What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
de obicei conversia este mai buna la un ballast de 400V, asa ca o sa consume ceva mai putin. si, cum ziceam, input-ul trebuie sa fie verificat sa fie 230-240V, outputul poate sa fie 400V, si doar becul trebuie sa fie compatibil cu ballastul, adica tot pe 400V. Ballastul in sine e un transformator, in caz ca nu era clar. Un ballast pe 380V input se diferentiaza clar, ca are 3 sau 4 intrari de mains, si de obicei e mai scump, avand doar aplicatii industriale.
 
U

Universu

Mersi exploziv te-am inteles din prima dar dupa ma indus umpic in eroare Jtm acum am inteles ce vrea sa zica si el.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ca sa fie si mai clar, luam un exemplu:

Lumatek Ultimate Professional 600W 400V Electronic Ballast for use with 400V and 240V HPS/MH Horticultural Grow Lamps
Lumatek 600w 400V Lamp supplied inside the ballast box.
Size L x W x H (mm): 310 x 114 x 81
Weight (Kg): 3.0
Case: Graduated Fin Aluminium
Dimming Range (W): 400W – 400SL – 600W – 600SL (SL = ~10% boost)
Mains Supply Voltage: 240V 50Hz
Input Current(A): 2.7
Input Power (W): 630
Output Power (W): 600
Operating Frequency (KHz): 120
Power Factor: 0.99
THD(%): <7

Ballast pe 400V, vine la pachet cu bec de 400V, dar merge folosit si cu becuri pe 240V. Alimentarea este totusi pe 240V.
 
U

Universu

Yep asta de la lumatek il recomanda si ei si descrierea pare aceasi dar neavand cunostinte nu am putut dezlega descrierea acum inteleg ,super mersi tare mult
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai nu e mai simplu sa pui si tu un link, ca sa vorbim aceeasi limba?

Un balast electromagnetic nu e tot aia cu unul electronic.

In tot cazul, eu as lua lampa si balastul separat daca as vrea dual spectrum, ca lampa de la lumatek nu mi-e clar ce fel de lampa e.

Uite asa se face:

http://shop.bushplanet.tv/lumatek-nxe-electronic-ballast-dimmable-p-2741.html

sau

http://shop.bushplanet.tv/lumatek-nxe-electronic-ballast-dimmable-p-2741.html

asta fiind ce vrei tu, cu bec inclus.

Varianta neprofi, dar pe care as lua-o eu, ar fi:

http://shop.bushplanet.tv/pro-vt-electronic-ballast-p-1911.html, si care nu merge decat pe 230V.

Lampa separat, dar inca nu m-am prins care e dual spectrum la ei pe site ?!

E mai bine sa vorbim toti bushplanet language?
 
U

Universu

Pai nu au dual spectrum am zis asta...asa as fi facut dar telefonul meu nu vede tot situl si se incarca f. greu cand m-am uitat am fost la p sala de internet si doar dupa ce am oesit de acolo m-am gandit sa intreb aici o sa merg azi cred ca am liber juma de zi sa vad varianta ta mersi
 

dolo

Member
Buna baeti , am dat de-o marie care imi place mai mult proaspata decat uscata , are cineva ideee fara congelator / frigider cum pot pastra umiditatea in ea ?
 
U

Universu

Borcane si ceca coji de fructe daca doresti pt a evita mucegaiul il mai deschizi din cand in cand
 
Last edited:

growcase

Member
Da, o poti pune la borcan si peste ea pui felii de mar sau coaja de la o banana sau chiar coaja de la portocala :)

Atentie, daca o tii mult timp umeda si fiind ne.uscata, mucegaieste !
 

dolo

Member
nu ati inteles , a stat la uscat pana la un mom dat , nu vreau so usuc mai mult de atat , daca o pun borcan asa cum e sigur o sa se mai usuce cu toate cojile voastre de portocale
 
U

Universu

Haha tu esti dilau la borcan creste umiditatea de aia tre sa ai grija cu mucegaiul si cojile sunt pt aroma borcanul tre sa il deschozi din cand in cand fara frica ca se va usca procesul asta se numeste curing peste 6 luni daca te tine atat va aveq o aroma foarte buna mai buna decat in momentul de fata
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca umiditatea e mai mica de 60-65% va tine la borcan. Daca nu.. va mucegai. Oriunde exista apa si materie organica, daca nu exista procese de mentinere a vietii (planta vie/ animal viu), atunci exista procese de descompunere.
si nush pe ce va bazati voi cand spuneti ca la frigider sau congelator se mentine umiditatea, cand de fapt acolo se pierde umiditatea intr-un ritm alarmant. Si chiar si acolo, daca exista umiditate in excess, celulele din materialul vegetal se vor crapa cand ingheata apa din interiorul lor, si calitatea budului va scadea, mai ales ca umblii des si faci variatii de temperatura.

Asta de o spune Universu... cu crescutul umiditatii la borcan si si mai impotriva legilor fizicii. Intr-un sistem inchis etans, nu poate aparea umiditate, ca nu are de unde. Si chiar daca n-ar fi inchis etans, daca nu cumva in aer e umiditate mai mare decat in bud (putin probabil), tot n-ar avea cum sa creasca umiditatea. Just think about it..
 
U

Universu

Ok are logica am vrut sa il fac sa inteleaga ca e cel mai bun mod de pastrare el este speriat ca se va usca si va fi grebla pe gat. Si nu ziceam ca creste umiditatea daca nu bagam un material mai uscat si dzpa o zi a fost mai ok de fumat poate transpira. Sau plm
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Din moment ce zice ca ii place uda, cred ca mai are ceva pana ajunge sa fie PREA uscata. E ceva cu iarba aia, poate nu a avut flush-ul facut cum trebuie, sau curingul. Nu prea am auzit pe nimeni sa zica ca ii place sa fumeze iarba mai umeda decat trebuie sa fie pentru fumat. In locul lui dolo m-as concentra pe a creste iarba mai buna, decat sa invat sa tin o iarba umeda, pentru ca mi se pare ca e mai buna asa.
 

growcase

Member
in locul lui dolo nu as incerca vreodata sa vand, iarba uda, incat sa para mai grea;
asta e motivul pentru care am renuntat sa mai am legatura cu piatza, mi'e scarba de aste gesturi !!!
 
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top