What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

thehol

Member
Salutare! Am lucrat la dulăpior după cum v-am zis,am montat două coolere,am cumpărat două cfl-uri de 23W de la Philips pentru vegetație,însă nu am beg de flowering.
Am căutat pe site-ul sugerat de voi,cel cu materiale electrice,și am dat de un bec care sună așa : Osram Bec cu vapori de sodiu PLANTASTAR INTER 250W E40 12X1 OSRAM. Specifică,că are dulie E40,întrebarea mea este,necesită igniter?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
2 min mi-a luat sa aflu ca becurile trebuie sa mearga doar pe ballasturi magnetice, deci ii trebuie si igniter. direct pe site la osram..
 

thehol

Member
Si mai sunt unele de la Lohuis care spun că sunt de : 110w sau 220w și au și igniter inclus,undeva la 40lei.

Nu mai contează,am găsit,scuze de post!
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca au igniter e bine, nu iti mai trebuie decat ballast. Dar de ce sa dai banii pe un bec care il schimbi des, sa il iei cu igniter, cand un igniter e cateva zeci de lei, si te tine ani de zile? Eu zic ca e mai bine sa fie un bec simplu. Altfel vei plati mai mult in timp.

Si iti zic de pe acum, ca daca investesti in aparataj pentru bec hps de putere mica, cand faci upgrade o sa il pui in cui si o sa te uiti la el. Asa ca e mai bine sa cresti cu cfl pana esti decis ca vrei sa investesti in hps, si cand investesti sa iei unul suficient de mare sa il folosesti cativa ani de zile, sa amortizezi costurile. Daca o sa iti iei treptat de 150 , dupa de 250, dupa de 400.. etc o sa ajungi sa ai sute de euro investite in aparataj pe care nu il mai folosesti.
 

thehol

Member
A folosit cineva Balast Stellar iodură metalică de 150W ?

În plus nu m-am prins,de exemplu pe acest balast pot monta un bec MH dar și unul HPS ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca scrie iodure metalica.. e pentru becuri cu iodura metalica. daca era pentru hps ar fi scris ca e pt hps, iar daca era pentru amandoua ar fi scris switchable pe el..

si n-am folosit, si nici n-as folosi. ia philips. mie nu mi s-a stricat inca vre-un philips. pentru un dispozitiv care sta in growroom, sau langa growroom, la 70-80-90 grade C, eu as vrea ceva de calitate. daca n-ai bani de philips, ia macar lohuis.
 

thehol

Member
Bun,am găsit tot ce-mi trebuia la un preț acceptabil,și pe de altă parte sunt Philips. În plus,vroiam să te/vă întreb dacă acest reflector (dați pe google search la TG-4301.118- REFLECTOR ALB PENTRU CORP TIP JB 1X18W) este bun pentru HPS.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Si pune ceva care nu ia foc sub balast, ca o sa se incinga. Eu am pus o bucata de PAL, ca sa nu imi strice parchetul.

Tu ai mai vazut neoane pana acuma? Nu de alta, dar ala e reflector pentru neon. Acuma, orice reflecta e mai bun decat aerul. Cred... Dar nu stiu cum o sa il montezi.
 
Salutare, cum se uda rasadurile? (inainte de a fi pusa in ghiveci, se uda tot pamantul din ghiveci bine sa vezi daca se scurge bine apa si cat de tare se lasa pamantul in ghiveci si apoi mai adaugi pamant daca e necesar).

1. Se uda tot pamantul din jurul rasadului pana cand vezi scurgere?
2. Se uda doar sub rasad in prima saptamana pana cand vezi scurgere in tavita dupa care din saptamana 2 se uda tot pamantul din ghiveci?

De obicei eu ud sub rasad primele 2-3 udari si apoi incep sa ud uniform, o singura data am udat uniform peste tot pamantul din prima udare (sigur ca a intrat o cantitate mai mare de apa decat daca udam doar sub rasad) si a murit in urma udarii, clar a fost prea multa apa....

Voi cum faceti?

PS: Voi ce nutrienti folositi? Eu folosesc cateva produse de la AN, unele sunt overpriced rau si nu fac mare branza, altele sunt ok.....
 
Si pune ceva care nu ia foc sub balast, ca o sa se incinga. Eu am pus o bucata de PAL, ca sa nu imi strice parchetul.

Tu ai mai vazut neoane pana acuma? Nu de alta, dar ala e reflector pentru neon. Acuma, orice reflecta e mai bun decat aerul. Cred... Dar nu stiu cum o sa il montezi.

Palul e inflamabil din cate stiu eu..... mai bine cauti o bucata de caramida goala inauntru si il pui pe ea, atunci sigur nu risti nimic ^^
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ceramica e cea mai buna sub balast. Sau o bucata de marmura/granit/travertin. Eu un tot pamantul dupa transplant. Daca se mai lasa adaug dupa. Daca ti-a murit planta nu e bun pamantul, nu ofera aerare. Eu daca las ghivecele in apa mereu, chiar si pana la jumatatea ghiveciului, tot nu mor plantele.
 
Ceramica e cea mai buna sub balast. Sau o bucata de marmura/granit/travertin. Eu un tot pamantul dupa transplant. Daca se mai lasa adaug dupa. Daca ti-a murit planta nu e bun pamantul, nu ofera aerare. Eu daca las ghivecele in apa mereu, chiar si pana la jumatatea ghiveciului, tot nu mor plantele.


Poate o fi asa poate nu, nu stiu ce sa zic, intotdeauna am folosit doar pamant canna terra proffesional plus, are in el de toate si intotdeauna bag perlit destul de mult, apa se scurge bine in tava. E un mix cu de toate tipul ala de pamant, arata mai mult a ceva organic...... Eu nu am facut transplant doar cand am probleme fac..... de obicei pun pamantul in ghivece de 14-16L si in mijlocul lor pun un pahar de plastic cu gauri la fund in care pun samanta (bineinteles in pamant) iar cand creste scot direct paharul din ghiveci, scot plantura cu tot cu pamantul care a luat forma paharului si intra perfect in ghiveciul mare dupa care ud bine sub planta si putin in jurul ei........ De obicei fac transplantul din paharul mic in ghiveciul mare dupa aproximativ 10-11 zile de viata cand are vreo 4 frunze destul de mari. Poate gresec dar asa am vazut ca le place cel mai mult. Iar primele 2-3 zile pana isi scot capul afara pun peste pahare folie de plastic sa creez efect de sera, am observat ca isi scot capul mai repede din pamant asa.....
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Palul e inflamabil din cate stiu eu..... mai bine cauti o bucata de caramida goala inauntru si il pui pe ea, atunci sigur nu risti nimic ^^

PALul e inflamabil, dar nu ajunge sa ia foc de la balast, doar se incalzeste. Mai bun e lemnul lemn, un fund de lemn. Ideea e sa aiba conductivitate termica scazuta, ca nu voiam sa las urme pe parchet, si asta e motivul pentru care nu am pus ceramica. Daca esti insa intr-un growtent, aia e altceva, ca folia aia e pasibila de orice :D

Insa daca e ditamai caramida, clar ca nu mai ai probleme. Eu pusesem initial o farfurie sau ceva de genul... Daca e sa o luam asa, cea mai buna solutie e o bucata de BCA.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
n-as vrea sa am bca in casa din cauza mizeriei pe care o lasa in urma. mai ales pe parchet, stii ce zgarieturi fine lasa?
 
Exista un moment in dezvoltarea plantelor (in ciclul de floare) cand incepe sa le scada puternic potenta mirosului? De obicei prin saptamana 6/7 miros puternic si se simte aroma specifica fiecarui tip de genetic iar in saptamanilie 8/9+ sa scada drastic mirosul, a mai patit cineva sau e normal?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Exista un moment in dezvoltarea plantelor (in ciclul de floare) cand incepe sa le scada puternic potenta mirosului? De obicei prin saptamana 6/7 miros puternic si se simte aroma specifica fiecarui tip de genetic iar in saptamanilie 8/9+ sa scada drastic mirosul, a mai patit cineva sau e normal?

Mirosul emanat de plante este influentat de mai multi factori printre care :

- cantitatea de apa din sol ;
- umiditatea relativa a aerului ;
- temperatura ;
- curentii de aer ;

Eu am observat ca mirosul nu scade, ci dimpotriva se amplifica, acest lucru ingreunand insa distingerea aromelor individuale (ca si cum ai baga nasul intr-o galeata cu parfum in incercarea de a detecta diferitele nuante). Cand miros plantele apropiindu-mi nasul de ele nu mai simt aromele delicate ci o adevarata duhoare. Insa la scurt timp dupa ce ies din growroom incep sa simt in nari aromele.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
n-as vrea sa am bca in casa din cauza mizeriei pe care o lasa in urma. mai ales pe parchet, stii ce zgarieturi fine lasa?

Hi, hi, hi ... Inseamna ca nu ai avut niciodata resou facut din bloc de BCA si sarma de nichelina bobinata pe surubelnita :laughing:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
N-am avut in bca.. era in caramida. Tot zgaria si aia, dar n-aveam parchet pe atunci.. :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu merge, ca nu iti va termina la timp. daca ai posibilitatea sa faci o sera, chiar si una improvizata ai putea sa duci o sativa la final. daca nu, indoor.
 
Top