What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ce zici, cand ploua afara se strica gustul mugurilor ?

Problema este data doar de concentratia respectivului nutrient. Daca ai ventilatie buna in cort poti stropi mugurii oricand. Trebuie sa te asiguri ca nu ramane apa in exces in ei incat sa apara mucegaiuri sau chiar budrot. Cam pana in saptamana a 6-a poti hrani foliar , sau pana vezi ca planta nu mai consuma asa de multa apa (creste intervalul dintre udari). Mugurii din poza sunt abia in formare, ii poti stropi fara nici o problema. Iti recomand sa folosesti nutrientul la jumatate din dilutia indicata pe prospect.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@eska: la castraveti si struguri nu consumi floarea si le speli fructele dupa aia. Asa ca si chestie, caci ti-a raspuns deja hempfield.

Insa eu zic ca un watercuring ar rezolva mai orice chestie hidrosolubila. Deabia astept sa faci unul si sa povestesti. Eu mai am pana atunci...
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
@jtm : a cam inceput sa-ti placa ce ramane dupa watercuring :biggrin:. sunt cei mai dulci si fini muguri pe care ii poti fuma. pacat ca se duce mult din aroma aia 'verde'
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Mai, sincer sa fiu, in directia asta sunt un fel de Stradel, in sensul ca vorbesc fara sa fi incercat. Imi place insa ideea, si exista o anumita referinta, in care se precizeaza ca utilizarea watercuringului, chiar pe timp lung, pana la 2 saptamani, reduce mult din o serie de efecte (pe care eu le socot) daunatoare. De aia vreau sa testez.

Mai vedem.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu n-as da, cel putin nu cand mugurii incep sa se formeze, adica cand mai au vreo luna si ceva si dupa ii fumez.. Nu, mersi! N-as fi sigur ca un watercuring rezolva problema gustului, plus ca mie nu imi place ce ramane dupa water curing. Dar deloc.
 

enricco

Member
Am facut un mic experiment si vreau ceva feedback si de la voi sa stiu daca il voi mai face pe viitor :
Am pus niste chicken + beef manure, adica un amestec de cacat de gaina cu cacat de vaca cumparat de la un magazin de profil pentru culturile bio dar produs intr-o tara UE, am pus cam 10% intr-un vas de pamant in care am amestecat 2 tipuri de sol ; unul pentru plante verzi si unul pentru flori-universal, insa asta ultimul a fost un pamant pe care l-am mai folosit in trecut si de care am fost foarte multumit + am mai pus niste perlit cam 10 %. Folosesc in prezent un nutrient de care m-am indragostit si nu cred ca voi mai folosi alt nutrient vreodata se numeste PH perfect de la Advanced Nutrients, e un nutrient care atunci cand l-am introdus a schimbat complet toate deficientele plantelor mele. Nu ca ii fac reclama, dar pentru un grower ca mine neavansat mi se pare solutia ideala, ca nu am nici PH DOWN, nu am nici EC meter si am zis ca vreau o solutie sa pot creste relax, no stress, un fel de gadget al nutrientilor ca imi plac gadgeturile si dau ca fraierul multi bani pe ele, dar asta mi se pare o investitie utila. Nutrientul acesta de la Advanced Nutrients este mineral, practic nu mai conteaza pamantul, manure-ul acela pe care l-am pus in pamant isi mai are rostul in cazul de fata sa nu?
Nu de alta, dar pute foarte tare si vreau sa stiu daca il bag la tomate la primavara in gradina sau nu, eu am capsat sacul din care am scos , dar tot pute frate, rau de tot.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca folosesti nutrienti minerali nu mai te ajuta biotopul din compost. dar din ce inteleg eu, ph perfect asta nu e un nutrient in sine, ci un mod de a regula ph-ul. scrie ceva ca ar contine nutrienti pe sticla?
la fel de bine ai putea creste fara EC meter si daca ai trece la 100% organic, si atunci te-ai putea folosi de gunoiul ala de grajd.
un gunoi de grajd compostat nu ar trebui sa miroasa a altceva decat pamant.. asa ca nu stiu, poate nu e compostat, sau nu suficient. scrie ceva pe punga in legatura cu asta?
 

enricco

Member
sunt ca niste capsule asa si alea probabil ca se dizolva in pamant cu timpul ca si eu ma gandeam, are rost sau nu? sa il folosesc, este experiement, ca imi plac experimentele, 2 plantele din acelasi strain, 1 cu si alta fara, in vase de aceeasi dimensiune si acelasi mix de pamant, o sa vedem la final
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pentru experimente se folosesc clone din aceeasi mama. altfel s-ar putea sa inregistrezi ca diferente (pozitive/negative) efectele exprimarii diferitelor fenotipuri.
daca merita, nu stiu, din moment ce spui ca sunt capsule e foarte probabil sa fie uscate, adica fara viata in ele. si atunci trebuie timp ca sa se formeze biotopul necesar. timp fara nutrienti minerali adaugati..
si daca e uscat si miroase, foarte posibil sa fie doar gunoi de grajd uscat si facut capsule, capsulele alea fiind cel mai probabil peleti, ca nu cred ca le-au pus aia invelis la fiecare. suna ca un produs pe care un pseudo-gradinar l-ar aplica in camp deschis, nu ceva pentru indoor, oricum.
tot nu ai zis cum e cu ph perfectul ala, e nutrient sau nu?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
mi se parea mie ceva suspect de cand am auzit ca e facut de advanced nutrients (parca??).
stie cineva ce contine? ca enricco vad ca vrea sa tina secret ce scrie pe sticla.. :)
 

lovepotion

Member
mi se parea mie ceva suspect de cand am auzit ca e facut de advanced nutrients (parca??).
stie cineva ce contine? ca enricco vad ca vrea sa tina secret ce scrie pe sticla.. :)

Da, e de la Advanced Nutrients si nu e un nutrient in sine ci o gama, care teoretic ar trebui sa regleze PH-ul atunci cand cresti in hidro si musai sa folosesti apa RO. Din ce am citit eu pe forumuri nu prea face ce zice dar vinde bine denumirea.
 
Salutare, atunci cand ramurile au nevoie de sustinere cu ce o faceti? Am vazut varianta cu un bat de bambus introdus in pamantul de floare pana la fund si legata cu sfoara de canepa fiecare ramura care are nevoie de suport. Daca faci asta nu rupi radacina din sol si ii creezi plantei un stres puternic?.....
 

lovepotion

Member
Salutare, atunci cand ramurile au nevoie de sustinere cu ce o faceti? Am vazut varianta cu un bat de bambus introdus in pamantul de floare pana la fund si legata cu sfoara de canepa fiecare ramura care are nevoie de suport. Daca faci asta nu rupi radacina din sol si ii creezi plantei un stres puternic?.....

Salut, eu pun betele la ultimul transplant cat mai pe marginea ghiveciului, o alta varianta ar mai fi sa sustii crengile de sus cu niste sfori (ca in poza atasata).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Acum depinde, daca vrei sa le mai si poti muta.. nu e o varianta asa buna. Se poate merge pe sustinere din bete de bambus, dar sa pui betele deja din veg. Din ce am vazut growerii comerciali asa fac. Si oricum, decat sa ti se rupa craci din planta din cauza ca nu mai pot suporta greutatea buzilor cred ca e mai bine sa stresezi putin radacinile. Oricum betele astea sunt destul de ascutite la varf (daca nu le poti ascuti..) si nu ranesc asa tare radacinile. Iar daca iti place plasticul mai mult, alea au varf ascutit cam toate, si se introduc fara probleme.
Iar daca nu vrei sa le mai muti, decat sa le legi pe fiecare in parte mai bine faci o plasa de scrog.
 

Maxcbd21

New member
Salut, apa de la robin este ok dupa 24 de ore, cu otet daca scazi Ph ul apei sa nu o folosesti a doua zi,doar dupa ce o verifici din nou cu un Ph tester,incearca cateva rame de (pescuit) sa le cresti,coaja de banane,cafea folosita,hartie,le place,fara usturoi si ceapa..apa plata nu e ok.
 

Latest posts

Latest posts

Top