What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

KINGDOMc

New member
Buna, am si eu o intrebare. E cumva hermie? (51,)
IMG_1995.jpg
 

buruiana

Member
Bat-Mix de la Plagron este un mix de diverse tipuri de turbe de calitate inalta, alese cu cea mai mare atentie, si care contine fibre si granule de perlita ce ii ofera o aeratie si un nivel de oxigen asociat cu maxima calitate a amestecurilor de la Plagron.

Compostul de rame unic produs de Plagron garanteaza o crestere viguroasa si o retentie sporita de apa. Principalul nutrient din Bat Mix de la Plagron este Bat Guano (gunoi de liliac) - cu continut marit de fosfor si potasiu, pentru o crestere abundenta garantata. Bat Mix de la Plagron contine suficienti nutrienti pentru toate nevoile plantei de-a lungul intregului sau ciclu de crestere si inflorire.

Atentie: udati bine si scurgeti bine apa inainte de utilizare.

Bat Mix este prefertilizat - nu adaugati nici un fel de fertilizator de baza pentru cel putin 6 saptamani. Puteti insa adauga aditivi si booster daca doriti acest lucru.


e pamant bun pentru cresterea outdoor?
zice ca pamantul e ingrasat suficient ca sa ofere nutritie pentru toata perioada de viata a plantelor, asta insemna ca nu mai am nevoie sa cumpar nici un fel de nutrient? dupa vreo 10 saptamani nu ar trebuii sa ii dau iguana juice grow din cand in cand, sau pot da numai cu apa? intreb pentru ca nu stiu nimic despre acest pamant dar am auzit comentarii pozitive pentru ca are amestec de guano. la acest pamant asa zis organic mai trebuie reglat ph-ul din apa?
 

coolbud

puffin' the herb
este fertilizat pentru 4 saptamani nu toata perioada de flower.si da , este foarte bun pentru outdoor dar eu as opta pentru un pamant mai ieftin pentru outdoor avand in vedere ca ai nevoie de destul pamant.
 
Salut, vineri am pus 5 seminte la germinat, ieri au scos capul toate, dar le-am pus in pamant canna terra professional. Din ce am cautat pe net parea ok sa incep germinarea semintelor cu acest pamant (neavand altul). Problema este ca ma asteptam sa vad cotiledoanele verzi, dar sunt putin cam galbene. Astept pareri, critici si sfaturi.
 

lovepotion

Member
Salut, vineri am pus 5 seminte la germinat, ieri au scos capul toate, dar le-am pus in pamant canna terra professional. Din ce am cautat pe net parea ok sa incep germinarea semintelor cu acest pamant (neavand altul). Problema este ca ma asteptam sa vad cotiledoanele verzi, dar sunt putin cam galbene. Astept pareri, critici si sfaturi.
https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=60224&pictureid=1413982View Image

Din poze pare ca e cam ud pamantul ala, ai gauri de scurgere la paharele alea? fa cat mai multe.. eventual si in lateral cateva apoi completeaza cu pamant pana sus :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cotiledoanele alea verzi te asteptai sa le vezi cand? ele in samanta nu-s verzi, decat dupa ce le dai lumina si incepe fotosinteza devin verzi. La cum arata in poza pare ca au stat in bezna. Sau daca au stat la lumina.. poate e prea fertilizat pamantul.
 
Da, au stat in intuneric, le am inca in dulap, intentionez sa le mut diseara sub neoane pentru ca mai am de mesterit la growbox si poate cu putin curaj o sa incerc sa deschid un thread pentru ca sunt cam noob.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai daca le tii in intuneric, eu zic ca ar trebui sa deschizi un thread, nu de alta, dar prima problema va fi ca s-au lungit plantele din cauza lipsei luminii. Iti va trebui un cooler nu foarte puternic ca sa le mai intaresti cu un curent de aer fin, dupa ce le pui sub lumina, altfel se vor indoi tulpinile alea principale si risti sa le pierzi.
pe de alta parte, bine macar ca nu te asteptai sa aiba si buzi pe ele, direct din samanta.. :)
 
U

Universu

e bine daca decizi sa cumperi mai multe hps odata sau se vor deteriora si daca nu sunt puse in functiune?is praf la capitolul asta
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu se deterioreaza nimic atat timp cat nu-l spargi cat timp e stocat.
nu numai la capitolul asta.. la tot indexul. :tiphat:
 
Top