What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

C

CannabaPitbull

Am o camera nu vreau sa ma lupt cu caldurile si nici nu imi place inghesuiala.Nununu nu ma bag la hydro ,organic soil baby
 
C

CannabaPitbull

Da ,ceva drastic sa intamplat si a trebuit sa-mi iau viteza....mai bine acu pot sa fiu si eu in rand cu lumea.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nici nu vreau sa imi inchipui ce inseamna ceva ... "drastic". Oricum, wellcome.

Pune manualul, ca nu am gasit nici un Dimlux care sa semene cu al tau.

In alta ordine de idei, bec HPS cu +/-? E prima oara cand aud, na, nu le stiu nici eu pe toate. Eu as pune becul pe cele doua negre de jos, si as crede ca cele doua verzi sunt un soi de intrari de comanda, asta pana as vedea cartea tehnica a balastui.

Din ce inteleg totusi din ce am gasit pe net, +/- sunt intrari de control pentru asanumitul Maxi Controller de la Dimlux, care e o scula care poate controla 40 de balasturi. Switch-ul de dimming se gaseste undeva pe placa de circuit, deci trebuie desfacut capacul mai intai. Asadar poate ar fi bine sa il lasi in pace. Totusi, pana pui cartea, ce iti spun sunt snoave, dupa alte DimLuxuri.

Asa, si raman cele doua negre de sub alea verzi pentru bec. Asa cum ar fi si firesc.

Cred ca deja salivezi pitbu...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
totusi, ce mufe sunt alea A/B? mie imi pareau mai mult ceva de genul data ports, nu par ca ar putea prinde cumva conductori acolo. Si da, becurile au polaritate. Nu stiu daca +/- ii cel mai corect, dar cumva trebuie sa fie diferentiate.
Din ce am vazut la genul asta de ballast, merge montat reflector direct in el, pe partea apusa celei pozate. asa ca nu cumva acolo se conecteaza becul?
Sau inca ceva, daca trebuia sa iei ceva reflector compatibil, care sa aiba ceva mufe cu cleme care sa intre in A, respectiv B?

Dar tu chiar nu ai citit manualul ala??
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Poti sa fii sigur ca nu l-a citit :)

Inca...

Si n-am auzit ever de polaritate la lampa HPS. Hai ca aflam acusi, ca face pitbu scanuri cu aifonu'
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu nu am intalnit inca ballast care sa nu iti indice unde conectezi fiecare iesire. Adica care vine pe fasung (lateral), si care vine pe curul becului..
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Iti spune. In cartea tehnica :D

Insa intr-adevar, las' ca o lamureste pitbu cu niste poze, ca am vazut ca cel putin balasturile noi de la Dimlux au cuplarea aia jmekera cu becul, care mie mi se pare super ok la balasturile HF.

Cat despre conectorii negri, seamana a conectori rapizi de cablu, dar deh, ne dam cu parerea.
 
C

CannabaPitbull

Astia nu mi-au pus nici o carte fratilor,le-am trimis email sa vad ce zic maine,le-am zis sa-mi trimita informatii cum sa-l leg...balastul arata nou nout si miroasa a nou plm nu stiu cum de nu au pus cartea.M-am uitat pe cutia de la bec ii tre dulie e40 cum ziceai explo.Le ba mi-au si trmis rasp cica there is no book included si ca gasesc imstructiuni pe youtube futu-i in guraaaa ce plm sa fac?
 
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pune mai poze pe toate partile, ca nu te doare aparatul foto!

Si nu mai vorbi urat ca iti taie popa limba :p

L.E. Am gasit poze mai bune pe net la chestii asemanatoare. Aparent esti singurul de pe planeta care are fix modelul asta. A/B seamana a porturi de date, asa cum a spus explo, iar iesirile de bec par sa fie pe partea opusa, nepozata.

Numai tu puteai sa iei chestia asta! Sper ca nu iti trebuie si controlerul la el...
 
Last edited:
C

CannabaPitbull

Ba ce prost is ,ai dreptate jtm pe partea aialalta e o intrare cu 3 picioruse exact pt mufa aia mica ce am postat-o dar ce m-a indus pe mine in eroare e ca scrie 250v pe mufa mica si outputul e pe 400v wtf?ajung acasa mai tarziu si pun poze :wallbash: LE si cred ca si scrie output la fel cum scrie input fuuucckk i am a stupid useless mf numa umpic ca tre sa ajung acasa sa ma lamuresc
 

eska

Member
picture.php

©hemp

ia uite ce simplu.
la leduri aveai doua chestii: + si -

asa ca fapt divers, ultimile 3 de jos cred ca fac $ cat balastu tau cel nou. apoi uite ce spatiu putin ocupa. la sistemul hps mai trebuie si altele: cooltube, extractor, conducte de aer!! sa vezi cristosi si mnezei cand o sa montezi conductele alea :biggrin: nu stiu pe ce forumuri ai umblat tu pana acu ....... :huggg:
 

oldboat

Member
Pana acum pitbull era : "is a little naughty and needs to be good" , acum are "cruising for a bruisin" :D

Cumpara-ti o tastatura cu semne de punctuatie. In rest esti chiar simpatic.
 

eska

Member
e baiat bun, numa ca le cam are cu bautura.
ii doresc sa-si indeplineasca visul cu sativele lui, dar cand il aud ca stai asa ca balastu mai are niste gauri pe partea cealalta........ :wallbash:
 
C

CannabaPitbull

Pai si ce e simplu la componentele alea extraterestre si planu' ala de sub ele wtf am zis ca nu am schimbat un bec niciodata.Nu ve' ce simplu e la mine doar pun 2 fire o dulie si gata numa ca is eu greu.Fac vert grow nu imi tre toate alea...oricum se pare ca e cale lunga pana incep mai tre filtru de carbon extractor si vreo 2 ventilatoare dumnezaule in ce m-am bagat
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
lol. ba sandele, ce facui ma baiete, ma.. :D

si ok, sa zicem ca is ecologisti si nu mai printeaza manualele.. dar.. sa iti dea linkul de la cartea la modelul tau, ca pe net se gaseste cartea doar pentru modelul nou de ballast, care e total diferit.
orice aparatura electrica/electronica de 300 euro are un manual de folosire..

later edit: de aia imi plac mie ballasturile magnetice.. ai toate informatiile necesare pe schema care se afla pe ele.. in maxim 10 minute ai facut legaturile si ai aprins becul.
 
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
lol. ba sandele, ce facui ma baiete, ma.. :D

later edit: de aia imi plac mie ballasturile magnetice.. ai toate informatiile necesare pe schema care se afla pe ele.. in maxim 10 minute ai facut legaturile si ai aprins becul.

Plus ca e ieftin (IEFTIN!) si nu radiaza RF, desi si balastu' lu' pitbulino e unul jmecher din punctul asta de vedere.
 
C

CannabaPitbull

Ba deci e f tare balastu' model dimlux expert series 600watt EL UHF 400v acuma am vazut pe laterala ca nu se vede dintr-o parte e un material ciudat.
No da pe mufa aia mica unde vin legate firele de la bec ce merge la output (e in poza deasupra la balast) scrie 250v deci si becurile functioneaza numai cu balast de 400v,oare asa tre sa fie sau tre sa cumpar mufa de 400v?Ma gandesc ca nu mi-au pus aia sa ma futa...nu am gasit pe net nici o schema,maine ma duc sa cumpar fire si dulie daca ziceti ca e buna mufa aia fac o proba .
Doamne fereste deci treaba era f simpla dar is prea greuceanu' eu.
Jtm butonul de dim e in stanga e un buton ca la volum si dai pe cati wati vrei.
eska nu mai beau m-am lasat.
oldboat toata lumea zice asta whyyyy?
 

Attachments

  • 20151029_152342.jpg
    20151029_152342.jpg
    28 KB · Views: 18
  • 20151029_152401.jpg
    20151029_152401.jpg
    25.3 KB · Views: 24
  • 20151029_152613.jpg
    20151029_152613.jpg
    26.7 KB · Views: 13

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
e ok ba dar nu iti zice polaritatea la mufa. e gandit sa cumperi de la ei si reflectorul zic eu. altfel iti spunea cum legi becul la mufa aia.

nu pot sa inteleg cum nu vezi o mufa mare deasupra la care scrie output.. dar na.. tu stii mai bine!
 
Top