What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Asta inseamna ca iti trebuie alt mix de sol, mai acidic. Orice ph down organic ai folosi, trebuie sa realizezi ca ph-ul va face un spike in directia dorita, dupa care va reveni treptat catre ph-ul initial al apei. Asa ca solul nu va vedea mari modificari de ph, chiar daca tu masori apa cand o torni in el, si are ph-ul potrivit.
Si oricum, pentru organic, 6.5-7 ar fi numai bun, ca doar vrei sa usurezi munca bacteriilor. Mie de aia imi place sa le las pe ele sa se ocupe de ph, ca am vazut ca se descurca.

Si daca inca nu te-ai prins, ai putea sa te opresti din a folosi apa aia de PH 8, care nu stiu de unde reusesti sa o iei oricum. Foloseste apa de fantana, sau de la robinet, sau de ploaie, oricare da nu aia de PH 8.
 

itsmehigh

Member
Ok, testam si vedem :)

Mi-am comandat un sistem de osmoza inversa, ca e foarte dificil aici. Ar trebui sa imi ajunga pe Luni-Marti.

Acum folosesc apa plata imbuteliata, chiar si aia are un EC de 0.3, si pH-ul de 8. Cea de la robinet in schimb, are ph 7.7 dar, EC de 0.9 !!! :yoinks:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Atat timp cat hranesti doar apa, e o prostie sa nu o folosesti pe cea de la robinet. Mai ales ca aia imbuteliata are mai multe saruri minerale in ea, iar cea de la robinet are mai multe sanse sa aiba cate putin din fiecare element, ceea ce nu e tocmai rau.

Si, pe langa asta, esti singurul care il aud ca are grow organic si inca foloseste un ec meter si un ph meter. hranesti doar apa! nu ai cum sa ii dai overfert. de ce iti mai trebuie ec meterul??
 

itsmehigh

Member
Trebuia sa stiu EC-ul apei "potabile" in zona in care locuiesc acum... Ca doar e 0.9, crezi ca nu m-ar fi afectat? Sunt noi noute aparatele de masurat, e primul grow cand folosesc asa ceva... Better safe than sorry.

L-am luat in eventualitatea in care doresc sa experimentez cu Plagron Green Sensation, cica e organic, dar cu toate astea ei iti recomand sa scazi nutrientii de baza la jumatate cand incepi sa-l folosesti. Si nevrand sa am surprize cu EC mai mare decat de obicet, eu personal nu fortez plantele, le tin la ritmul lor normal...
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ti le-ai luat exact cand nu mai avea nevoie de ele.
Nu, nu te-ar fi afectat. Cel putin n-ar trebui sa te afecteze daca mixul de sol e bun, iar bacteriile isi fac treaba. Iar daca e sa te afecteze, te va afecta si cu ec-meterul in mana.
Eu de cand am trecut pe organic nu mai folosesc asa ceva. Si daca te uiti pe sectiunea organica, nimeni nu prea le foloseste. Banii aia puteai sa ii bagi in soil ammendments, si ieseai mai bine.
 

itsmehigh

Member
Aaa, acum inteleg. "Örganic" cu nutrienti la sticla.

Haha. E doar unul ma ( http://biotabs.nl/fertilisers/orgatrex.html ), restul i-am luat sa experimentez in timp, adica data viitoare cand am doar clone si n-am surprize cu fenotipurile.

Ah, si ar mai fi guano lichid, tot la sticla, dar e guano nene!! :laughing:

Pai zi-mi si mie, tu ce folosesti pentru grow-urile tale organice? Poate incerc si eu, scuze de double post, dar nu am optiune de edit...
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ah, si ar mai fi guano lichid, tot la sticla, dar e guano nene!! :laughing:

O fi, dar ca sa stea in sticla, e pasteurizat! :D

Ce am prin casa si pe langa casa. De exemplu ieri am tocat 2 kg de frunze de aloe vera si le-am pus pe post de mulch, inainte de asta am folosit trifoi tocat, mai inainte de asta am folosit alfa alfa, craci si tulpini uscate de cannabis, pulbere de frunze de cannabis, dolomita, compost.
Tot ce am la indemana si-i organic, bag acolo, ori in compost, ori direct in bed.
 
Last edited:

itsmehigh

Member
O sa incerc si eu, dar problema la mine e, ca nu am asa mult timp inca sa fac compost, locul nu e ideal, sunt mai multe inconveniente. De aceea prefer varianta organica la sticla, cat de basic e ea, dar mie mi-a placut rezultatul.

Pai si ce zici, cu apa aia de la robinet, mi-am luat sistem de osmoza inversa degeaba? haha
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca vrei sa mergi pe organic, da, sistemul de R/O mai rau te incurca. Ai nevoie de acele trace elements din apa..
Al meu sta de ani de zile deconectat.

Oricum nu inteleg ce planuiesti tu sa faci, ca ec-ul unui nutrient organic nu e direct comparabil cu unul mineral. Asa ca daca nu cumva ai instructiuni de la producator, exact ce EC trebuie din respectivul nutrient, nu vad la ce te ajuta EC meterul.

Si crezi ca nutrientul ala de il ai are tot ce le trebuie plantelor? Ca vad ca pamantul tau e pamant.. fara compost, fara aerare, fara nimic adaugat...
 
Last edited:

itsmehigh

Member
Ok, anulam comanda de sistem. :) Eu m-am panicat cand am vazut EC de 0.9, de asta am zis ca mai bine folosesc apa RO, practic cu EC 0.

Pai solul este biobizz light-mix in perioada de vegetatie, urmand ca atunci cand fac transplantul sa le trec in guanokalong complete mix, care are o multime de trace elemens, e destul de bogat, mai slab fertilizat. ambele au aerare etc

Pe langa ce contine solul, i-am adaugat si http://biotabs.nl/fertilisers/bactrex.html + http://biotabs.nl/fertilisers/startrex.html, cred ca e suficient...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Faptul ca schimbi pamantul la transplant s-ar putea sa iti omoare o parte din bacteriile din sol. Desi sunt destul de rezistente au nevoie de conditii stabile de mediu pentru a trai si a se inmulti in pace. O schimbare brusca de ph iti poate decima coloniile de bacterii. Ele in timp aduc solul la ph-ul potrivit, si nu mai e nevoie de interventia ta in acest sens.
Bine ar fi sa fie cum speri tu, si sa nu ai deficiente cauza de lipsa unor elemente sau inbalansul intre elemente. Dar asta o sa vezi dupa ce executi planul.
La cati bani ai bagat in acesti nutrienti prelucrati, puteai cumpara frumos compost si ammendments pentu sol. Nu e vorba de timp, ca nu trebuie sa stai langa gramada de compost ca sa se faca, conteaza mai mult sa intelegi ce reactii dezvolta fiecare input pe care il bagi acolo. Iar asta e valabil si daca folosesti nutrienti la sticla, si daca folosesti inputuri in stare bruta. Numai ca la sticla e mai scump, si acele elemente din sticla nu vin si impreuna cu bacteriile necesare. Daca o sa incerci sa bagi un nutrient organic in o sticla o sa vezi ca ori se umfla pana la explozie sticla, ori se strange. La fel se intampla si daca bagi viata (bacterii) intr-un nutrient "organic" la sticla. Dupa mine organic inseamna viu. Daca scoti viata din ceva organic, nu mai e organic, ci doar "din surse organice".
 
Salut baieti, unde si cum pot depozita niste seminte negerminate care sunt inca in pachetul original de la banca de seminte? Nu le voi folosi o vreme, poate plec din tara si as vrea sa le pastrez in conditii bune. Am citit ca la rece in frigider? Dar nu se uda de la umiditatea din frigider si germineaza?....
 
P

prelungitor

Cum tot zice explo pe aici de ceva timp, daca vrei sa le depozitezi pt mai putin de un an le poti tine si in camera.pt mai mult de un an, le poti baga la frigider in ceva recipient etans.
 
Salut din nou, newbye here (din nou).

Daca pui o planta photo direct pe 12/12 (de la samanta) in aproximativ cat timp incepe sa intre in floare? 2-3 saptamani? Teoretic ar trebui sa intre in floare ca o planta auto dupa aproximativ 3 saptamani nu? Pe unde am mai citit cam asa ziceau.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Depinde si de ce lumina ai, planta intra in flower cand e suficient de matura, minima este 2 saptamani sau putin mai mult, dar maxima depinde foarte mult de cat de bine ii merge plantei si cata lumina are la dispozitie. Varianta asta 12/12 se face oricum de obicei sub lumina mai intensa decat de obicei, tocmai de aceea ea merita doar cand n-ai rabdare, sau n-ai material de vandut. Esential e ca nu trebuie sa conteze eficienta (sau mai bine zis puterea consumata / gram), pentru ca nu vei scoate niciodata aceeasi cantitate per W cat ai scoate daca vegetezi planta corespunzator. In plus, si calitatea poate avea de suferit.
 
Depinde si de ce lumina ai, planta intra in flower cand e suficient de matura, minima este 2 saptamani sau putin mai mult, dar maxima depinde foarte mult de cat de bine ii merge plantei si cata lumina are la dispozitie. Varianta asta 12/12 se face oricum de obicei sub lumina mai intensa decat de obicei, tocmai de aceea ea merita doar cand n-ai rabdare, sau n-ai material de vandut. Esential e ca nu trebuie sa conteze eficienta (sau mai bine zis puterea consumata / gram), pentru ca nu vei scoate niciodata aceeasi cantitate per W cat ai scoate daca vegetezi planta corespunzator. In plus, si calitatea poate avea de suferit.


Dar CBD-ul se dezvolta normal sau are si el de suferit?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai si pentru CBD si pentru THC si pentru CBG, planta tot are nevoie de energie ca sa le produca. As zice ca totul este mai mult sau mai putin proportional.

Numai piticul din banc suna la usa cu ... altceva urias. Acuma, daca gasesti un soi care sa produca mai mult THC/CBD la mai putina lumina, poti sa ii pui numele Joke Dwarf :p
 

eska

Member
ingrasamant foliar, aplicare

ingrasamant foliar, aplicare

Buna ziua,

picture.php


fertilizarea foliară se mai poate realiza in aceasta perioada? ^ aprox 2 sapt de fl.
am citit ca, in functie de plante, se va opri fertilizarea foliara in perioada de inflorire, dar vad ca exista si anumite exceptii.

ex.:
- vita de vie se va aplica inainte de inflorire. Dupa inflorire, la definitivarea clara a ciorchinelor se va repeta aplicarea
- la cultura castravetilor fertilizarea foliara se va aplica de la momentul infloririi si pana la aparitia primelor legaturi.
- la capsuni aplicare a doua tratamente, odata in faza de buton si a doua oara dupa caderea petalelor.

la canabis care vor fi efectele daca se va continua fertilizarea foliara si in aceasta perioada? gustul naspa? (nu se poate rezolva cu flush sau cu water curring?) probleme de dezvoltare?
:tiphat:

Nutrient complex superconcentrat 100% - NATURAL

Continut pentru 1 l produs
N 0,2 % (2000 mg N)
P 0,4 % (4000 mg P)
K 0,02 % (200 mg K)
Fier (Fe) 220 mg
Magneziu (Mg) 180 mg
Zinc (Zn) 40 mg
Cupru (Cu) 35 mg
Mangan (Mn) 45 mg
Bor (B) 70 mg
Alte elemente: Ca, Mo, Co, Ni 10 mg
Aminoacizi organici 2 %
Multivitamine, enzime vegetale +++
Stimulatori vegetali de crestere auxine, citochinine, gibereline
 

Latest posts

Latest posts

Top