What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

G

ganja_ss

ok ok ,schimbare de plan,daca tot vorbim de caca,in zona mea am gasit un cotet/grajd plin de caca de porc vechi de cativa ani,cum il folosesc si oare mai are substante nutritive dupa atat timp?
 
U

Universu

Ma eu stiu ca se foloseste caca de ierbivore si pasari habar nu am ce sa zic despre cel de porc un prieten a folosit caca de la propiul caine si ia mers bine plantei bunicamio ma pus odata sa ma cac pe straturi in primavara plm...dacanu ai plantat deja amestecal cu pamantul daca da fa ceai din el scrie la search organic tee gunoiul vechi e cel mai bun
 
G

ganja_ss

hhaha buna asta,dar totusi cum il folosesc? si mai ales dupa atatia ani? oare mai are ceva in el?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Il maruntesti, il umezesti... si-l folosesti. Daca are mai bine de 2 ani n-ar trebui sa ai probleme pentru plante. In schimb, ar putea sa existe anumite boli care se pot transmite de la mamifere, prin "compostare" la rece. De exemplu bacteria E. coli. De aceea nu se recomada folosirea compostului provenit de la mamifere daca nu a fost tratat termic corespunzator. Daca nu cumva mananci din aceste plante n-ar trebui sa te afecteze. Folosirea de compost de caine sau om e o chestie total fucked up. Cum ziceam si mai de mult, nu trebuie bagate prea mult in seama sfaturile lui Universu.
 
U

Universu

Vezi ca am dat edit la postul vechi si da gunoiul vechi e cel mai bun (nu am glumit cu cele spuse mai sus :biggrin: ) ba alea nu au fost sfaturi am zis ca sunt folosite cele de ierbivore si pasari,lilieci astea mananca insecte
 
G

ganja_ss

il ameste cu solul local gen? la outdoor nu exista riscul de overfert cu ingrasamant organic?
 
U

Universu

Bravo si eu ma bucur cand lumea se gandeste la ce baga in el daca ar fi toti asa nu ar mai exista chimicale poluare autodistrugere .
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si vacile pot raspandi boli daca nu e maturat corespunzator compostul. Mai multe detalii aici: http://babcock.wisc.edu/sites/default/files/documents/en_manure.pdf
Ideea este ca daca nu stii ce faci, "compostul" poate fi periculos. Chiar si cel de gaina, daca nu e tratat termic sau lasat la maturat 1-2 ani poate fi contaminat cu Salmonella spp. Gunoi de grajd necompostat n-ar trebui folosit niciodata, de la nici un animal.

A.. si acesti agenti patogeni sunt purtati de organism, nu de sursa de hrana neaparat, asa ca n-are nici un efect schimbarea hranei din punctul asta de vedere. Ca si compozitie, conteaza ce mananca "animalul".. dar o sa ii las pe altii sa experimenteze, pe mine nu ma pasioneaza compostul de tip humanure.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Bun articol.

Dar totusi, revenind la topic, pentru cateva fire de plante, nu e mai simplu de folosit un nutrient organic? Cred ca se gaseste in aproape orice magazin mare de gradinarit sau de bricolaj. Ce imi scapa?
 
U

Universu

salut baietii nu ma pricep deloc cu electricitatea ,deci am vazut becuri hps care necesita balast de 400v si la noi curentul e 220v functioneaza la capacitatea maxima sau tre sa iau scule pt 220?chiar nu ma pricep
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
400v este output-ul ballastului.. Tot pe ballast ar trebui sa scrie si ce voltaj necesita la intrare, de obicei 220V.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@Universu: ar fi mai buna o poza. Exista si becuri care merg pe 380 (400V). In general cele de puteri mari, insa daca nu ma insel abia de la 1000W in sus am vazut asa ceva. Si la noi curentul este si pe 400V. Daca ai retea de 220V, adica monofazata, nu ai de ce sa iti iei bec de 400V. Sau vrei grow de 10kW?

@explo: La balastul meu de exemplu, scrie clar Un 230V, fiind pentru bec cu igniter inclus, de 220V si 250W.

E altfel la balasturile pentru becurile fara igniter???
 
U

Universu

Am intrat pe bushplanet cautand dual spectrum dar nu au si am vazut mai multe becuri de 600w e ce ma intereseaza pe mine,no si hps asta cica are un spectru diferit adica mai bun da ii tre balast de 400v, care ii faza consuma mai mult? Daca da nici nu ma mai intereseaza o sa caut unu pt 220 ca vorba ta la ce sa dau banii pe curent cat pt un bec de 1000w . Poti da o geana pe site is cam 8 tipuri de hps 600w asta e cel mai scump de care vb acuma.
 

coolbud

puffin' the herb
cel mai scump si cel mai bun e cel de la philips.a si apropo universu , tu bagi lumea in confuzie , orice hps de 600w functioneaza cu orice balast de 600w.
 
U

Universu

Sa si mor asa scrie te poti uita e un site foarte simplu gasesti repede 400v si normal 600 w au si balasturi la detalii pt bec iti arata si balastu eu is curios acum daca consumi mai mult?
 

Latest posts

Latest posts

Top