What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

buruiana

Member
Salut, ce creste de un metru jumate si tine pana in toamna? pentru camuflaj la iarba. porumbul are 2 metri.. plantele se fac de 1.2, 1.5 m.
 
U

Universu

Rosii pastai se fac cat pui tu batu boscheti de zmeura mure se fac cat ii decupezi tu ,vita de vie faci o combinatie faina si nu isi da nimeni seama asa daca ai doar iarba si inca ceva e mai usor de ginit...hai cu imaginatia pui si un caine bazat sau 2
 
Last edited:
G

ganja_ss

am si eu o nelamurire,anu asta am un nr mare de plante care le voi pune intr-o zona izolata ,nici cu masina nu pot ajunge acolo ,nu pot sa car atata pamant ,ar fi ok sa la pun in pamantul local ,doar sa il afan si atat? sau ce as putea sa fac?
 
G

ganja_ss

mie imi pare ok,este in zona de padure,da planuiesc sa fertilizez ,dar cand se fac mai mari plantele,pot sa adaug perlit sau ceva,cand il afan?
 
G

ganja_ss

imi puteti recomanda un fertilizator cu eliberare treptata care sa il gasesc in magazine de gradinarit?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
fiind zona de padure, n-as recomanda prea mult nutrient, mai ales din acela cu eliberare treptata. si pe langa ca deranjeaza microfauna din sol, nutrientii cu eliberare treptata sunt ganditi pentru un sezon de crestere, unele modele tin cateva luni, si atunci o sa ai prea mult azot in flower, adica buzi mici si frunzosi. mai bine dai cate putin la fiecare vizita, sau deloc, ca poti observa ca acel sol are tot ce trebuie si sa nu fie nevoie. oricum pamanturile de se vand la magazin is mai proaste decat ce poti gasi in natura. iar perlita te poate da de gol, cand uzi se ridica la suprafata si se vede ca nu-i ceva natural acolo. mai repede ar merge niste coco, mai ales ca-l poti prepara pe loc daca ai o sursa de apa.
 
G

ganja_ss

ok ms de sfat,eu aveam de gand sa pun batoane din acelea ce se pun la baza plantei,dar zona pare fertila deci s-ar putea sa nu fie nevoie deloc ,cum ai zis si tu
 

lovepotion

Member
Cum ziceam mai sus.. osmocote vad ca are eliberare treptata pe 5-6 luni... ceea ce inseamna mult prea mult azot in flower.

Exista si pentru 4-5 luni dar eu m-am impacat bine cu asta de 5-6 luni si nu am avut pana acum probleme in flower, o sa pun maine o poza cand ajung la ele.
 

deepstate

Member
Azotul e un nutrient foarte mobil, de asta se si gaseste in forme ce il elibereaza treptat, deoarece daca torni o tona de azot in pamant si ploua doua saptamani, e ca si cum n-ai fi pus deloc, se spala tot in panza fretica.
Deci outdoor nu cred ca vor exista probleme cu acel osmocote, nu-i ca si cum l-ai pune in ghiveci.
 
U

Universu

Pai si daca e seceta si nu ploua decat foarte rar? Bai frate eu cand pun outdoor caut un loc cu vegetatie abundenta inseamna ca pamantul are tot ce ii tre si in floare pun caca de pasari porumbei curci gaini etc pt ca e bogat in fosfor nu mai da-ti fratilor bani pe chimicale fie ca e indoor sau outdoor ve-ti avea un material superior.
 

coolbud

puffin' the herb
media_979318303_tu-poti-da-sansa-viata-normala-ajuta-adrian-mersul-mai-fie-chin-video-16064.jpg
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
muahahaha... ba omule astea sa le dai dupa ce incerci tu sa faci un indoor organic, sau dupa ce folosesti cacat de pasari indoor si iti imputi toata casa. chiar vorbesti degeaba in unele posturi.
 
U

Universu

Nu am crescut indoor dar nu vad cum imputi toata casa fiindo camera sigilata cu aerisire afara sicaca il folosesti ceai bu conteaza o sa experimentez pe propia piele vezi ca ai uitat sa ii zici lui deepstate.
 
Top