What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

anonimus

Member
care e smecheria la becuri led sa se dea jos protectia ? asa mult opreste plasticul ala, 30-40% sau doar un procentaj mai mic? a masurat cineva cu luxmetru diferenta ?
ma refer la astea cu dulie...
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
opreste destul de mult, si nu numai ca opreste, ci si directioneaza in laterale o buna parte din aceea lumina. eu nu mai am nici unul cu difuzorul pe el ca sa probez, dar sunt destul de sigur ca sub bec e mult mai multa lumina cand nu il are montat. nu vad nici un beneficiu in a tine difuzorul montat, oricum. Ma refer strict la crescut iarba.
 

anonimus

Member
dupa cum am citit pe forum la 1mp ar trebui cam 260-280w led cu dulie(calitate, gen phillips, osram) si la care sa se dea protectia jos. intrebarea e: la un spatiu de 0,5/1m(pt 2 plante) ar ajunge 150w ? ... sau cam cat ar trebui ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai avand jumatate de mp teoretic 150W ar ajunge ca sa cumulezi cat zici tu. Dar e cam la limita minima pentru dezvoltare optima acel 300W / mp. Adica se poate si mai bine, de la 400W /m in sus. Aia ar veni 200w in spatiul tau. Desigur, nici 250W nu strica daca vrei iarba mai multa si de o calitate mai buna.
 

anonimus

Member
Pai avand jumatate de mp teoretic 150W ar ajunge ca sa cumulezi cat zici tu. Dar e cam la limita minima pentru dezvoltare optima acel 300W / mp. Adica se poate si mai bine, de la 400W /m in sus. Aia ar veni 200w in spatiul tau. Desigur, nici 250W nu strica daca vrei iarba mai multa si de o calitate mai buna.


merci frumos pentru enlightenment :tiphat:
 

FratiiPrastie

New member
As vrea sa fac filtrul de carbon homemade insa nu stiu exact despre ce carbon e vorba :-/ carbon activ...care e mai exact ? de unde se poate cumpara acel carbon ? ce detalii ar trebui sa stiu mai exact despre el ?
 

anonimus

Member
As vrea sa fac filtrul de carbon homemade insa nu stiu exact despre ce carbon e vorba :-/ carbon activ...care e mai exact ? de unde se poate cumpara acel carbon ? ce detalii ar trebui sa stiu mai exact despre el ?


daca nu vrei sa faci tu personal :laughing: din lemn intr-o groapa cu foc (600-800°c) inabusit cu plante verzi+pamant si stingi cu apa cand e facut... glumeam :laughing:... mergi la un pet shop ... se foloseste la acvarii, sau la altfel de shop pentru filtre la fantani, piscine... sau mergi si ia carbune pt grill, il speli in apa calduta sa scoti eventual praful din el (daca vrei sau il alegi asa un pic) si il usuci bine dupa aceea... da un gugal poate gasesti ceva mai bun... carbune activat sa fie :tiphat:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ala pentru grill nu merge. Carbunele activat este tratat cu niste acizi sau chestii... In rest, e ok. In plus, toti vanzatorii mari de instalatii de tratat apa au carbune activ de vanzare, e vreo 5 euro pe kil parca, da nu se da la kil. Deci... petshop?
 

anonimus

Member
Ala pentru grill nu merge. Carbunele activat este tratat cu niste acizi sau chestii... In rest, e ok. In plus, toti vanzatorii mari de instalatii de tratat apa au carbune activ de vanzare, e vreo 5 euro pe kil parca, da nu se da la kil. Deci... petshop?


eu nu folosesc filtru (mai stiu cate ceva ca trebuie sa-mi fac pentru apa de ploaie la animale)... si ala de grill stiam ca merge si la filtru de apa 100%. de aia m-am gandit ca e bun si la aer. ala de casa, din lemn facut cum trebuie e mai bun ca specialitatile la smecherii astia de la magazine, il activeaza nu stiu ce din plante, frunze verzi cand oxigenezi la stinsul cu apa... simplu. ma gandeam ca nici la grill nu ar trebui sa bage cine stie ce otravuri si de aia am zis ca ar fi bun... dar daca nu e verdeata aia si se stinge treptat... ai dreptate :tiphat:, nu mai e bun.
SCUZE pentru inducerea in eroare !!! :tiphat:
mai era ceva carbune pe la farmacie, pentru stomac, dar ma gandesc ca ajungi la banii de 7 filtre originale ca... era la pungulita.
inca o data scuze si pune totusi o intrebare si pe la fantani, piscine, poate e acelasi lucru cu acvariul :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu va recomand sa luati carbune activ pentru filtrat aer, si nu apa. Cel pentru apa are granulatia mica, cel pentru aer e mai mare sau chiar peletizat. Mult mai bun pentru ca permite aerului sa treaca prin el mai bine.
 

bgddsq

Member
fratilor iar va disper ... cu intrebarile mele clasice .... ce parere aveti despre super cropping la outdoor ? isi are rostul ? face vreo mare diferenta ? :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu nu vad rostul pentru a schimba ceva legat de cantitate sau calitate, pentru ca o planta outdoor, de ii dai tot ce ii trebuie o sa creasca cat poate ea de bine. Dar cand a fost ultima optiune pentru a limita cresterea pe inaltime.. am folosit-o si a mers bine.
 

gganjaabwoy

Active member
si in general outdoor in afara de topping nu are rost sa faci nimic...restul training-urilor sunt pentru a folosi cand mai bine lumina indoor...outdoor...cum nea' loţi se plimba pe cer, primesc cam toti muguri lumina uniform....in rest cum a zis si ex doar in caz de limitarea inaltimii se merita.
 

pytu

Member
Salut, am gasit marginile frunzelor indoite in sus. Care poate sa fie problema ? Sau este intr-adevar o problema ?
Ziua 6 de vegetatie. Apa la 2 zile cate 20 ml , pamantul ud sub primul cm.
Posibil sa fie de la fertilizator. Dar si asa sunt sanse mici deoarece cred ca am pus vreo 5 picaturi in 2 l de apa , asta inseamna cam 1/10 din doza recomandata. Din varii motive nu reusesc sa le fac transplant decat vineri, asa ca m-am gandit ca le-ar folosi o doza foarte foarte mica de fertilizator, desi nu stiu cat se simte, deoarece am pus foarte putin.
Temperatura intre 26 si 28 grade umiditatea 50.

 

gganjaabwoy

Active member
Salut, am gasit marginile frunzelor indoite in sus. Care poate sa fie problema ? Sau este intr-adevar o problema ?
Ziua 6 de vegetatie. Apa la 2 zile cate 20 ml , pamantul ud sub primul cm.
Posibil sa fie de la fertilizator. Dar si asa sunt sanse mici deoarece cred ca am pus vreo 5 picaturi in 2 l de apa , asta inseamna cam 1/10 din doza recomandata. Din varii motive nu reusesc sa le fac transplant decat vineri, asa ca m-am gandit ca le-ar folosi o doza foarte foarte mica de fertilizator, desi nu stiu cat se simte, deoarece am pus foarte putin.
Temperatura intre 26 si 28 grade umiditatea 50.

View Image View Image View Image View Image

Ai pus intrebarea frumos,elegant iar la final ti-ai raspuns la fel de frumos si elegant....la temp aia ar trebui sa fii undeva la 75-80% umiditate...dar daca acum ai 26-28C cand bagi in flower cat ai?...a...sau si tu germinez la 1000w?
 

pytu

Member
Ai pus intrebarea frumos,elegant iar la final ti-ai raspuns la fel de frumos si elegant....la temp aia ar trebui sa fii undeva la 75-80% umiditate...dar daca acum ai 26-28C cand bagi in flower cat ai?...a...sau si tu germinez la 1000w?

Bun. Am gasit si eu tabelul acela temperatura-umiditate. Umiditatea era si mai mica la inceput ai am bagat o gramada de pahare de apa in grow cu niste sosete de bumbac in fiecare scoase afara (nu rade) si vetilatorul sa bata pe ele sa se faca umiditate. Mai mult de 50 nu e umiditatea si nu am bani de umidificator. O sa incerc sa reglez temperatura. Nu mi-ar fi greu. Isi vor reveni?
Mai degraba fac pe dracu in 4 si imi fac in seara asta celalalt box mai mare si le pun in ghivece. Imi va fi mai usor sa controlez temperatura si umiditatea. Stiam de problema cu umiditatea, insa nu credeam ca poate afecta atat de tare. Lumina nu am multa. 3xLED 45W in total 2x6000k si 1 4000 neutru.

Mersi fain.
 
Top