What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Filtru de carbon nu are marimi standard, "mediu asa" nu imi spune nimic despre el, mai ales cati mc de aer pe minut poate trata. Deci nu avem cum sa stim daca va face filtrul fata sau nu.
Dar 100mc/h, luand in calcul ca fluxul va fi scazut dupa adaugarea filtrului.. e numai bine pentru acel spatiu.
 

HaZe94

New member
da stiu ca a fost putin incompleta intrebarea insa nu sunt foarte bine documentat in legatura cu filtrele si de aceea nu am putut sa iti spun exact ce si cum :D inca ceva, cam care este diferenta intre a creste in sol sau in cocos?? dezavantaje si avantaje?
 

HaZe94

New member
bai el ca marime este ca cel vechi care l-am avut de 150m3/h un TT .. si pare ca isi face treaba, chiar destul de bine, probabil ca este si noi dar pare ca trage mai bine decat cel vechi..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Calculele mele imi zic ca se incadreaza la o schimbare de aer la 2-3 minute, ceea ce e ok si vara daca tragi aer din o incapere racoroasa.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai cam de la 2-3 in sus mi se pare ca merge bine. A, daca ai aer conditionat, da, e altceva, insa eu nu am dat vreodata vara drumul la aer conditionat in incaperea cu cortul. De fapt, nici in alte incaperi, aerul meu conditionat fiind geamul deschis.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si mie imi place sa am un extractor care poate 2-3 schimburi pe minut sau mai mult, si sa il variez eu la cat am nevoie. Dar.. asta nu inseamna ca nu se poate cu 1 schimbare pe minut, daca omu ventul ala il are.. Si daca o fi prea cald, cum filtrul suporta 300 + mc/h, aia e, isi cumpara un vent mai potent cand o fi nevoie.
 

pytu

Member
Salut. Spuneti-mi si mie. Care eate diferenta intre coburile led si cele la dulie din punct de vedere al evolutiei plantelor.

Acelasi flux luminos cob vs dulie. Care este mai avantajos pt planta si de ce?

Mulțumesc
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
In primul rand la coburi gasesti mai multe variante de spectru, deci poti castiga ceva eficienta asa. Apoi, eu inteleg ca tu vrei ca flux luminos, dar ele trebuie comparate watt per watt, si atunci poti rula niste coburi mult mai eficient decat niste leduri cu dulie. Pe deasupra cu coburile castigi spatiu pe inaltime, le poti dima.
Precizez ca am luat in calcul leduri cu dulie brand (philips) cu coburi brand (cree).
Practic as simplifica asta spunand ca poti investi mai mult la inceput si poti plati mai putin pe parcurs, cu coburi, sau invers, cu leduri cu dulie e putin mai ieftin la inceput, dar platesti mai mult curentul si nici nu le poti repara singur.
 

gganjaabwoy

Active member
apai oricum a zis omu ca dupa grow asta isi pune becurile in casa...deci daca iei si asta in calcul...mai bine la dulie...imi si inchipui vreo 2 cxb-uri 3590 agatate in sufrageria lui de tavan:muahaha:
 

bgddsq

Member
ba fratilor .... Sandel intreaba : Vi s-a intamplat vreodata la outdoor , sa va plimbati prin padure frumos ca scufita rosie pe poteca , si sa dati nas in nas cu un Ras ( linx ) ? :)
 

Latest posts

Latest posts

Top