plus gramajul carbunelui... Oare e foarte simplu si nu imi dau eu seama sau e ceva mai greu de stabilit ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
e vorba de suprafata, grosime si debit. se pot face calcule, dar in lipsa aparaturii de masurare necesara ai putea sa copiezi un filtru superior nevoilor tale. adica sa preiei grosimea stratului si suprafata de filtrare de la acesta. sau prin teste, dar.. iti va manca timpul. eu de exemplu am folosit cu succes 0.25 mp x 2.5 cm grosime la 600-800 mc/h pentru 3-4 growuri inainte sa fie nevoie de schimbat sau reactivat carbune. l-am luat pe incercate, e putin mai mult decat un filtru comercial pentru 600-800 mc, dar ala comercial iti tine maxim 2 growuri.
 
Top