What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
tu trebuie sa calculezi ca iti trebuie 1-2 saci per planta daca pui regular si nu auto..
si nu e nici o problema cu solurile fertilizate, ca planta e destul de maricica cand o scoti afara ca sa suporte putin surplus de nutrienti, mai ales ca are soarele care o ajuta sa ii si consume mai repede decat indoor, sub bec. dar poti lua pamant de flori, ceva de calitate ar trebui sa fie la jumatate de pret fata de un pamant de fitze vandut pentru cannabis.
 

bgddsq

Member
pai atunci merge si compo sana ala sa-nteleg :)))) la nutrienti inca ma gandesc ... cam cati litrii / planta imi recomanzi explo pt plante voinice :D
 

bgddsq

Member
pe bune nu ca as avea ceva cu tine , da o suferi asa a proasta cum s-ar zice ...daca esti grower de cativa ani ai impresia ca vezi doamne tre sa fie toti atotstiutori ... cum ar veni ce faci tu e un fel de " a venit unu nou in sala de box ,e prima lui zi , hai sa-l luam la pula toti ca nu stie sa dea uppercut u corect " ma-ntelegi ? :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
50-100L
Si composana de cele mai multe ori ii suprafertilizat. Eu vorbeam de pamant normal, de gradina, sau pentru flori. Vezi si tu ce optiuni ai, citesti pe sac, si alegi ce e mai bun.
 

bgddsq

Member
explo dar daca iau compo d-asta suprafertilizat si il tai cu ce gasesc la spot e o idee buna ? insist pe compo asta ca l gasesc mai peste tot :) si ma gandeam asa ... daca iau pt 5 plante vreo 150 de litrii de compo sana si l tai cu vreo 100 de litrii de pamant gasit la spot , ma gandesc ca e posibil sa nu mai fie atat de suprafertilizat ... acu daca gresesc corecteaza-ma no problem
 

gganjaabwoy

Active member
eu te inteleg... da multi ati vrea sa va si desenam cum trebuie sa udati.va asteptati sa va cacam acolo o lista de lucruri cu intructiuni de folosire si asistenta 24/7
 

bgddsq

Member
apropos am gasit si niste solutii care regleaza ph-ul la 7 automat , e vreo 2 euro un pliculet , oare e ceva de capu lui sau e doar bullshit frumos ambalat?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
lamuriti-ma cu pamantu va rog ... :))) e ok cu biobizz light mix in gropi la outdoor?

Fratele meu, cat de clar vrei sa sune asta:

"[...] pamantul de padure e bun de crescut? Adica sa ne intelegem, e bun, la el acolo in padure,"

Asadar pentru outdoor (si doar pentru asta) normal ca e bun pamantul de padure frate!!! Asta daca e pamant, nu frunze necompostate. In outdoor, desi pot sa apara carcalaci (si apar), nu e o problema, ca acolo e ecosistem. Bine, caprele nu se pun...

Tu nu ai specificat daca vrei indoor sau outdoor, si eu am dedus ca vrei pentru indoor. Daca il sterilizezi, e bun si pentru indoor, desigur.

Nebun sa fiu sa car pamant dupa mine la outdoor. Da, am mai spus, stiu ca se face, dar... drept in CompoSana crestea bunica-mea canepa in spatele casei!
 

bgddsq

Member
jtm multumesc frumos de departe cel mai usefull reply ! dupa tot ce mi-ati spus tu si expo m-am hotarat asa ... 5 gropi ... un sac de allmix biobiz 50 L .... cate 10 litrii in fiecare groapa pe fundu gropii , dupa care umplut cu pamant de padure ... la cei 10 litrii de pe fund m-am gandit , pt ca are tot felu de nuts din ce am vazut si cum sunt la primul grow ma gandesc ca daca nu le granesc eu bine prost fiind , isi vor lua ce au nevoie si din pamant cand ajung la maturitate si le cresc radacinile destul de mult incat sa ajunga in solul de jos ! cred ca e cea mai practica si ajutatoare varianta pe care o pot alege avand in vedere ca sunt la primul grow ever si nu stiu cu ce se mananca ! JTM ... pentru out ce-mi recomanzi frate? sa o las asa de capu ei doas soare si apa sau sa o hranesc ?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Mai omule, fiecare cu "bucuriile" lui, ale mele sunt altele. Eu maxim as uda-o in perioadele dificile, dar asta-s io. Si nu i-as duce pamant, decat daca as fi fortat sa o pun intr-un pamant foarte prost. Mai importanta e apa, daca e seceta, ca doar nu o sa o pui in argila... A, i-as pregati din timp pamantul (dupa dezghet, dar mergea si din toamna, mult mai bine), sapat gropi, afanat pamantul,

5 plante la un loc, in outdoor, man, esti spart rau: daca is toate feminizate si or sa aiba vreme buna se fac ditamai copacii. Eu zic mai degraba sa iti pui problema cum tii discret locul.
 

bgddsq

Member
iti arat cam cum planuiesc sa l tin discret ... ori le plantez in 2 spoturi ... ori in acelas si m-am gandit la soiu asta ca nu arata absolut deloc a iarba ... da un check la frisian duck de la dutch passion
 

Avaible

Member
Si totusi ........ m-am chinuit sa fac 51 posturi sa.. ce ca, imi da ca nu am dreptul ... tata expo hlp por favore amigo ?!
 
Top