What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

un inceput de growbox

deepstate

Member
Ti-a zis exploziv de vopsea dar nu stiu daca a mentionat ca e vorba de vopsea lavabila, nu in ulei sau alte chestii, deoarece am vazut ca ai intrebat de foc. Vopseaua lavalabila nu e inflamabila deoarece e pe baza de apa. Vopsea lavabila alba mata trebuie sa cauti. Dar la grow mic nu stiu cat e de rentabil, deoarece nu se prea vinde decat la 3-5kg si e scumpa, mi-a ramas si mie o jumatate de galeata :(
 
U

Universu

Varul e mai ieftin dar nu stiu cat de bine prind astea pe lemn nu am incercat
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai.. parerea mea personala este ca daca vopseaua este fara VOC si e uscata corespunzator inainte de a incepe grow-ul, poate sa fie orice fel de vopsea.
Acum, sigur, varianta premium ar fi o vopsea lavabila cu ioni de argint (antimucegai). Dar asta se merita doar pentru un grow permanent care e gandit pentru mai multi ani.
daca e sa o luam asa, eu folosesc de ani de zile growroom-uri facute din lemn si folie de plastic. Acum probabil ca o sa ziceti ca sunt inconstient si o sa iau foc, dar inainte sa va ganditi la asta eu va spun ca se dau si aprobari anti-incendiu pe astfel de astfel de materiale, daca instalatiile si constructia sunt facute corespunzator, dupa lege. (am avut si extinctoare automate, dar nu m-am mai agitat sa le umplu cand au expirat.) Mult mai repede poate sa ia casa foc de la un incarcator de telefon sau transformator de priza chinezesc fara protectie, decat de la ceva de genul asta facut cu simt de raspundere. Nu dorm pe langa growroom, deci nu mi-e frica ca o sa ard ca sobolanu' daca se intampla ceva. Acestea fiind spuse, sigur, exista un mic risc, dar si viata in sine e un risc, si nu mi se pare ca treaba asta creste cu ceva acest nivel de risc, incat sa imi stea pe creier.
 
U

Universu

Sau poti lasa dulapul si pui pereti de rigips acesta find ignifug scoti parchetu si atunci poti face si gratare acolo :)))) pofta mare
 

infernno

Member
Dar ce parere aveti de folia de hartie ce se pune la cuptor ? Nu poate fii un bun inlocuitor si tinand cont ca suporta si temperaturi de peste 300grade.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca-i alba, sigur e mai buna decat sa n-ai nimic. Apropo, nici hartia normala nu se aprinde mai jos de 200 si ceva de grade. Iar daca se ajunge sa ai in growroom temperaturi asa mari... inseamna ca e deja in flacari. Pentru ca becul nu are cum sa faca atatea grade in functionarea normala.
 

infernno

Member
Am zis ca fapt de vers orcum nu o sa treaca de 25 30 sper ..... Aku o aparut o alta probema mi au scazut puterea la curent ca imi schimb contractu si pana mea am oprit aeroterma defapt nevasta.si aku mi e frika ca se face prea mare caldura ca fetitele sunt cam la 2/3cm de bec....si eu mi s la (munca). Pana pe la 7 dim.....apar probleme oare?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
O sa fie mai cald ca de obicei dar nu cred ca or sa se arda sau ceva. Asta e un moment bun sa intelegi de ce e bine sa ai ceva coolere pe acolo..
Nu ca as intelege cum e asta cu scazutul PUTERII la curent.. lol
 

infernno

Member
Da ms am inteles acum inseama ca stau relax. Poi italieni sun cam prosti cand se schimba un cotract de lumina de pe uj nume pe altu ii scade potenta curentului....sa nu le faci prea mult consum in accest timp joi imi cadea curentu daca dadeam drumu la cuptoru electric acu cred ca lau redus si mai mult sa pot folosi doar becuri ....mama masi pana marti mercuri se rezolva ....maine am sa imbrac dulapu un hartie si am sa puj si plasa pe la 30% din inaltime. Si am sa fac poze.orcum au crescut in ulimele 2/3zile cat intr o luna deja de la capatul frunzii toate celelalte ramuri cresc...ce diferente doamne ...cat de mult conteaza lumina... Abea ast sa i pun becu cu pricina sa ma bucur de o crestere frumoasa...aaa si ink ca va am gasit intr un dulap vre 7/8 seminte.am sa le bag la germanat maine...da ziceti mi dak le bag sub acea lumina care va fii o sa aibe vreo prb? Ms
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
@Universu: Pai nu stiu, in situatia lui, unde plantele nu-s nici super sanatoase nici intr-un mediu perfect si n-or sa atinga becul la noapte decat daca vine vre-un cutremur major, cred ca postul tau e offtopic. Chiar asa high sunt? Sau? Oricum, nu-i neparat cazul pentru threadul asta ca e destul offtopic in el deja, dar incearca sa eviti posturile fara rost pe viitor, cel putin in threadurile care nu sunt pentru offtopic. La modul ca daca ai ceva de spus care poate nu e relevant in momentul de fata dar crezi ca l-ar ajuta pe viitor l-ai putea posta intr-un post care contine si ceva ontopic si relevant. Gandeste-te ca eu sunt ala care trebuie sa fac curat pe aici, si tu ai reusit sa scoti 60 posturi in prima saptamana pe aici si nici macar nu s-a incheiat saptamana. Cam incep sa ma ingrijorez..

@inferno: Daca te referi daca vor fi probleme cand le bagi sub MH, nu, n-ar trebui sa fie, dar nu uita sa il pui mai departe primele zile, ceva la modul 40-50 cm. Asta pana se obisnuiesc, dupa il poti apropia pana simti pe spatele palmei ca arde..
 

infernno

Member
@Universu: Pai nu stiu, in situatia lui, unde plantele nu-s nici super sanatoase nici intr-un mediu perfect si n-or sa atinga becul la noapte decat daca vine vre-un cutremur major, cred ca postul tau e offtopic. Chiar asa high sunt? Sau? Oricum, nu-i neparat cazul pentru threadul asta ca e destul offtopic in el deja, dar incearca sa eviti posturile fara rost pe viitor, cel putin in threadurile care nu sunt pentru offtopic. La modul ca daca ai ceva de spus care poate nu e relevant in momentul de fata dar crezi ca l-ar ajuta pe viitor l-ai putea posta intr-un post care contine si ceva ontopic si relevant. Gandeste-te ca eu sunt ala care trebuie sa fac curat pe aici, si tu ai reusit sa scoti 60 posturi in prima saptamana pe aici si nici macar nu s-a incheiat saptamana. Cam incep sa ma ingrijorez..

@inferno: Daca te referi daca vor fi probleme cand le bagi sub MH, nu, n-ar trebui sa fie, dar nu uita sa il pui mai departe primele zile, ceva la modul 40-50 cm. Asta pana se obisnuiesc, dupa il poti apropia pana simti pe spatele palmei ca arde..
Multumesc mult. Pt ajutor baetii ...cred ca nu fac si eu prostioare la ce scriu pe aici :p ca mai am un pic si iki zic si viata.da na daca mis babalau intreb si eu sa invat si poate usor usor am sa pot raspunde si eu la altii la intrebari.stii cate o data e bine sa mai si gresesti asa iti dai seama cam ce ai facut si ce nu. Orcum imi sunteti de foarte mare ajutor. ###
 
Last edited by a moderator:

infernno

Member
Lasam Lasam.. daca nu ai fost pe felie nu stiu ce rost ar avea sa fii un pic ironic...Sincer ..aceste plante au stagnat 3/4 saptamani... intelegi ragazzo....daca nu ai citit de la inceput mai bine cauta sa nu te ...asta pe tine ;)))

si sa iti fiu pe plac in ultimele zile au crescut cat toate cele 4 saptamani... nu de alta da sa nu dormi nelinistit
 
Last edited by a moderator:

deepstate

Member
ok gitane (ca vad ca si tu mi te-ai adresat in italiana), eu intrebasem serios cat mai ai pana la tavan, ca alea ar trebui sa mai creasca de vreo trei pe-atat si nu vad sa fi pus in aplicare vreo metoda de control a cresterii pe inaltime.

Promit sa nu te mai deranjez. Pa.

GIF-Dancing-dance-feeling-it-moves-party-hard-success-successful-Tom-Cruise-Tropic-Thunder-GIF.gif
 

infernno

Member
le las de la ..sine dak se fac de 2 metri asa sa fie poate 3 cine stie....important de sa fie o planta sanatoasa si vie ...pentru un consum personal... de aceea cred ca toate vor fii bine deoarece nu intentionez sa fac o afacere din asta.
 

infernno

Member
daca fac o greseala ma poti deranja oricand chiar nu ma supar dimpotriva mi ar fii de mare ajutor... nu caut sa fiu planfetist doar incerc sa fiu ajutat in ceea ce nu am facut niciodata ..si fiind faptul ca ti mi ai zis ca mai au pana la tavat mi sa parut o intrebare deplasat ..stiind ca cele indoor nu trec de 1/1.5 m maxim din ceea ce cunoasc de asta am zis si repet ca ai fost ironic... dar cine stie poate ajung in tavan ..am sa te anunt si poate am sa ti aplic i o poza sa te poti relaxa si atribui in acele intrebari puse cu o alura pozitiva. vorbesc si eu cu cele 10 clase ale mele
 

coolbud

puffin' the herb
eu zic sa nu le lasi sa se faca de 2 metri deoarece vei avea bud doar in primii 40 de cm , restul frunze si lastari.te sfatuiesc sa folosesti topping si lst ca sa poti scoate cat mai mult.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca laturile alea reflectorizante nu sunt egale pe ambele parti este pentru iluminat arhitectural si va arunca lumina doar intr-o parte.
 

Latest posts

Latest posts

Top