What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

C

CannabaPitbull

Nu stiu frate cum de nu am vazut ma gandeam ca e mai complicat dar vad ca si un copil de 2 ani s-ar descurca :)))) atat e de simplu.Reflectorul ala e optional mai mult ca sigur pt ca prima data am optat pt becuri philips normale si alt balast dar nu mai aveau pe stoc si am zis sa-mi faca ei o configuratie misto ,ma gandesc ca puneau si reflectorul la bataie daca era .Acum is tare bucuros, abea astept ziua de maine sa il pun in functiune.
 
C

CannabaPitbull

Probabil scrie inauntru unde leg firele(ma uit cand ajung acasa)...firul de pe filet pe ce tre sa fie - sau +?
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Unde sa scrie inauntru man? Doar nu in mufa, ca nu e speciala pentru ballasturi.. se foloseste la calculatoare si alte electronice.
Baza e -. adica fasungul.
 
C

CannabaPitbull

Fuck pai atunci tre sa ma duc la un electrician sa puna un aparat de masura pt a vedea care e -si+ nu?singura varianta?le-am dat email la curvele alea azi dimineata dar nu mai raspund.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu cred ca merge cu aparatul de masura. Nu e curent dc ca sa aiba + si - propriuzis. Poti da mail la producator, ii zici modelul exact sau eventual pui si o poza si zici ca ai vrea si tu un manual pdf la el.
Ai putea sa le zici si ca growshopul respectiv te-a cam luat la misto. Sunt sigur ca ar vrea sa stie asta.

Alta varianta ar fi sa incerci sa pui asa, cum o fi. Posibil sa mearga in ambele sensuri, si daca nu pare ca are ceva functii de protectie. Nu cred ca se va intampla ceva. La cele magnetice conteaza pe care sens ai igniterul, la asta, avand igniter incorporat trebuie sa fie gandit cumva impotriva folosirii incorecte.
 
Last edited:
C

CannabaPitbull

Am desfacut mufa si are 3 intrari pentru fire ,banuiesc ca in mijloc vine masa?adica fiecare fir are tre sa aiba cate un fir separat masa? Sau le despic eu si le unesc?si cam cat sa despic ?incat sa fie pe toate intrarirle aceasi grosime? Am auzit si eu de masa nu stiu cum se procedeaza.
O sa le dau si un mail la producatori.
Doamne lunga mai poate fi povestea asta...asa i daca nu ma pricep ,va multumesc pt rabdare.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Terminati mai fratilor cu prostiile. Mijlocul este impamantarea, lateralele se pun la bec, care cum vreti, nu conteaza sensul. Daca pateste becul ceva, iau eu altul plus un pachet de Durban Magic.

L.E. Cel mult nu merge ... :D

Dar nu o sa se petreaca asta. Schemele cu balast magnetic si igniter sunt facute ca sa se puna neutrul la filet, din motive de protectie a utilizatorului cand baga degetele ca blegul in dulia sub tensiune. La un balast full bridge, probabil fix nu conteaza... Tubul de descarcare la HPS, pe cate stiu eu, e perfect simetric, dar cine stie, poa' sa ma insel...
 
Last edited:
C

CannabaPitbull

Pai si firu de impamantare unde se leaga pa dulie ioooi complicat mai e.Acum ma duc sa cumpar fire ,tre aceasi grosime si pt impamantare?cand ajung acasa oun poze cum ma gandesc eu ca e legat bine inainte sa luminez cartieru'.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Asa o fi, dar ce planuieste sandel sa faca cu masa suna periculos..
Ba eu deja iti spusesem ce fir trebuie acolo, dar se pare ca ai uitat.
In cazul tau, ca nu ai reflector, o sa o pui pe suportul pt dulie.. Asta nu inseamna sa fie in contact cu firele celelalte de pe baza becului.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Firul ala din mijloc e pentru groweri care fac instalatiile cand sunt sparti, sau pentru tine cand esti treaz pitbu. El se poate si omite, dar uzual se pune pe orice parte metalica la indemana, adica pe reflector, suport de dulie, etc. El este util doar daca in prizele de la tine de acasa ai firul de impamantare conectat, desigur, si in plus ai un diferential in tablou. Daca nu ... oricum, odata si odata tot trebuie sa mori! Asadar nu e necesar functional, ci doar ca protectie.

Si nu cumperi fire, cumperi un cablu cu 3 fire, MYYM3x1 (merge si mai gros dar s-ar putea sa nu iti intre in mufa). Ai grija cum dezizolezi mantaua aia alba, sau neagra, de care ai lua si tu, sa nu strici izolatia la fire. Firu'verde galben din cablu il legi la impamantare (mijlocul mufei), respectiv la suportul duliei la celalalt capat. Restul e stiinta: nu lasa litze din fire in laturi, sa nu iti faca scurt si sa dai foc la casa, strange ferm suruburile, dar fara sa rupi firele, eventual pune pe ele niste papuci de conector, sertizabili, care se strang cu patentul pe firul dezizolat (ca altceva oricum nu ai) si apoi se baga in conectorul mufei, respectiv duliei.

Na, mura in gura, ca pentru viitori drogati :D

In ce te-ai bagat pitbu, iaca ce face iarba din om!

L.E. Vezi nu confunda neutrul, de care iti ziceam mai devreme, cu impamantarea. Neutrul e nulul retelei, uzual se leaga albastrul acolo, dar nu te intereseaza, caci cand iese din balastul asta electronic oricum nu mai conteaza (asta depinde si de schema balastului, nu am de unde sa stiu).

Asadar, daca vei cumpara un cablu ca ala care ti l-am zis, mai sunt doua fire, unul maro, unul albastru. In cazul asta, nu conteaza cum le legi (in general nu conteaza, decat asa, ca orientare in teren). Asadar albastrul il legi la unul dintre lateralele mufei si apoi la fundul duliei, iar maroul la cealalta laterala si apoi la conectorul de la filetul duliei. Daca au alte culori ai pus-o: o sa creasca procentul de CBD din canepa, ceea ce tu nu vrei!

Just kidding...

Hai, ca mai clar nu puteam sa fiu.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
3x1?? Am facut calculul la puterea balastului lui si ii trebuie fir cu sectiune minima 3.3 mm2.. Deci 4 mm2 ar fi standard pt conexiunea asta. Sectiune de 1mm2 cred ca o prajesti si cu un ballast de 250w.
Mufa lui cu 3 pini normal e facuta pt minim 10A la 250V, deci ar trebui sa intre lejer fir de 2.5 in ea, si mai indesat putin ala de 4.
 

MJgrow

Active member
cand am primit cooltube, la capat avea fix o mufa ca de calculator (sursa). Daca vrei ma pot uita sa vad cum era polaritatea si iti spun exact.

Daca nu sunt prea spart, pot s aintreb ce conteaza polaritatea de iesire? Eu nu am tinut cont de asa ceva ca mi se parea logic. Din ce am vazut in constructia de functionare a becului, nu avea importanta polaritatea, "capetele" fiind la fel.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Functional se pare ca nu face nici o diferenta, dar e un risc mult mai mare sa te atingi de fasung decat de pastila aia din capul becului. E pentru protectia utilizatorului, cum s-ar zice.
Eu am respectat intodeauna polaritatea, m-am gandit ca daca e trecuta acolo pe ballast trebuie respectata. La fel si line/neutral la intrarea in ballast, multi nu cred ca le baga in seama, dar ele ar trebui puse corect, desi merge si invers.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@explo: Da'eu stiuce ai calculat tu acolo? Un fir de 2,5mm patrati tine 32A si ajunge la 70 C in conditiile astea, in aer, la 25C, izolat cu PVC (normativele bata-le vina, dar se poate si calcula daca chiar vrei).

Asadar unul de 1mm patrat duce peste 12,8A. Conservativ, luam 10A maxim, cu incalzire pana la vreo 50 C cand sunt 25C afara.

Frate, 10A inseamna o sarcina de 2200W! Componenta reactiva este redusa (mai redusa ca la un balast magnetic), asa ca nu se pune problema factorului de putere.

El are un bec de 600W, nu ajunge la 10A nici cu cel mai prost randament posibil. Estimez ca va suge maxim 5A, asadar merge chiar si de 1mm patrat.

Desigur, daca pune mai gros (1,5 sau chiar 2,5mm patrati) nu pateste nimica, e chiar foarte bine, cu conditia sa incapa in cleme. In mod normal mufa de genul ala e facuta pentru fir de maxim 1,5mm2.

3mm patrati ... ce gluma buna!

Pentru o mai buna orientare:

http://www.cabluri.net/cabluri-caracteristici-rezistenta-amperaje.html

S-au pentru cine n-are ce fuma:

http://www.scritub.com/tehnica-mecanica/Alegerea-conductelor-electrice83232.php
 
C

CannabaPitbull

Sa nu uitam ca is 400v si becul si balastul poate e bine sa fie cat de gros sau poate nu are nici o legatura ca nu ma pricep la astea dar iau mufa cu mine si care-i mai gros de sa potriveste ala il cumpar .Multumesc mult de ajutor azi nu am putut trece pe la magazin sa vad maine dava gasesc deschis daca nu pe luni.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Corect. Spor.

Dar intr-adevar, ceva trebuie mai gros la tensiune mai mare, numa' ca ala e plasticu'. Cuprul trebe sa ie mai gros la curent mare, plasticu la tensiune. Insa 400V e fix pix, cablurile de genul celui recomandat nu au probleme la 400V, desi ele nu sunt facute pentru 400V in mod specific. Pentru 400V sunt cele cu 4 si 5 fire, care sunt in mod specific pentru circuite trifazate, insa conductoarele utilizate sunt identice ca si izolatie.

Deci dont uory, bi hepi!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Asa este, merge de 2.5 mm2, care este fix firul pentru care e facuta mufa aia in mod normal. Pe mine m-o ars un calculator de grosime fir gasit online, ca eram prea spart sa calculez pe degete la ora aia.. :D
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Da, numai ca eu am valorile alea in cap de vreo ... 30 de ani, nu imi trebe calculator de pe net. Ce v-am pus era pentru voi (nu si pentru hempfield, ca el le stie ... aaa... cred), si sunt extrase din normativele din domeniu. Cu fir de 2,5mm2 duci lejer 5kW. Lejereanu, nu asa. Problema, in astfel de cazuri, nu e la firul propriuzis, ci la contacte, si in special la prize, caci desi firul duce 5kW (la lungime potrivita, desigur, cat sa nu cada tensiune multa pe el), totusi o proza normala, monofazata, nu tine mult timp puterea asta daca nu e destinata pentru asa ceva. In fapt, majoritatea prizelor incep sa se buleasca la 2-3kW. Plus, daca litza e prea voluminoasa si lasi mustati, te trezesti ca bagi stecherul in priza si te intrebi de ce ai ramas dintr-o data pe intuneric. Asta in cazul in care nu ai un cui in loc de siguranta si ramane blocul pe intuneric. Sau in cazul in care mustata aia care a facut scurt la firul central pocneste, si esti nitel fumat, e posibil sa crezi ca au dat americanii cu bomba si te-au lasat pe intuneric.

Firele se maresc fata de valorile din normativele respective intr-un singur caz, si anume cand li se mareste lungimea, si uneori la consumatori de inalta frecventa, dar asta e deja alta poveste, nu il intereseaza pe pitbulino, si nici pe majoritatea de pe aici (incluzandu-ma pe mine).

In ceea ce priveste firele de 2,5mm2, eu le bag greu in stecherele obisnuite, insa merg totusi.

Problemele cu firele pot fi foarte mari in cateva situatii (precizez pentru poeti doar):

1. Sarcini foarte mari fata de sectiune, precum utilizarea firelor pentru boxe la instalatii de iluminat/incalzire, etc. Exemple tipice sunt prize din care pleaca un triplu, cu inca trei triple, cu inca trei triple, etc, in fiecare cate un bec de 400W :D Ghici ce pateste primul prelungitor? Ia foc...

2. Innadituri prost facute, prost izolate. Uneori asta se petrece si din cauza neatentiei sau ignorantei la simpla dezizolare a capetelor firelor. Urmeaza o miscare a masei de cabluri, si, in anumite conditii, nu sar sigurantele chiar cand se face scurtcircuit. Mai sunt si alte posibilitati, cum ar fi deteriorarea izolatiei de la un picior de birou pus pe fir, si asa mai departe, only sky is the limit! Ghici ce se petrece cu growroomul? Ati ghicit: ia foc...

3. Contacte proaste: in prize, prelungitoare. Se petrece fie cand s-au folosit sarcini care sunt duse de fire, dar nu si de contactele prizelor, fie cand contactele sunt prost facute (bec slab infiletat, suruburi nestranse), fie in cazul unor prize/stechere vechi, oxidate, etc, si, mai ales la o sarcina mare, incep sa se incalzeasca, gradat, plecam linistiti ca am scapat inca o zi de Diicot si, dupa cum deja va asteptati... ia podul foc :)

etc, etc, am vazut deja la TV cazuri.
 

eska

Member
si a luat foc... bai baiatule ce naspa :( saracii copii, vai de capu parintilor.

mai schimbam si noi putin subiectu: reutilizati pamantul? care ar fi regurile de baza pt asta?
 
Last edited:
Top