What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Doar in cultura 100% organica..
Daca adaugi amendments poti sa il refolosesti integral. Daca nu, 50 % cu restul fiind turba si compost, sau coco si compost, sau spaghnum moss si compost, in functie de ce reteta de sol folosesti.
Neaparat il lasi la copt 2-3 saptamani dupa ce l-ai amestecat. Si inainte de a-l refolosi scoti din el orice trunchiuri de plante si radacini vezi. Cele mici nu conteaza, dar ce e mai mare trebuie scos, daca nu cumva microbiologia din solul tau e suficient de matura incat sa le prelucreze rapid.
Aaa.. Solul nu se lasa niciodata sa se usuce, si niciodata fara plante in el mai mult de o luna. Daca nu ai nimic de pus in el, plantezi niste trifoi sau grau pana ai nevoie de sol iar.
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Un ceai bun nu inoculeaza tot biotopul necesar. Ala se construieste in timp, in sol, si se mentine doar in apropierea radacinilor de plante vii.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cand hemp zice ca asta e tot, nu cred ca mai adauga nimic. Asa fac si eu. Pamant refolosit si compost. daca e nevoie mai dau cate un fpe in timpul growului. hemp cred ca foloseste in schimb ceaiuri de wormcastings cu melasa.
 

oldboat

Member
@ exploziv
Deci ai nutritie completa cu 70% pamant refolosit, 30% wormcastings, si udat ceai de wormcastings cu melasa?

Nu-mi dau seama ce inseamna fpe... Ce fel de compost pui si in ce proportii ? Cu ce uzi?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Compost de gradina, adica din resturile vegetale la indemana, sau compost de cannabis. Odata la cateva ture eu mai plantez si cate un cover crop in acest pamant si dupa ce creste cateva saptamani sau luni incorporez si acel cover crop in sol. In general microtrifoi/grau este covercrop-ul.
Ud doar cu apa, sau FPE, adica fermented plant extracts. Gasesti retete pe icmag. Se gaseste si de cumparat la fitofarmaciile mai mari. Daca citesti cu atentie o sa vezi ca unele sunt pasteurizate sau cu nutrienti adaugati, iar altele sunt naturale, fara nimic adaugat. Acelea sunt cele de care ai nevoie.
Si n-am incercat numai cu wormcastings, dar eu zic ca da.. contine cam tot ce trebuie vermicompostul, cu conditia sa pui mancare variata acolo la rame si nu tone din acelasi produs de baza. Cel de cumparat nu este asa calitativ precum cel facut acasa, tocmai din acest motiv, este facut din un singur produs de obicei, adica un produs organic de care producatorul nu stia cum sa scape, si s-a decis sa faca vermicompost.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Si mai adaugi amendamente banuiesc. Eu as trece pe guanokalong, complete la inceput si apoi doar ce are nevoie.

Nu mai adaug nimic. Doar daca am prin casa la indemana ceva coji de oua uscate, calcinate si macinate si frunzele uscate provenite din growurile precedente.

Nu adaug alte amendamente, ci ud cu ceaiuri de wormcastings si melasa pe toata durata growului, iar asta hraneste progresiv solul.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Eu folosesc totdeauna doar dezumidificator :)

Doar asta vara, cand era foarte cald, as fi avut nevoie de umidificator, ca sa reglez VPDul, dar asta era o situatie anormala (aveam 35C in camera).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Bine ar fi sa fie ceva peroxid in apa aia si sa bata un ventilator pe acel prosop ca altfel e reteta perfecta pentru mold.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Si uite asa isi albeste si prosoapele :D

Eu am facut un mucegai de la umiditate, aleleu! E bine daca vrei sa controlezi ca lumea umidiatatea sa iti iei si un umidimetru cat de cat, nu chiar ultima chinezarie. Mie mi se oprea o shparla din asta pe la 70rH si eu aveam 90!
Pe vremea aia nici nu auzisem de VPD, oricum...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Oameni seriosi... Omul va intreaba ceva si voi...?

Da' apropo, care e intrebarea?
 

Gorbaciov66

New member
am nevoie de niste informati priviind udarea planter litri apa vs cantitate pamant ?!
la ghiveci 25 litri de pamant uzi cu X litri apa /3-4 zile ?! la ghiveci 10 litri de pamant uzi cu X litri apa /3-4 zile ?! etc
 
Top