What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

un inceput de growbox

infernno

Member
nu da lumina perfect dar ce ma ingrijoreaza pe mine ca nu face frate asa mare lumina vai doamne... plm adika sper sa nu fi dat 110+iva =145 euro asa anpulea.... orcum distanta e cam la 1.50 m de plante ... nu stiu ce sa zic dar nu sunt asa multumit pe cat credeam... sa fie becu de vina ce mama masi... am plecat la pescuit vb cand ajung pe balta.. orcm sper sa si faca treaba
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Poate nu ai lasat tu becul sa se aprinda la maxim. Dureaza 15 minute. Un hps ar trebui sa fie orbitor, dar se tine la vreo 50 cm distanta, nu 150. (Asta dupa ce se obisnuiesc plantele, evident.)
 

infernno

Member
Ce parere aveti e bine asa ...sau? Nu prea imi place cam putina lumina..aa sibapropo becu nu e ala care la m aratat precedent mi lau dat iei moca offerta scrie pe cutie ce e.. Pana mea deala nu am gasit...orcum ce ma sfatuiti sa fac...eu ma gandeam sa l pun pe lateral....sa bata nu de sus...ast pareri.ms si sper ca acu sa nu mai arate asa rau growboxu;))))).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai de ala zic ca e MH, si nu HPS, se vede si dupa spectrul luminii in poza. si cred ca trebuie sa intorci lampadarul la 90 grade, in asa fel inca becul sa fie in centru si sa arunce lumina stanga si dreapta, altfel o sa arunci mai multa lumina spre spatele si usile dulapului, decat catre plantele din laterala. daca te uiti atent se vede si in poza ce multa lumina e pe peretele din spate, si ce putina e pe cei laterali.. unghiul nu o sa fie niciodata perfect pentru growing, pentru ca asta nu e un reflector pentru growing. de aia cred ca ai facut o investitie proasta cu el, cand un reflector potrivit e pana in 50 euro. daca vei alege sa il folosesti eficient si sa il tii cat de apraope se poate.. nu vei putea tine prea multe plante sub el. bine, oricum nici ca suprafata nu ajung 250w la ce ai tu acolo, asa ca nu e (neaparat) vina becului sau a reflectorului ca nu poti acoperi optim toate plantele. daca ai avea spatiul patrat ai vrea sa ai maxim 9 ghivece sub acest bec, din care sa ramai cu vreo 4 femele in sub 1mp de canopie. forma spatiului tau e mai potrivita pentru 2 astfel de becuri.
acum depinde cu cate femele ramai, s-ar putea sa incapa toate sub bec. poti masura ce suprafata acopera peste cateva zile cand il mai apropii pana unde simti ca nu le-ar arde.

later.edit: tocmai m-am mai uitat putin la poza ta si ar fi o idee excelenta sa faci vegroom din 1/3 (maxim) din spatiul tau, si sa folosesti acest bec in flower room, celelalte 2/3 (minim). pe viitor, daca vrei sa fii si mai eficient in flower, poti cumpara un bec hps. (asta doar dupa ce verifici ballastul daca suporta si MH si HPS..)
 

infernno

Member
Ce e ala vegroom? Pana mea ma doare si capu ce pot zice....mi e ciuda de mor nu stiu unde am sa gasesc asa bec pana mea daca il pun cun ai zis u nu o da bata lumina in cealalta jumatate..ca becul nu e pe centru....da nu ar fii mai bine sa il pun cum zici u dar sa l duc in capat spre stanga sau dreapta? Dar sa spunem ca nu reusesc mare branza... Macar ele asa sin ce vezi in imagine vor creste sau din nou voi avea probleme...ca sincer alte sute nu mai imi vine sa bag...akum dar la viitorul grow.... Ca daca mai bag mult si nu iese nimik chiar e naspa nu de bani da mi am promis ca pana nu fumez de la mine nu mai vreau sa bag bani in buzunarul altuia si deja or trecut cam 2 luni ioi si am o poftica....aa si ce zici in cam 2 luni as putea gusta ceva sau....mult mai mult.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
vegroom = spatiu (sau camera) pentru vegetatie, unde se tin mamele si clonele.
si cand zic pe centru nu ma refer neaparat la pozitia lampadarului, ci efectiv la cea a becului. daca cumva vrei sa il pui sa bata dintr-o parte, nu e o idee buna, pentru ca majoritatea plantelor vor fi mai departe de bec decat sunt acum.
n-ar trebui sa ai probleme, dar in acelasi timp ar trebui sa incerci sa imbunatatesti tot ce poti, pentru rezultate mai bune.
nu stiu daca in 2 luni vor fi gata pentru ca n-am crescut acelasi strain pe care il ai tu, dar la cum se prezinta fetele, cred ca esti mai aproape de 3 luni pana vei fuma ceva. daca nu cumva planuiesti sa fumezi plantele inainte de a fi coapte..
 

infernno

Member
:)) ..am inteles ee orcum acum am pozitionat mai bine si au lumina toate de la 1000/2000 putere de lumina.... si inka e sus pus dar il voi amplasa mai jos.. orcum se prezinta bine in ultima saptamana nu mai au nici o problema .. chiar nici una.... na sper sa fie bine pe viitor... ..am sa fac poze pe parcurs :p aa si inca ceva in flower cam pe cand ar trebui sa intre in 30 40 de zile ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai din ce inteleg nu e vorba de plante autoflower, asa ca vor intra in flower cand decizi tu sa le bagi.. eu zic sa le lasi sa isi revina inca vreo 10-15 zile si dupa sa le bagi la flower. daca te grabesti o sa pierzi la harvest.
 

infernno

Member
adica cand o sa trec la 12/12 lumina /intuneric nu ? ce pot zice tu ai zis ca cam 3/4 plantute sa fie fete dar eu sincer te pot anunta ca cam toate au firicele albe iesite din marginile frunzelor... na sper sa fie cea ce cred...:p
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
da, atunci or sa inceapa sa infloreasca.
in schimb, nu cred ca te uiti unde trebuie cand vine vorbe de identificat sexul..
 

infernno

Member
poi sunt 2 fire care s toate la toate incrucisate ..si apoi pe langa ele au aparut cate un fel de pistil cu firicele
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
prin margini cred ca a vrut sa spuna cu totul altceva, adica baza. acu, nici chinezii din nord nu se inteleg cu aia din sud prea bine...
 

barcode

Active member
Inferno, sunt tare curios cum o sa le transplantezi pe alea care sunt cate 3 in acelasi ghiveci :)

Arata bine;) Spor!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cum sa le tranplanteze.. cu multa ura si o maceta sau un topor..
Alea par a fi ghivece decorative, foarte probabil isi permitea sa cumpere de banii de pe ele o gramada de ghivece patrate.

Dar macar plantele evolueaza spre bine. Si cred ca e momentul sa mai apropii becul.
 

infernno

Member
alea sunt dintr o alta poveste.... erau pe cale sa le arunc ...ori trebea urgent sa le mut din ghivecele care erau.. si fiind noapte nu aveam altele decat alea 3...si na aia a fost le am pus in alea si uite ca si au revenit... am sa le si tranplantez.... cu un pic de migaleala dar imi va reusii cred..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca nu cumva s-au impreunat radacinile, caz in care mai bine le lasi asa..
daca chiar vrei sa incerci sa le mai separi, ar trebui sa te grabesti.
 

infernno

Member
aaa si aku ca mi amintii ... am niste gazulite negre prin grow... nu multe... cate 1 2... ce e de facut ??? multumesc de aprecieri!

la celelalte sa le mai fac si lor trasplatez?? sau le las in acele ghivece ?
 

Latest posts

Latest posts

Top