What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Hempfield isi facea cartofi cu oua si branza la resou si eu ma chinuiam sa ard hartii de alea de 500 lei sa ma incalzesc.. hahah..
 
Fratilor, voi cu ce va spalati bongul ca nici cum nu reusesc sa scot negreala din el, e un bong mic (de buzunar pot sa zic), am tot cautat alcool nealimentar dar nu am gasit nicaieri. L-am spalat odata cu spirt dar oricat a fost clatit experienta urmatoare de bongalit a fost urata ^^. Voi cu ce il faceti crystal clear? :D
 
Mirosul emanat de plante este influentat de mai multi factori printre care :

- cantitatea de apa din sol ;
- umiditatea relativa a aerului ;
- temperatura ;
- curentii de aer ;

Eu am observat ca mirosul nu scade, ci dimpotriva se amplifica, acest lucru ingreunand insa distingerea aromelor individuale (ca si cum ai baga nasul intr-o galeata cu parfum in incercarea de a detecta diferitele nuante). Cand miros plantele apropiindu-mi nasul de ele nu mai simt aromele delicate ci o adevarata duhoare. Insa la scurt timp dupa ce ies din growroom incep sa simt in nari aromele.


Am avut o Super Silver Haze si mirosea extraordinar de bine, o aroma atat de citrica si placuta ca iti venea sa stai toata ziua cu nasul in ea insa pe cum se apropia de taiere cu fiecare saptamana parca mirosul isi pierdea din potenta fiind relativ tot la aceleasi conditii, poate temperatura a fost mai scazuta cu vreo 2 grade de la 26 la 24-23....
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Fratilor, voi cu ce va spalati bongul ca nici cum nu reusesc sa scot negreala din el, e un bong mic (de buzunar pot sa zic), am tot cautat alcool nealimentar dar nu am gasit nicaieri. L-am spalat odata cu spirt dar oricat a fost clatit experienta urmatoare de bongalit a fost urata ^^. Voi cu ce il faceti crystal clear? :D


Ai incercat sa il clatesti in baie ultrasonica? Acuma, depinde cat de mare e bongul :dance013:

Teoretic ar merge cu diluant, un D506, adica mai tare, si apoi spalat cu apa cu detergent, si apoi cu apa, de preferinta distilata. Cu spirt e o idee proasta, intr-adevar. Alcool nealimentar ieftin nu o sa gasesti. Poti sa iti faci, daca ai un distilator micutz, din Mona. Cu grija, sa nu dai foc la casa.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
dar de ce cauti neaparat NEalimentar?? Alcool suprasaturat cu sare si agitat in bong ai incercat? sau alcool cu spartura de orez si agitat?
 

enricco

Member
Fratilor, voi cu ce va spalati bongul ca nici cum nu reusesc sa scot negreala din el, e un bong mic (de buzunar pot sa zic), am tot cautat alcool nealimentar dar nu am gasit nicaieri. L-am spalat odata cu spirt dar oricat a fost clatit experienta urmatoare de bongalit a fost urata ^^. Voi cu ce il faceti crystal clear? :D

In masina de spalat vase, pun si niste pahare pe care le folosesc rar sau deloc, chiar il face cristal clear, eu fumez foarte mult la bong, am unul destul de scump. Daca iti place sa fumezi la bong trebuie sa iti iei o masina de spalat vase, face minuni. Altfel nu stiu cum s-ar putea curata sa fie "ca si nou"
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Alcool de 96 trebe dar na, e scump, de aia a incercat spirt. Care evident ca nu merge. Ca atare daca se vrea alcool, cel izopropilic poate fi folosit in loc de etanol.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Fratilor, voi cu ce va spalati bongul ca nici cum nu reusesc sa scot negreala din el, e un bong mic (de buzunar pot sa zic), am tot cautat alcool nealimentar dar nu am gasit nicaieri. L-am spalat odata cu spirt dar oricat a fost clatit experienta urmatoare de bongalit a fost urata ^^. Voi cu ce il faceti crystal clear? :D

Umple-l cu spirt medicinal si lasa-l o noapte la inmuiat. Spirtul nu il arunci, ci il refolosesti pentru spalari ulterioare. Dupa ce l-ai spalat cu spirt il clatesti in doua trei ape si e ca nou,
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Is curios cat o sa dizolve un spirt medicinal, care e 70%. Mie nu mi-a iesit cine stie ce cu el ca solvent.
 
Am incercat cu spirt, ca alcoolul alimentar de 95%+ costa 100 ron 1 litru ^^. Cautam alcool nealimentar pentru ca e ieftin, in alte tari "rubbing alcohol" costa 5$ 1.5L...... doar la noi in evul mediu nu se gaseste asa ceva....
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Am incercat cu spirt, ca alcoolul alimentar de 95%+ costa 100 ron 1 litru ^^. Cautam alcool nealimentar pentru ca e ieftin, in alte tari "rubbing alcohol" costa 5$ 1.5L...... doar la noi in evul mediu nu se gaseste asa ceva....

Se gaseste alcool, tehnic de 90 pe la bricolaje. Roz, violaceu sau uneori albastru. Eu as folosi izopropilic (asta si folosesc de fapt uneori la din astea).
 

itsmehigh

Member
Ce imi recomandati pentru coborarea pH-ului? Sa folosesc lamaie sau otet? Sau Fulvic acid, vad ca are si alte intrebuintari? Cresc organic si nu doresc sa imi execut bacteriile si ciupercile benefice din sol...

In trecut am folosit ceva de la CANNA, acum nu mai am, era corector organic de ph, pe baza de acid citric. A functionat OK
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cred ca lipseai la lectia aia care trebuia sa zica ca in cultura organica PH se auto-reguleaza?

Din moment ce zici ca ai bacterii si "ciuperci" benefice in sol, n-ar trebui sa ai nici o problema.

Iar legat de "ciupercile benefice", ciuperci sunt doar fungi perfecti, cei care fructifica, pe cand fungi imperfecti, de exemplu endo mycorrhizae fungi nu fructifica, deci nu fac ciuperci. Rezulta ca ciuperci benefice nu exista (nu in contextul asta).
 

itsmehigh

Member
Cand folosesti doar apa cu pH de 8 in primele 2-3 saptamani, crede-ma, va afecta planta. In combinatie cu alti nutrienti organici, pH-ul va scadea, pana la aproximativ 6.7-6.8, pentru mine e ideal 6.2
 

itsmehigh

Member
Pentru moment nu doresc sa folosesc nici un fel de ingrasamant, consider ca plantele sunt prea tinere si solul este imbogatit suficient. Are si el un buffer de pH, dar pana la un punct, daca uzi in repetate randuri cu apa cu pH de 8, la un moment dat se va peste cap...
 
Top