What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu-i pot intelege pe amatorii de indice.
Apropo, ia sa vedem daca hempie a testat water cure la sative versus indice.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
apai oricum a zis omu ca dupa grow asta isi pune becurile in casa...deci daca iei si asta in calcul...mai bine la dulie...imi si inchipui vreo 2 cxb-uri 3590 agatate in sufrageria lui de tavan:muahaha:

Si tot el intreaba care e diferenta intre coburi si leduri cu dulie..
 

anonimus

Member
salutari :tiphat:
trebuie sa-mi iau un higrometru, am vazut pe la dedeman ceva la 30+ lei.... dar la recenzii ca nerecomandat, RH eronat la fiecare masuratoare. am gugalit si am mai gasit cu suta, majoritatea digitale.
totusi mi-a ramas gandul la higrometru analog, nu este mai bun oare ? (am mai vazut aici pe forum in poze la mai multi)... sau sa-mi recomandati unul digital bunicel daca cel analog nu este cumva mai sanatos.
multumesc :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ala analog trebuie sa fie materiale de calitate si calibrat bine din fabrica ca sa fie utilizabil. Unul analog bun, de brand, ar trebui sa fie mai scump ca unul digital. Acusi depinde si la electronice, ca la acelasi pret poti gasi si bune si proaste. Dar in nici un caz 30 lei la magazin. Daca era 30 lei pe ebay din china, poate mai aveai o sansa. Daca tu dai 30 lei pe produsul ala in dedeman, el a fost produs cu maxim un dolar. O chinezarie ieftina.
 

gganjaabwoy

Active member
pai pt ce ti-ai lua un higrometru analog la care mai zice lumea ca avut rh eronat la fiecare masuratoare?esti sandel?plm...decat sa iei aiureli mai bine nu lua deloc...si cand ai ceva bani cumpara unu de la 100-150+.Dai un ban si macar sti ca nu-l mai ai:muahaha:
 

anonimus

Member
pai pt ce ti-ai lua un higrometru analog la care mai zice lumea ca avut rh eronat la fiecare masuratoare?esti sandel?plm...decat sa iei aiureli mai bine nu lua deloc...si cand ai ceva bani cumpara unu de la 100-150+.Dai un ban si macar sti ca nu-l mai ai:muahaha:


m-ai inteles rau... eronat era ala digital de la dedeman... de aia m-am gandit la analog...
eu stau rau financiar... cand mai am ceva bani, am alte prioritati... siiiii ma doare ficatul sa dau 100-150 pe ceva care e plin net-ul cu 50... de aia am intrebat sa-mi recomandati unul bunicel... sunt sute cu 50 +-, dar nu stiu care e cel bun dintre ele... poate stie cineva
 
Last edited:

pytu

Member
De la ce varsta incep plantele sa miroasa ?
Ce am crescut pana acum au inceput sa miroasa abia cand se apropiau de flower.
Au in jur de 8-12 zile toate si au inceput sa miroasa. Si nu e vorba de strain. Am cate 2-4 / strain si unele din acelasi strain miros, destul de tare pt dezvoltarea lor, altele nu miros deloc. Are vreo legatura cu mediul de crestere, ori a fost coincidenta ca la toate celalte grow-uri sa fi prins doar soiuri care miros mai tarziu?

Daca bag nasul in ele , miros foarte tare, insa in aerul din exhaust nu se simte mirosul asa tare.

MS
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Poate celorlalte nu le-a mers bine. Cu cat e mai sanatoasa, o planta miroase mai bine si mai devreme. Cu exceptia celer selectionate pentru a avea miros scazut. Dar alea sunt rare. Ca mirosul e asociat si cu alte calitati, daca scoti mirosul obtii o iarba de calitate inferioara.
 

gganjaabwoy

Active member
ba...eu unu am prins si si...adica iarba de care era doar mirosu si atat si am mai prins si fanuri care te facea sa iti schimbi parerea despre ele dupa ce le aprindeai:))
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ia si tu ceva Hama, mi s-au parut bune, au inclusiv ceva statii meteo profi parca, adica din alea cu mai multi senzor, etc, dar mai scumpei. Senzorii de umiditate oricum au abateri si intre ei de la aceeasi firma (exceptand ca is calibrati ca lumea, dar nici asa (cum am patit) sa iti arate 65% si tu sa ai 90%.
Cele analogice avute (ieftine), toate au fost bune (+/- 2...3 grade), dar asta poate sa insemne noroc.
 

pytu

Member
Am o nedumerire.
Reflectoarele acelea din metal care se pun pe bec au rolul de a distribui uniform lumina. Care e faza cu ele? Stiu ca materialele care reflecta lumina de fapt absorb o cantitate din ea, materiale de tip oglinda, doze aluminiu etc. De ce nu se foloseste un placaj ceva vopsit in alb? Nu este mai avantajos pentru reducerea pierderii de flux luminos? Plus ca fiind metal retine mai mult timp caldura, chiar daca e doar aluminiu
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
hama?...ultimul imi arata 85% in camera unde dorm...plm si eu am defapt 55%

Esti sigur? :D

Acuma, or fi hame si hame, caci au pentru toate buzunarele. Tu mai sarac... In tot cazul, Hama e marfa ieftina, dar nu cea mai proasta. Singura lor problema e ca 3 hame indica 3 chestii diferite. Nu mult, maxim 10 grade... :D

Am vazut insa niste chestii interesante la Hornbach, termoumidimetre, digitale desigur, unele cu doi senzori de temperatura, despre care am auzit chestii bune. Vreo 50-60 de lei parca, si bine facute... Am prin casa niste din astea bune, parca acelasi model cu cele pe care le-am vazut prin Hornbach. Imi indica la fel cu senzorii calibrati (+/-4 grade, zice producatorul :p )
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu am hama din germania, cam 20-30% eroare. Si nu a fost ieftin, vreo 20 euro. "Statie meteo".
 
Top