What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
A mea arata cum arata pentru ca in saptamana a treia de flower din greseala i-am dat de doua ori doar apa chioara, iar asta i-a cauzat (si ei si celorlalte plante) o deficienta de fosfor si de azot, corectata ulterior.

Ca sa pot lua clone din ea a trebuit sa o las la vegetat vreo 10 saptamani cred, iar clonele prelevate erau minuscule (5-6cm lungime, cu doar 2-3 noduri). Ca sa creasca repede are nevoie de multa lumina si un pic mai multi nutrienti.
 

enricco

Member
per total merita sa incerci un strain nou, imi place ideea de miros de lamaitza care o simt pe frunze, de aia sunt curios si de rezultatul final, nu am mai avut pana acum ceva cu aroma exotica, atat ma gandesc ca pana si la VEG oare nu trebuia un 30 grade? e totusi o sativa si din ce am citit eu sativele vor caldura mai mare.
Recomanda-ne tu exploziv o sativa care ajunge destul de mare in VEG ca sa putem lua clone de pe ea mai usor, ca eu acum am noroc cu un Chocolope langa Dieselul asta, care cred ca o va intrece destul de rapid. Imi place cum se misca Chocolope, am citit putin despre ea ca am gasit informatii, NYV asta m-a pus pe ganduri, atatea saptamani, atat de slab dezvoltata, palida la nutrient organic si am pus doar 2 ml/l, astia vad ca zic ca sa insist cu nutrientul, pai sa ii dau la 5 saptamani 4 ml cum zice la producatorul de nutrient, mi-e ca o omor, mi se pare atat de sensibila , azi am vrut sa rup o frunza de pe una si mai ca am scos-o cu radacina afara, sper sa se vindece.
 

enricco

Member
rectific concluzia cu planta sensibila, faptul ca nu vroia sa se desprinda o frunza sugereaza faptul ca e bine inchegata la nivelul de legatura cu tulpina, poate ca e un fel de buturuga mica.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
s-ar putea sa si expire (asta vezi pe ambalaj), dar cel mai nasol e sa ii tii perioade lungi dupa deschidere sau sa ii stochezi la temperaturi prea mici sau prea mari, sau in soare/lumina.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
per total merita sa incerci un strain nou, imi place ideea de miros de lamaitza care o simt pe frunze, de aia sunt curios si de rezultatul final, nu am mai avut pana acum ceva cu aroma exotica, atat ma gandesc ca pana si la VEG oare nu trebuia un 30 grade? e totusi o sativa si din ce am citit eu sativele vor caldura mai mare.
Recomanda-ne tu exploziv o sativa care ajunge destul de mare in VEG ca sa putem lua clone de pe ea mai usor, ca eu acum am noroc cu un Chocolope langa Dieselul asta, care cred ca o va intrece destul de rapid. Imi place cum se misca Chocolope, am citit putin despre ea ca am gasit informatii, NYV asta m-a pus pe ganduri, atatea saptamani, atat de slab dezvoltata, palida la nutrient organic si am pus doar 2 ml/l, astia vad ca zic ca sa insist cu nutrientul, pai sa ii dau la 5 saptamani 4 ml cum zice la producatorul de nutrient, mi-e ca o omor, mi se pare atat de sensibila , azi am vrut sa rup o frunza de pe una si mai ca am scos-o cu radacina afara, sper sa se vindece.

NYCD este preponderent sativs ca si efect si eventual ca si perioada de inflorire (12-13saptamani), dar ca si metabolism aduce mai mult cu o indica. Accepta doze mari de nutrienti si produce muguri masivi si foarte densi dar predispusi la budroot.

Aroma nu e chiar de lamaita ci de grapefruit rosu (coaja) amestecat cu ceva diesel.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
agro natura sau primaflora.. le gasesti la majoritatea magazinelor de bricolaj. si poti adauga niste perlita la ele, am vazut ca au inceput sa o vanda si pe aia.. cel putin pe la dedeman au.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Numai atentie: Agro Natura, nu Agro altceva, ca celelalte sunt de doi lei. Inclusiv infestate rau uneori, am prins asa ceva. Au si la Hornbach, cred ca am vazut mai peste tot.
 

thehol

Member
Salutare ! Ce părere aveți de becurile CFL Daylight Polar ? Le-a folosit cineva ? Aș vrea să-mi cumpăr pentru un mic growbox într-un dulăpior,un bec de 2700 și unul de 6500.
 

enricco

Member
Salutare ! Ce părere aveți de becurile CFL Daylight Polar ? Le-a folosit cineva ? Aș vrea să-mi cumpăr pentru un mic growbox într-un dulăpior,un bec de 2700 și unul de 6500.

Nu cred ca sunt multi pe aici pe forum care sa foloseasca CFL-uri, cel putin nu in 2015.
Aici e mai pro nu ca si pe CPC, deja sunt americanisme, figuri, smecherii, Co2, 1000W, etc.
Mai bine iti comanzi un cort, ca oricum si din dulapior o sa miroasa si mai ales o sa se vada lumina, o sa observe cineva, parintii tai, prietenii tai, colegii tai de camin, facultate, etc. nu se merita sa mergi la puscarie pentru un mic grow. Decat sa faci improvizatii cu staniol cumparat de la LIDL, care nu o sa reflecte lumina ca si folia de la cort, o sa ajungi sa cheltuiesti mai multi bani decat ar face daca ti-ai lua o solutie completa. Mai bine asteptai putin, strangeai putin bani, te mai documentai si cumparai o solutie buna, potrivita nevoilor tale. Vrei sa incepi ?
Cumpara un cort, ia un balastru, ia un HPS, ca de la cort pleci spre cultivat pe suprafete mai mari, toti vor sa ajunga acolo, toti defapt ajung acolo.
Nu ai bani? Nu te apuca de treaba, ia niste seminte si baga-le pe camp, indoor e scump rau de tot, nu merge cu staniol , nu merge cu ambalaje de la chips-uri ca le pui tu pe undeva si faci tu o reflexie a luminii. Nu vreau sa te descurajez, apreciez pe oricine care vrea sa cultive, oricand, dar o sa fii dezamagit de rezultat dupa cateva luni pierdute si cu un risc al libertatii mult prea mare.
Daca esti personalitatea nr 2 care nu are bani si vrea sa creasca chiar acum in Decembrie, fa asa, du-te si ia orice CFL, nu te uita la lumeni, ai zis tu dle vreau de 6400, te pisi pe ele oricum, sunt CFL-uri, o sa stai ani si ani si ani, tot la tine si o sa iti bagi pula in ele de becuri ca tot la HPS o sa ajungi, e ca si cum ai compara o masina de tuns iarba electrica VS o masina de tuns iarba pe benzina, sau o masina electrica cu orice pe un combustibil fosil, masina cu fosil o sa se pisa pe cea electrica si ca orice cultivator, o sa vrei pe fosil, sa poluezi, sa ai putere, ca stai dupa cacaturile astea electrice prea mult timp.
Ia-l frate CFL-ul ala, pe ala ti-l permiti, pe aia ia-l, e ok, baga-ti pula in ei de lumeni, ca oricum tot la HPS ajungi. du-te si creste, experimenteaza ca asta fac toti,
L-am vazut pe Jorge Cervantes dupa ani si ani, ca isi face el un grow outdoor, el mare expert cu care am crescut si de le dadea sfaturi la toti, ca dle ca dle, si cand am vazut ce buzi a recoltat, " ca nu a avut timp sa se ocupe" cu totii acolo ajungem, crestem sa fie cat mai super mega ultra cel mai mare bud, si cand avem prea mult de fumat ne dam pe cur si facem oricum ca e iarba peste tot.
 

thehol

Member
@enricco Frățică,m-am gândit să improvizez un pic în dulăpior,să-mi fac o plantă mică,dulapul este pe balcon,și ar încăpea exact o plantă,cât pentru mine,că nu fumez mult.M-am gândit la cfl-uri pentru că consumă puțin,nu e mare lucru,am tot citit pe forum aici,izolez puțin cât să nu intre lumina,nu trebuie să fie totul perfect,îmi trag un cooler,un extractor,niște cărbune țaka-paka gata treaba. =) așa m-am gândit eu.
 

enricco

Member
@enricco Frățică,m-am gândit să improvizez un pic în dulăpior,să-mi fac o plantă mică,dulapul este pe balcon,și ar încăpea exact o plantă,cât pentru mine,că nu fumez mult.M-am gândit la cfl-uri pentru că consumă puțin,nu e mare lucru,am tot citit pe forum aici,izolez puțin cât să nu intre lumina,nu trebuie să fie totul perfect,îmi trag un cooler,un extractor,niște cărbune țaka-paka gata treaba. =) așa m-am gândit eu.


Nu ignora temperatura de pe balcon, sa fie caldura, sa ai un calorifer atunci, ai grija la invitatii care ajung pe balcon, ca o sa faci puscarie din cauza unora, nu zice la nimeni ce ai acolo. O sa miroasa, inca nu stii cum e, stai sa vezi ca inca din vegetatie o sa simti mirosul la anumite strain-uri, sa vezi apoi in flower cand o sa te loveasca mirosul, ca tu locuind acolo nu o sa simti, dar cine o sa vina in vizita o sa simta mirosul.
Iti trebuie aer proaspat care sa vina inspre cultura, o sa tii un geam deschis pe balcon ? Iarna? cate grade intra? Cum mentii temperatura constanta?
 

thehol

Member
Nu mă gândeam să încep grow-ul acum,iarna,mai întâi vroiam să aranjez ”growbox-ul”,să fac totul ca la carte,să mă informez bine despre growing,să fac rost de semințe și abea după să-i dau drumul. Mirosul nu se rezolvă cu niște cărbune activ ?
 

enricco

Member
asa a fost sa fie, ai inceput iarna, nu ai ce face, daca ai germinat semintele da-i mai departe, nu te descuraja, cu atat mai bine ca o sa capeti mai multa experienta, cei ce incep iarna o sa fie cei mai experimentati, in functie de soiul pe care il cultivi o sa ai o anumita temperatura de mentinut in perioada de vegetatie si apoi in flowering tot in functie de soi o alta temperatura, conteaza enorm de mult soiul, fiecare soi este adapatat unei anumite longitudini. Doar banca de de seminte de unde ai cumparat iti va poate oferi aceste detalii, tu in interior recreezi clima din exterior pe care trebuie sa o aiba planta. Spre exemplu eu am gresit cum toata lumea greseste, ca asa invatam, am un 3 strain-uri acum carora nu le-am oferit conditiile climaterice de acolo, respectiv gradele si lumina de veg si nu s-au dezvoltat si asta e trag ponoasele, asa invatam, asta vrem cu totii sa facem, sa invatam, sa experimentam si sa tot invatam, te admir pentru ca vrei sa cultivi pe balcon, oricine si-ar dori care nu are posibilitati de inceput, ca sa e la toti vrem si nu avem unde, dar trebuie sa ne adaptam si vom reusi, iarna iti va fi extrem de dificil, nu vei putea sa oferi aerul proaspat de care au nevoie plantele, nu vei putea pentru ca trebuie sa tii o clima constanta, ceea ce intr-un balcon romanesc fara adaptari iti va fi foartre greu. Trebuie sa faci o aerisire exterioara + o iesire, ceea ce va da de banuit celorlalti vecini. Regula e urmatoarea : Gandeste spatiul unde vrei sa cresti inainte sa germinezi, ca asta va fi un factor vital plantelor. Am patit-o si multi au patit-o, a trebuit intr-o noapte sa mut cortul ca veneau niste mesteri si plantele s-au stresat.
 
Top