What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

thehol

Member
Frate,crezi că o să aibă loc o plantă să se extindă cât să producă mai mult de 10g într-un dulăpior la mărimile (aprox.) 1,3-1,4m înălțime,50 cm lățime ?
 
C

CannabaPitbull

Pai in linkul ce l-am pus e grow cu dimensiunile 1,4h 60latime si a scos 51g...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Scoti 100 gr lejer in un sfert de metru patrat, dar cu hps sau led. Ca sa scoti atat cu cfl te costa mai mult decat hpsul.
 

thehol

Member
La consum cum ar fi hps-ul pe lângă cfl ? Adică,în medie,pe oră cât consumă un hps vs un cfl ? mă refer în lei,deoarece am căutat și n-am găsit,altfel nu v-aș întreba.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai consuma cat scoate.. Dar rezultatele sunt mai bune la hps. Acum depinde si ce compari, ca daca compari 25w cfl care iti scoate 10 grame cu un hps de 150w clar consuma mai mult.. Dqr hpsul scoate cam 100 gr sau mai bine. Daca compari 6 cfluri de 25w cu un hps de 150w consumul e acelasi dar plantele o sa scoata mai bine sub hps.
6 ore x 150w =1 kw, deci 4 kw pe zi. Vezi in factura de curent cat costa un kw si Afli cat costa. Cam 3 lei pe zi ar trebui sa vina consumul cand rulezi 24/24.
 
C

CannabaPitbull

E recomandat sa vegetezi sub MH care e lumina rece dar daca nu ai bani le poti vegeta si cu hps doar ca tre sa le antrenezi mai intensiv(lst, topping) pt ca se lungesc mai mult sau le poti vegeta si cu 2 cfl lumina rece dupa oportunitatile tale.
 
C

CannabaPitbull

S-ar putea sa nu fie asa mare diferenta la pret intre MH si 2 cfl da si tu o geana pe materialeelectrice.ro sau alte siteuri dar sa stii ca iti trebuie balast si igniter pt becurile astea care costa in jur de 100 de lei si la spatiul ala trebuie sa te gandesti la un cooltube pt ca se incalzeste destul de tare hps-ul care il poti face tu punand o sticla mai grosuta intre planta si bec cu un ventilator care sa scoata aerul cald din cooltube.Citeste si sticky despre becuri e foarte util https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=131006
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Sau ia-ti un HPS dual spectrum.

Oricum, 2 CFLuri lumina rece, 6400K, sunt ok in veg, dar... depinde de putere. In flower nici nu te gandi fara HPS. Merge, dar... am crescut eu :D

Cred ca un raport CFL/HPS 1:3 este ok ca putere. Tinand cont ca pentru 1/4 mp ai nevoie de circa 20-25000 lumeni ca sa fii ok, asta inseamna ca un 50W-80W CFL lumina rece (80W TG dulie E40, sau 50W Phillips) si 150W HPS lumina calda te vor duce unde ai nevoie.
 
C

CannabaPitbull

Pt eficienta reflector necesita orice bec si pe ala il poti face tu din coli de aluminiu
 

thehol

Member
Știu asta,urmează să-mi fac un reflector,sau în cel mai rău caz să-mi comand unul ieftin,însă tot nu găsesc Philipsuri de 50w :))
 
C

CannabaPitbull

Sigur nu gasesti pe siteul ce ti-am zis mai sus materiale electrice?eu am cautat neone philips de 80w acum o luna si am gasit zeci de modele philips ,acum nu pot intra de pe dispozitivu asta varza dar sunt sigur ca au si cfl
 

Latest posts

Latest posts

Top