What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

P

prelungitor

pai la 1-2-3 grade deja iti degera :)) sub 0 grade e inghet,asa ca esti cam la limita intre degerare si inghet + probleme cu mucegaiul.Eu cred ca daca a scazut sub 10 grade incep sa apara problemele
 

dolo

Member
deja au fost 6 grade intr-o noapte la mine si nu au murit , imi zici tu ca mor la 3 , daca le duc nutrienti de flower , grabesc ceva ?
 
P

prelungitor

Nu stiu man,eu mi-am dat cu parerea doar.N-am de unde sa stiu exact pentru ca nu am fost pus in situatia asta si nici nu-mi doresc.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Temperaturile de 0 grade nu produc degeraturi plantelor, intrucat in tesuturile lor sunt acumulate suficiente saruri care scad punctul de inghet al apei.
La temperaturi mai mici de 5-6 grade Celsius pe perioade indelungate (2-3 zile la rand) metabolismul plantei incetineste foarte mult si nu mai poate fi vorba de o continuare a dezvoltarii, adica florile nu mai cresc in dimensiune. Procesul de maturare continua cu viteza mult redusa, insa din cauza umiditatii crescute isi poate face aparitia foarte usor mucegaiul sau mugurii pot putrezi.

Atata timp cat planta ramane verde si frunzele nu cad sau nu prezinta schimbari majore de aspect iar mugurii nu prezinta semne de mucegai, pot fi lasate la inflorit si pana da zapada peste ele .
 

mihairedan

New member
Salut, la un grow tent de 32x32x62 credeti ca incap 2 fete? Si ce putere ar trebui sa fie lampa hps, extractorul de aer, filtrul de carbon? ms.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Clar, LST/topping, plus CFL sau LED. De putut, orice se poate. Daca se creste si in carcasa de PC...

Atata ca e mai mult o cutie decat un growtent. Am crescut lejer 4 plante pe suprafata asta, cu topping, dar daca vrei o planta mai stufoasa, foarte bine crescuta si vegetata, cam una merge. Am crescut si 16 plante pe o suprafata identica, ghivece de 0,7L, si au mers, dar nu mai ai loc de lst, deci e mai greu sa le convingi sa nu se duca in sus (ca stanga dreapta de unde... :D)

l.e. Ma gandesc ca si un cooltube ar rezolva problema, caldurii, dar iti va ocupa oleaca de loc. Plus ghiveciul, mde, merge la limita. Sau iti faci o cutie din PAL cu geam deasupra si pui HPSul acolo. Oricum, si CFLurile frig, am ars si plante cu ele, dar mult mai greu decat cu un HPS.
 
P

prelungitor

Pai nu vad unde ai putea sa bagi lampa,extractor si filtru + planta si ghiveci intr-un spatiu asa mic.Cat despre gramaj,este in functie de multi factori...ce lumini ai,cat de mare este ghiveciul,cat timp ai de gand sa o vegetezi,ce nutrienti folosesti,etc.Mai citeste pe forum ca sunt informatii destule
 

mihairedan

New member
am gasit asa. cred ca cel mai avantajos este 80x70x60 (lungime/latime/inaltime), cu urmatoarele caracteristici:
Seamless no-trip entry
Rugged, plant-safe materials ensures long working life
All parts are replaceable
Removable, water-resistant flooring
Inlet and outlet tubes:
100 mm (4”): 1x Back
130 mm (5”): 1x left
150 mm (6”): 1x Roof
2 x 130 (5”) OmniFlow air vents left and right side
700-micron MicroMesh bug-screen including
Tough canvas outer shell
PAR+ super reflective lining promotes faster growth and higher yields
Once closed, unit is entirely sealed and virtually lightproof
Metal structure (16 mm), strong precision plastic corners/connectors
Total-Blackout Zippers – no need for Velcro fla .
In asta as vrea sa pun 2 marioare. ce credeti ?
 
P

prelungitor

Man tu ai nevoie si de inaltime,nu intelegi ca n-au loc toate alea intr-un spatiu de 60-70 cm? Daca vrei sa scoti 10g la final,poti sa o cresti si acolo cu diferite tehnici,dar mai mult te incurci.
tu te-ai uitat pe aici sa vezi cum creste o planta d-asta? unde bagi tu 2 plante in spatiul ala + becuri + ghivece?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Decat sa dai o gramada de bani (banuiesc ca ar costa ceva) pe tentul ala mai bine faci ceva custom diy cat de mare iti permite tie spatiul acolo. Oricum, mai studiaza forumul inainte sa bagi banii in un.spatiu asa mic. S-ar putea sa regreti dupa.
 

mihairedan

New member
am inteles am m-ai citit cate ceva si cred ca ideal ar fi un 60x60x120, (lungime latime inaltime). Ideea e ca am nevoie de ceva mai mic in caz ca apare pe la mine vreun cunoscut sa pot baga tentu in sifonier ceva, pt cateva ore.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Deja suna mai bine. Dar si mai bine, daca tot ai loc in sifonier de bagat cortu', de ce nu il faci direct in sifonier :D ? Poa' sa vina si mama cunoscutului... In plus, nu e chiar de doi lei sa muti cortu cu planta/plante, ventilatoare, becuri, dar mai ales plante, si sa il bagi in sifonier. Nu ca chiar nu se poate, dar ... never say never! Poate iti iau foc ciorapii de la HPS =))

Ca sugestie, nu te mai gandi cat o sa scoti. Daca esti norocos, din prima mult. Daca nu esti chiar asa norocos, din prima mult, din a doua putin. Daca esti om normal, din prima cat o fi, dupa care te antrenezi. La cum miros unele dintre ele in floare, ziua, merita si daca le dai foc dupa aia (a, pardon, uitasem ca asta e si ideea :) )
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Poti face direct in sifonier. Sau mai iei inca un corp de sifonier daca nu ai loc in cel pe care il ai acum. Asa ai si spatiu dar e si stealth. Insa zgomotul extractorului se va auzi..
 
Top