What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

thehol

Member
Am citit bro,m-am interesat,dar nu eram sigur dacă merge într-o poieniță,înconjurată de pădure,din cauza umidității,aerului,etc. Știu cât trebuie să o cresc în vegetație,știu cum se fac clonele,am citit aproximativ toate ghidurile de pe forum.
 

enricco

Member
mergi fara griji pe ideea asta, ca efectiv nu ai bani de indoor, cel putin nu pentru moment, fa-ti pentru vegetative si pregateste-te de guerilla grow, e si fun, ca ai putina adrenalina in tina, iti faci gropile dinainte, pui pamantul in sac de plastic dinainte langa groapa si doar vii cu planta o bagi in pamant si ai plecat, in 3 minute esti GONE, ai plecat, vii in toamna, faci o groapa de 30 de cm macar, eu in 2016 asa o sa fac, imi bag pula in el de indoor, ca m-am saturat de facturile astea de curent, am si pe led si pe HPS si deja vad ca e o diferenta imensa , la un moment dat cineva se va sesiza ca si in America sau in UK, o sa bage camerele de termoviziune pe noi si numai ne trezim la puscarie, asa un Vegetative pus bine la punct, cu un minim de consum, clone si pac, pac, sa vezi cat de usor se fac si clonele o sa inebunesti, eu am deja rata de success de 100% cu un gel pe care scrie sa nu il tii mai mult de 1 an si in anumite temperaturi, dar cu teste si teste si teste, scot 100% la clonare acum.
 

thehol

Member
Mai aiurea e că stau la oraș și nu prea am foarte multe posibilități la locuri mai underground așa,unde să calce mai nimeni..
 

enricco

Member
nu stii ca ai locuri underground, pentru ca nu ai iesit din oras, uite iti dau un ex si zic de Capitala, sunt enorm de multe sate si locatii in jurul capitalei unde se poate ajunge foarte usor cu maxi-taxi, "CAPITALISTII" nu exploreaza locatiile, pentru ca nu ii intereseaza, ia-ti niste bete din alea de tip SKI, nu stiu cum se cheama, cred ca trecking sau ceva de genul ca imi scapa termenul, si mergi in scouting, acum in iarna e prematur sa vezi zonele potentiale verzi, dar poti vedea unde s-au cultivat cereale in anul curent si stii ca acolo nu ai ce cauta, pe langa paduri, daca vezi gunoaie de grataragii, nici acolo nu ai ce cauta, satele ca asta sunt, mai ales in jurul capitalei, sunt multe la numar, inclusiv cernica, pai o cursa de maxi-taxi nu cred ca e mai mult de 15 RON si in weekend e cel mai bine sa vezi care pe unde merge, ca merge la picnic (manele) eviti locurile acelea, tu pui 2 plante nu mai mult intr-un loc, groapa o sapi cand e pamantul umed de la ploi cu o sapaliga de bulbi, pac, pac, in 10 min este gata si te duci peste 1 saptamana si bagi planta, nu pleci pe teren cu planta si cu intentia de a sapa.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai pe google map iei doar directia in care sa mergi sa cauti. si dupa ce compari ce ai vazut din satelit cu ce e la fata locului o sa te specializezi in gasit locuri bune chiar direct de pe google maps.. desigur tot trebuie verificate la fata locului. si chiar si asa nu garanteaza ca nu iti dispar plantele sau nu ti le mananca ceva, deci trebuie sa ai minim 2-3 locuri. la americani se zice ca 3 e minimul, unul pt tine, unul pt hoti si unul pt garda. in romania mai e si problema animalelor, deci ar fi bine 4.
 

enricco

Member
cu google maps trebuie sa incepi, ca sunt poze destul de recente, Google Earth mai exact, sau google maps si sa ii dai terrain, cauta padurici, cauta drum de acces usor pana la locatie, gen ma duc cu microbuzul x pana la , apoi cum ajung acolo, ce fac eu acolo? trecking, ma uit sunt explorator, fara binoclu ca e ciudat in RO sa ai binoclu la tine pe camp,
cat costa microbuzul autogari cautare pe google si o sa afli niste informatii de care nu stiai, pentru ca exista maxi taxi catre orice in ziua de azi, bicicleta ma gandesc ca nu ai , ca na, daca atat e bugetul tau de paun :), si ia-le la rand localitatile din jurul orasului pentru ca in orice oras din RO exista multe sate in jur, sate de care nici macar nu ai auzit, asa sunt toti care n-au iesit din oras, pescuit, balti private, evita-le, cam orice loc langa ceva de pescuit evita-le, cauta pe google maps locuri cu vegetatie, dar nu foarte deasa, ca la fata locului o sa vezi ca este extrem de deasa fata de ceea ce ai vazut tu pe harta, mai ales vara, o sa vezi balarii imense si asta cauti tu, un loc cu balarii, nu trebuie sa cureti mult, ca si asta va trebui sa faci , dar nu enorm de mult, ca trebuie sa fii si stealth. La fel pe google maps unde vezi terenuri cu grau, etc, evita-le, de ce? pentru ca acolo se cultiva, porumb, grau, etc si tractoristii se aduna, vine inginerul, aia sunt oamenii care fac diferenta intre o canepa industriala si una cu THC, culmea, tractoristii !!! :)))). taranii educati in culturi.
alege o fosta livada, trebuie sa iesi frate din casa, ca asta e problema, natura e prietena ta, defapt noi cultivam ceva din natura in casa si cheltuim bani foarte multi pentru asta si americanii au zis, dle bine am legalizat, dar hai sa cultivam in gradina si peste tot ca sa nu mai dam banii pe curent si pe folii si pe lampi. Dar nu ca stai ca trebuie , ca sunt niste reguli.
Pe youtube sunt unii care baga o guerilla langa o autostrada si o fac si in ghiveci sa fie cat mai evident. La noi in RO suntem safe cu guerilla deocamdata, prostia care e aici merge usor dusa mai departe de nas, nu o sa isi dea ei seama ce faci tu acolo, trebuie doar sa ai o justificare pe care ei o vad valabila in mentalitatea lor de neanthertali, trecking, ciclism, running, eco, AIRSOFT, voi aia de mergeti la airsoft stiti voi cate padurici cunoasteti.
Apropos, vezi ca astia de la AIRSOFT de au cluburile, daca ai avea tu bani sa iti iei niste echipament, care si ala costa destul de mult, vezi ca te iau gratis cu masina si te duc ei in locatii unde chiar nu umbla nici dracu si acolo chiar poti cultiva, atat ca echipamentul costa mai mult decat un echipament de grow indoor.
Mai sunt si aia de la cluburile de ecologie cu care te poti afilia, aia de la cluburile de bird watching,
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
imi si imaginez in cativa ani iesire cu clubul de airsoft toti cu traista cu plante, nici unu cu "gloante" la el.. :D
 

enricco

Member
sincer acum, te indoiesti ca 95% din cei de la airsoft n-au fumat vreodata ceva si ca un procentaj mic din ei nu cultiva? E vorba de cultura aici, airsoftistii sunt oameni culti la urma urmei.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu cred ca ies ei din tipare fata de alt esantion de oameni de aceleasi varste, nici ca iarba consumata/crescuta, nici la cultura. nu vad legatura intre airsoft si iarba, si airsoft si oameni culti. mai repede as zice ca fotbalistii au sanse mai mare sa cultive iarba, ca doar joaca pe gazon. Muahaha! :joint:
 
C

CannabaPitbull

Asta ii sticky frate deschide un thread si pune in el munca ce ai depus-o sa nu se piarda.
 

thehol

Member
Fraților,în primul rând vreau să vă mulțumesc tuturor,că mi-ați acordat puțin timp.

O să merg pe planul făcut de @adrianos88 , însă o să plec,după iarnă în căutarea locurilor unde o să așez clonele.

Câteva poze cu dulăpiorul (scuzați-mă,însă încă nu m-am apucat de el și e plin de lucruri) :

ntzpThd

oMPev3c
 

adrianos88

New member
Oho, thehol, tu ai dulap de boss! peretii din interior sunt deja albi, ai scapat de o grija.

Da-i bataie cu amenajatul lui, sa vezi de craciun ce te bucuri mai mult ca au crescut plantutele cu cativa cm decat de cadouri :D
 

enricco

Member

omu, deci no offence, dar se pare ca nu ai citit destul, oamenii au tot scris, dulapul ala este enorm de mic, cauta PC Grow Box care e echivalentul si fa ca si aia, dar eu personal nu recomand, ori esti mafiot, ori nu mai esti. Ia niste rigips, niste kit montaj si fa-ti o cutie calumea, ce ai tu in poze e prea mic pentru un mafiot. Pe cpc mai vedeai asa ceva, idei, vise, aici e mafia
 
Se da un grow de 150x150 cu 600w hps. Ce lumina, ma gandesc ca ceva tip led as putea pune, una in fiecare colt al growului sa bata de jos in sus ca sa primeasca lumina si mugurii de sub frunze? Stie cineva ceva coburi sau leduri UFO care ar functiona asa? ceva ce nu se incalzeste tare si nu necesita mult cooling ca daca vor sta cu spatele in jos nu prea isi pot trage mult aer sa se raceasca......
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
niciodata sa nu bagi lumina de jos in sus in acelasi timp cu lumina de sus in jos. vei dezorienta planta la nivel hormonal. iti trebuie leduri cu lentila cu unghi mai mic ca sa penetreze sub canopie, dar tot de sus.
 
Top