What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@maxcbd: Am fost la un moment dat intr-o gradina zoologica, unde erau si capre. Mancau alea orice bucata de hartie. Nu stiu daca alea erau singurele capre de pe planeta care mancau hartie, sau or mai fi si altele, dar ... or fi rude cu cannabisul :D

Ce face lumea de revelion...
 
P

prelungitor

:))) asta e sandel ma, s-a pus pe treaba acum ca au trecut sarbatorile.hai la multi ani
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@prelu: da ce treaba are sandelu cu cebedelu? El e cu tehashcevelu-sativelu... O fi incognito?

@explo: n-a fost sa fie. Cand sa intri si tu in randu' lumii...

Intrebare. Asta vara am sesizat ca in veg, chiar incepand de devreme, ca unul dintre sexe miroase mai puternic a marijuana, iar altul aproape pur si simplu a iarba (de pashune). Acuma, nu mai stiu care cu care, dar aflu eu acusi, ca in 2-3 saptamani tre sa inceapa sa infloreasca fetele. 2 miros a ce trebe, si 6 miros a spanac.

Ati observat cumva chestia asta si voi (care cresteti si regulare, desigur)? Stiu ca la ghici ai spune ca femelele miros mai tare in veg ca si in flower, dar... nu sunt atat de sigur. Nu de alta dar as incepe sa le fac topping si sa le clonez daca is numai alea doua femele...
 

cmnbs

Active member
Intuitia imi spune ca-i "o linie subtite intre indiferenta si nesimtire", nu?:)). Numa' D-zeu stie, boss.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Este. Indiferentul nu e interesat de binele celuilalt (nu il iubeste), dar evita (chiar si inconstient) sa ii faca rau pentru propriul lui bine, iar nesimtitul e interesant doar de binele lui, si nu evita sa ii faca rau (chiar si inconstient) altuia, pentru binele lui. Adica un fel de upgrade la indiferenta. Sau downgrade...

Da' ce-ti veni, ca nu ma prind, sunt drogat cu Fasconale.
 

cmnbs

Active member
Nu poti sa stii care este sexul unei plante pana la deplina maturitate sexuala(chiar si in "late-flowering" pot aparea anomalii), cum ai putea sa te iei doar dupa mirosul unei plante in stadiu de vegetatie sau prevegetatie? Poti doar sa presupui sau sa intuiesti, in baza unor observatii precum mirosul sau ramificarea, presupun, nu?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@cmnbs: Ai fost subtil man, zau asa! Mersi insa :)

Da, vorbim de presupuneri, insa si de o eventuala observatie asupra unui soi specific. Ma gandeam ca cineva a observat diferente de miros in veg (prima luna) la sexe diferite (pe care le afla in flower), in cadrul unui aceluiasi soi. Sigur asta nu se poate decat daca cresti regulare. Multi cresc feminizate si ii inteleg, evident, dar acolo rar te trezesti cu masculi ca sa poti sa zici: "a, am fost atent si uite, am sesizat cutare, sau dimpotriva, cutare". Nu stii cum sa ii smulgi mai repede :)

E totusi foarte mare diferenta si, cum ziceam, mi s-a parut asta vara ca am sesiat ceva de genul asta la OG Goji reg.

Desigur, pot fi doua fenotipuri diferite, se mai intampla cred ca chiar si in cazul landrace-urilor (asta daca nu or fi altceva decat niste landraceuri - foarte inbreeded zice-se).

Sunt oricum curios, vedem la inflorire, desigur, nu mai e mult. Eu m-as bucura sa fie femelele alea fara miros! Una ca is mai multe, si a doua, ca se afla intr-un loc mai... populat, si desi am comandate 2 filtre de 4" si 1 de 6" (e un sistem split), totusi...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
diferentele exista in codul genetic inca din stadiul de vegetatie.. daca le poti recunoaste doar mirosind, n-am idee, dar nici nu stiu ce fel de nas are jtm ca sa ma pronunt.. :)
eu stiu ca de multe ori mi-am luat teapa cand tineam jurnal saptamanal, plantele care miroseau cel mai bine si ma rugam sa fie femele se aratau a fi predominant masculi. si intr-un fel e logic, ca se maturizeaza mai repede..
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@explo: Pai aia e si impresia mea, ca sunt masculi, doar ca nu imi mai aduc aminte exact. De abia astept sa infloreasca!

6 femele, alea fiind fara miros, plus doua puse la clonat azi (poate or iesi si alea), daca e asa, si nu pe dos, se cheama ca o sa saliveze sandel cand o sa le vada!

Si da, explo, mirosul este extrem de distinct, nu tre sa ai nu stiu ce nas. Da' vorba ta, acuma stiu si eu ce nas ai tu... :))
 
Patesc ceva 'gagicile' daca stau 2-3 zile pe intuneric si apoi le dau iar lumina? in caz ca se arde un balast/bec ceva, pana vine altul. Teoretic ar trebui doar sa le forteze sa infloreasca si eventual sa creasca thcul......

Mersi.
 
Last edited by a moderator:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Patesc ceva 'gagicile' daca stau 2-3 zile pe intuneric si apoi le dau iar lumina? in caz ca se arde un balast/bec ceva, pana vine altul. Teoretic ar trebui doar sa le forteze sa infloreasca si eventual sa creasca thcul......

Mersi.

Inteleg ca tu daca stai nemancat 3 zile, nu simti foamea si iti creste si potenta! Nu e rau...

Legat de balasturile magnetice, la magazinele de bricolaj gasesti de obicei balasturi pentru MV, care cred ca merg si la MH (fiind fara igniter). Eu am pus unul din ala direct pe un HPS, insa era un HPS cu igniter incorporat. Nu au fost probleme de vreun fel.

Am totusi impresia ca is nitel diferite balasturile pentru HPS si MH, insa nu sunt sigur, si nici nu ma prea mai dau in vant sa aflu: LED rulz... :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cel mai bine mergi la primul importator distribuitor de articole de iluminat si il iei pe loc. fara livrare, fara batai de cap. si cu plata cash.
 
Salutare, am nevoie de ajutor. Mi s-a ars ballastul magnetic si am cumparat unul nou. Cel vechi nu a venit cablat si am facut eu cablajul spre priza si cablajul direct de la HPS dar asta nou a venit cablat cu 2 cabluri pe care HABAR nu am unde sa le bag sau ce sa pot face cu ele. Primul cablu parca e priza de UK iar cel de al doilea parca e cablu de calculator. Cum leg eu HPS-ul la ballastul asta si cum il alimentez? Mi-au trimis ballast gresit?? Sunt praf cand vine vorba de electrice!

Sa tai cablul asta care arata ca de pc si sa leg direct firele de la cablul de hps? Dar totusi cum il alimentez ca nu am asa priza in casa O_O.....

Trebuie sa il fac cat mai rapid posibil, deja stau gagigicle de 4 zile pe intuneric :( plm....

https://www.icmag.com/ic/attachment.php?attachmentid=345888&stc=1&d=1452614776

Asa arata firele, ce pot sa fac sa le dau iar lumina, nu ma asteptam sa imi trimita asa ceva...... acuma cine stie cate zile ma mai invart pana gasesc cap pentru priza de genul......minunat......
 

Attachments

  • 20160112_175530.jpg
    20160112_175530.jpg
    86.4 KB · Views: 11

jtm

Some kind of shaman
Veteran
De la mine se vad doar doua fire, unul care se baga in priza, dupa ce schimbi stecherul, si unul la care il pui la bec, dupa ce ii tai priza.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu as merge pe ideea adaptor la priza si mufa la bec. nu de alta, dar altfel pierzi garantia. nimic complicat, oricum.
 

Latest posts

Latest posts

Top