What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

un inceput de growbox

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
fungus-gnat.jpg


astea is? tii cumva pamantul prea ud?

eu zic ca ajung ghivecele care le au.
 

infernno

Member
sunt ca niste betive dinalea de vin ..... si pamantul nu nu e prea ud .. ca s atent acum cu cantitatea de apa.. adica le dau portii mai mici.. nu vreau sa mai fac iar o prostie .. le dau cam la toate din grow 1.5 l apa la 2 /3 zile ...dar aku am inka o dilema ba chiar problema mare .. pe zii ce trece vad ca lipseste cate o frunza .. ba cate o jumate de frunza !!!! ce mama masi o fii !!! sa stiu ce sa fac !!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
arata-ne si noua o frunza de asta care a disparut pe jumatate. suna destul de ciudat. musculitele alea is prea mici ca sa manance din frunzele tale.
 

infernno

Member
!!!

cam la 2/3 sunt asa ... ba dispar toate si ramane numa cotoru ,ce mama masi o fii ...
 
Last edited by a moderator:

Deleted 827363737

Active member
Cantitatea de apa nu e prea mare la 2-3 zile cat uda el si volumul ghivecelor?
Mie mi se pare mult 1.5 litri mai ales ca plantele nu sunt nici foarte dezvoltate sa aiba nevoie de o cantitate asa mare.
 

infernno

Member
ee doar nu mi s nebun .. am gresito o data .. de era sa perd tot .. nu nu la 20 de bucati cam 1.5 litri le dau .. adika nici prea mult dar nici sa nu fie prea ud pamantul....:)) iti da seama ca era chiar culmea :))) :p
 

infernno

Member
poi .. asta am observat si eu asta seara cred ca le dau cam putina deoarece la o planta au ajuns radacinile la suprafata .. ceea ce nu e asa bine .. eee de acum maine le mai adaug ceva apa mai multa ... akum nu stiu ce sa fac .. sa le dau si niste fertilizator.. nu au nici un semn de problema da...parca as adauga ceva asa usor
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca musculitele alea seamana cu aia din poze de am postat-o oricat de putin, o sa umplii boxul de ele daca incepi sa tii solul si mai umed de atat. cand vor apa, plantele isi lasa frunzele, daca nu observi asta, nu e cazul de mai multa apa decat dai acum.
Fertilizator poti sa adaugi putin, dar mai urgent ar fi sa tratezi problema insectelor, daca le observi interesate de solul tau, si incep sa isi ia zborul din el cand misti ghivecele, inseamna ca ai larve de-ale lor in sol care iti mananca din radacinile plantelor.
 

infernno

Member
uite am sa ma duc akum sa le scutur pe toate sa vad daca e vreo una pitita .. ti am zis nu sunt multe adika 2/3 asa pe zii le vad prin grow si le omor... ce ar trebui sa fac sa nu mai apara ??... si tot ma gandesc la faza cu disparitia frunzelor.. ai vazut si din poza.... chiar nu imi dau seama ce poate fii
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
M-am uitat mult si bine la poza aia, unde ai incercuit cu negru am inteles la ce sa ma uit, dar unde e incercuit cu rosu.. nimic n-am reusit sa observ. ce ai incercuit acolo??
Si da, e ciudat. Cauta-le atent de daunatori pe langa zonele afectate, ceva de genul omizi, insecte maricele.. etc. altceva care sa manance frunze in stilul ala nu stiu. Numai sa fii sigur ca dispare din ele si ca nu asa le face planta. Sau nu stiu, gandeste-te cine mai are acces la spatiul ala, daca ai cumva animale de companie care ar putea sa manance din ele.. etc. E destul de improbabil sa ai genul asta de infestatie cand e inca frig afara. Si mi-e greu sa cred ca ai adus vreo insecta de genul asta cu pamantul.. dar poate gandesc asta din punctul meu care curat si inspectez orice intra in spatiul de crestere foarte atent. Crezi ca e vreo sansa sa fii avut cum sa aduci insecte cu ghivecele alea sau cu alte chestii care au intrat in camera aia? Mai probabil sa le fii adus de undeva de unde au stat protejate in stare de "hibernare", decat de afara..
 

infernno

Member
cam astea sunt acele gazulite si faza cu frunzele stau si ma gandesc sa nu le fii rupt eu cand erau mici ..cand aveam acel deficit si se uscau si akum sa fi crescut in asa fel in cat sa nu mai imi dau seama ...si in una din plante dupa ce am adaugat apa cu fertilizator ..au inceput sa sara niste purici albi .. dar asta doar la una din plante .. sa fie larvele acestor gazulite ??
 

barcode

Active member
Explo, am discutat noi pe chat de o problema cu frunze muscate... fix insecta aia din poza ta a gasit-o in box. Cum se scapa de ele si ce dracu' sunt?
 

infernno

Member
aaaaa deci ele sunt nemernicele care imi papa frunzele... darar boala in capu lor :))) aku dilema cum scap de ele!! ce i drept am gasit si un minuscul paianjen alb .. era si un fir de panza pe o frunza da la m omorat .
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
alea mananca sigur frunze, dar e greu de spus exact ce specie este, doarece familia din care face parte are cel mai probabil sute de specii. Iar poza ta e departe de o poza clara.

Ia vezi, seamana cu ceva de aici? (nu trebuie sa fie prea exacta asemanarea, variaza foarte mult de la o specie la alta si aici nu sunt prezentate decat cateva)
http://insects.about.com/od/antsbeeswasps/tp/Sawflies-Horntails-And-Wood-Wasps.htm

de scapat de ele fara chimicale e mai greu, iar cu chimicale nu ai cum ca mai ai putin si le bagi in flower si n-ai vrea sa fumezi chimicalele care le bagi in planta. varianta cea mai buna de a scapa de ele ar fi cu calugarite (praying mantis). alte variante de control (si in timp chiar eliminare) ar fi adaugarea de chitosan in sol.
unele specii ar putea sa fie atrase de culoarea galbena a benzilor lipicioase pentru insecte, dar foarte putine dintre ele, asa ca n-as garanta reusita cu benzi cu lipici.
uleiul de neem le-ar putea limita putin dispozitia de a se hrani din plantele tale, dar cel mai probabil nu le va elimina.
daca nu sunt multe, le-ai putea omora manual, desi daca au apucat sa depuna oua nu cred ca o sa poti face fata.

purecii de care zici ar putea fi springtails, adica astia: http://www.ces.ncsu.edu/depts/ent/notes/Urban/springtails.htm
Daca e asa nu sunt daunatori plantei, dar indica existenta de materie vegetala necompostata in mixul de pamant.

Si acum, un sfat.. cand mai cereti ajutor in legatura cu insecte, descrieti-le cat mai atent, asta inseamna dimensiuni (macar aproximative), daca exista aripi, cate picioare au, unde le-ati observat si facand ce, ce colorit au.. etc. De asemenea pozele clare ajuta. Daca nu, macar cautati pe net daunatori ai plantelor care seamana cu acestea. Trebuie sa intelegeti ca exista mii de specii si subspecii de insecte ce pot ataca aceasta planta nativ sau oportunistic. Daca cu insecta in fata si un microscop o poti identifica in 10 minute folosind google si/sau diverse cataloage de daunatori ce se gasesc online, fara sa stii sa descrii ceea ce cauti e foarte greu, daca nu imposibil.
 
Last edited:

infernno

Member
faza e ca ti am zis ... sunt exact precum betivele alea care stau la vin... nu arata deloc cu cele de pe site care mi la i dat tu.. sunt minuscule.. eu am prinso pe o usa laterala am dat zoom la maxim .. sa i pot face poza care am facuto...nu sunt multe adika 2/3 vad la cateva ore si le omor ...tin sa precizez ca pamantul nu a stat ud mai deloc de cand le am schimbat locul in grow.. ba din potriva un pic mai uscat la exterior... si orcum dupa ce le ud la 3/4 ore deja 5mm din pamantul de la suprafata e deja uscat... am sa ma mai uit pe google.. sa vad daca gasesc pana la ora asta nici un rezultat ...!! orcum ms .. Si chiar imi pare bine ca am deschis acest topic ,cu ocazia asta si alti incepatori pot invata din greselile mele:p si bineinteles noroc de voi ca am putut ajunge sa le vad la 30/40 cm...ca de nu erau duse de mult
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Musculita nu e sigur, dupa cum are capul in raport cu trupul. Dar nici n-ai zis cate picioruse are sau alte detalii ca s-o putem identifica.
Si daca spui ca sunt asa mici (cand zici ca e ca o musculita de vin ma gandesc ca n-are mai mult de 2 mm lungime), e probabil sa nu fie inca adulti de dimensiuni maxime. Adica ar mai putea creste. Si desigur asta ar insemna si ca ar putea face paguba mai mari daca se intampla asta.
Si la dimensiunile de care vorbesti.. tare mi-e ca trebuie sa existe foarte multe pe la tine pe acolo pentru a putea manca frunze intregi..
Eu iti recomand sa inspectezi vizual foarte atent plantele, daca ai o lupa sau un microscop cu atat mai bine. Cauta mici incizii in ramurile plantei. De obicei acesta este modul in care insectele ce mananca frunze isi ascund ouale. Fac o incizie in planta (de obicei in tulpini/ramuri) si introduc acolo ouale, astfel incat larvele au acces direct la material vegetal atunci cand eclozeaza.
 

Latest posts

Latest posts

Top