What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Mea culpa, eu am inceput, nu ma pot abtine sa nu ma tin de caterinca oleaca...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si un borcanel de 'intimate lube' ... :laughing:.

P.S. Prea am dat-o in off-topic mai baieti. Explo, as zice ca posturile de genul asta ar fi bine sa fie mutate in threadul de discutii interminabile

sau facem un thread "Din Dragoste.."?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Clar, singurii oameni seriosi de pe forumul asta sunt hempfield si cannabapitbull!

L.E. Si ar mai fi CB, dar el nu ne mai da dovezi de dragoste :D
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
1m e cam putin, va trebui sa tragi de plante in jos, dar se poate.
Tinand cont ca pe suprafata asta nu poti sa bagi mai mult de 25000lm, un HPS de 200W e cam maximul. Cool tube, desigur, ca te arzi altfel. Asta pentru inflorire.
Sau si mai bine, un dual spectrum de 200W, ca sa ai si pentru veg.

Asta ar fi varianta profi low cost, gasesti pe ebay cu balast magnetic ieftine, si cu balast digital, scumpe, cate vrei, plus cooltube, plus discretie. Poti sa iei si de pe la noi dar... eu am evitat asta, iar firmele de bricolaj, Lohuis si mult mai rar Philips, nu au corpuri cu cooltube, sau nu am vazut eu.

Poti merge si pe CFL, 1 cu lumina rece si doua cu lumina calda, 50-80W, de la ce producatori vrei tu din magazinele noastre de bricolaj. Atentie, unele sunt pe dulii mari.

Asta ar fi varianta ne profi low cost. 3 CFLuri de 80W de la TG cred ca is vreo 180lei, 3 CFLuri Phillips de 50W sunt vreo 350 lei.

Sau iei ceva cu LEDuri daca esti in bani, specifica si sigur te lamureste Hempfield.

BTW, ai citit threadul despre becuri? E sticky...
 

smoka482

New member
Salut,am si eu doua fete auto pe un hps 150w,program 18-6.Au 4 zile de viata si ma gandesc ca de la saptama a doua sa le dau ceva nutrienti.
Ce nutrienti mi-ati putea recomanda?!Eu ma gandeam la flora nova grow + flora nova bloom + big bud + rhizotonic
Pareri?

Mersi.:tiphat:
 

gganjaabwoy

Active member
o parere foarte buna.incepe si da de pe acuma grow+rhizo...poti incepe cu 0.3ml/L de frow...si rhizo habarnam ca nu folosesc...las pe altcineva sa te sfatuiasca....eventual mai cumpara niste melasa sau carboload + bloombastic sau ceva pk booster si esti in tema.sanatate
 

Gorbaciov66

New member
Va salut oameni buni ! si va salut cu acesta ocazie !
Nu stiu cati dintre voi ma cunosc , eu sunt Gorbaciov veterani probabil isi aduc aminte ....
intrebarea mea este unde imi gasesc posturile vechi?! pentru ca nu mai am acel cont din pacate nu imi aduc aminte adrese de mail & shit ...
 
C

CannabaPitbull

Salut,mi-a venit un balast400v si bec de 600w...nu stiu ce fire si dulie tre sa cumpar is varza in eletrica nu vreau sa dau foc la casa ,cum sa cer magazin si ar mai trebui cumparat ceva?plm nu am schimbat un bec in casa niciodata !
 
C

CannabaPitbull

La 4 jumate is acasa si pun poze LE balastul e dimlux expert series 400v dimabil a fost aproape 300€ si lampa LuxElite PlantFX hps 600w 400v EL professional hortic ultural lighting .cablaraie decat astea 2 bucati aia mare cred ca e la input si aia mica habar n-am scrie 250v pe ea.Ce mai tre sa cumpar ?(fire grosime , dulie,alte cablaraie?)ajutooooorrrr!
 

Attachments

  • 20151027_151417.jpg
    20151027_151417.jpg
    46.6 KB · Views: 14
  • 20151027_151603.jpg
    20151027_151603.jpg
    19.2 KB · Views: 16
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cea mica nu e cablaraie, e doar o mufa suplimentara care se poate pune pe un alt cablu pentru alimentare, daca nu vrei sa il folosesti pe cel lung, sau daca vrei sa il legi direct in growroom controller, contactor sau panou electric.
pentru bec iti trebuie cablu 2 x 4mm2 multifilar, recomandat maxim lungime de 2 metri intre bec si ballast.
dulia ar trebui sa fie e40, dar verifica pe cutia becului. unde se conecteaza in balast nu mi-e clar (nu stiu ce e aia A si B, sau ce fel de mufe sunt alea.., in mod normal cu + si - se noteaza becul..), in cartea balastului sau in schema de montaj ar trebui sa arate. nu uita sa tii cont de polaritate.
 
C

CannabaPitbull

E deasupra chestia aia verde e notata cu + si - ,oare ce o fi a si b ala...maine ma duc sa caut ce ai zis si mai pun poze ca nu stiu cum se leaga,plm as avea la cine apela dar isi da seama ce vreau sa fac.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Trebuie cautat in manualul la ballast, sau daca mai are vreo schema electrica pe el, cu legaturile.
 
C

CannabaPitbull

Ma uit si postez si schema dupa ce cumpar fire si dulie.ce zici man oare sa ma joc cu balastul,sa pun becul la wattaj mai mic si sa cresc puterea in functie de marimea plantelor? Eu nu l-am cumparat pt asta deoarece am mai citit aici pe icmag ca nu mai ajunge la maximul de lumeni daca te joci cu el dar mai is si o gramada care zic ca nu afecteaza...l-am luat pt ca in descriere zice ca nu face zgomot si nu transmite nici acele unde cu care ai putea avea probeleme .
 

eska

Member
aeru conditionat ti-a venit?

sau cu alte cuvinte de ce nu ai optat pentru o solutie L.E.D.?
 
Last edited:
C

CannabaPitbull

Nu ma pricep care e bun care nu ,vad hps-u superior oricum desi poate nu-i ,lampile astea noi nu se incalzesc asa tare plm...asa am vazut ca le lauda baietii
 

eska

Member
Nu ma pricep care e bun care nu ,vad hps-u superior oricum desi poate nu-i ,lampile astea noi nu se incalzesc asa tare plm...asa am vazut ca le lauda baietii

bine ca te pricepi cum sa le legi, nu ca ar fi chiar asa de important :D
balastu electronic nu se incalzeste asa tare. ca hps-u tot hps ramane.
unde vei creste? cort, dulap sau ai o camera la dispozitie? aer conditionat?

L.E.: ar fi misto sa o dai si pe hydro :D
 
Top