What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Vezi ca in genul ala de paduri m-am trezit cu arma indreptata catre mine.. era unitate militara. Nemarcata pe harta in google maps!
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
"Genul ala" insemnand padurile jungle style? Misto si sa fii cu ghiveciul in mana...
 

gganjaabwoy

Active member
=))))))))))))))))))))))))).....il si vad pe ex pe acolo cu pasarelele spart cu un palet de supersoil dea'lui radioactiv cu 2 paharele la buzunarele de la spate si numa aude usor o incarcare de arma:muahaha:
 

bgddsq

Member
:)))))))))))))))))) hahahahhahahahaa .... bun deci pana aici sunt lamurit , acum , inceputu ... ma duc in padure , n-aud clicku de la arma , respir usurat , m-apuc de sapat , sap pana-n talpa iadului toate bune si frumoase .... acum ce fel de pamant pun in gropi .... pun doar pamantu sau il combin cu ceva ? .... ce fac de-aici inainte?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ba', daca au apa si soare astea cresc singure. Te duci si tu cand vezi politia pe acolo sa zici odata cu ei "mama lor de stoneri!". Eu nu m-as cara cu pamanturi si alte alea dupa mine, nici mort, da' stiu ca lumea se mai cara...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu doar ma plimbam sa caut locuri de out. Dupa am inteles de ce nu era zona aia mentinuta si usor accesibila precum restul padurilor.
 

bgddsq

Member
zici ca un pamant de florarie n ar face mare diferenta ? ideea e ca este o balta in inima padurii si chiar acolo pe malu baltii ma gandeam sa le plantez ca sa am acces extrem de usor la apa , si ma gandeam ca daca as pune vreun anume pamant ar avea stiu eu ce beneficii.... de carat nu e problema ca e relativ aproape demine locu , vreo 2 3 kilometrii , deci un rucsac in spinare si aia e , doar odata pun pamantu nu de mai multe ori :)))
 
salut.am si eu o planta si e in floare de vre o sapt, am floranova bloom si as vrea sa ii mai cumpar ceva dar nu stiu ce.m-am gandit sa iau melasa si ceva adidivi, spuneti mi voi ce adidivi mi-ar trebui si cum ar trebui sa ud cu toate 3, ce doza sa le dau si la cat timp......
 

bigabi

New member
Salutare! Care este rolul supercropping-ului? Adica stiu ca scopul lui este sa dea train la planta, dar in ce fel mai exact?
 

gganjaabwoy

Active member
de trei ori am incercat ca citesc postu ca sa stiu cum sa-ti raspund insa de 3 ori ma unflat rasu...pai ti-ai raspuns singur...rolul supercoppingului ii de ati antrena planta sa scoata cat mai mult bud.
 

bgddsq

Member
citesc de ieri toate posturile posibile legate de pamant si sunt total in ceata .... composana ... biobizz ... pamant din padure ... pfff ... va rog luminati-ma :)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
de trei ori am incercat ca citesc postu ca sa stiu cum sa-ti raspund insa de 3 ori ma unflat rasu...pai ti-ai raspuns singur...rolul supercoppingului ii de ati antrena planta sa scoata cat mai mult bud.

Da bai, da' el vrea sa intrebe care este mecanismul epistemiologic ce defineste axiologia acestei operatii de supercropping.

La aceasta intrebare profunda, raspunsul este, pare-mi-se, unul pe masura de complex: mai cresc niste lastari pe acolo, inainte de punctul de indoire. Totodata, daca mentii partea "indoita" in pozitie cu un LST, o sa ai si crestere suplimentara dupa punctul de indoire.

Totodata, in functie de cum il faci, poti uniformiza eventual lumina primita de planta: capul plecat e cap (uniform) luminat. Bine, e si fund luminat in cazul asta, daca te-ai prins...

Cu alte cuvinte, tufis, iar recuperarea este oleaca mai usoara decat la topping. Eu nu am incercat. Adica nu, am incercat, dar nu am avut destula tarie (nu m-a lasat inima) sa rup planta cum trebuie, asa ca am ramas la topping, mi se pare mai "curat".
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
citesc de ieri toate posturile posibile legate de pamant si sunt total in ceata .... composana ... biobizz ... pamant din padure ... pfff ... va rog luminati-ma :)

In afara de Lorel, unde ai auzit tu zicandu-se ca pamantul de padure e bun de crescut? Adica sa ne intelegem, e bun, la el acolo in padure, dar nu adus acasa, indoor, ca il aduci cu tot felul de gaze.

BioBizz, pamant jmecher si bun, poti controla mai bine substratul, il poti adapta la orice: rasaduri, seedlinguri, plante mature, whatever..
CompoSana, pamant bun, gata ingrasat, neorganic, pentru gospodine, nu il poti controla cum vrei, vine pe sortimente.

Acuma, cat ii sa intri pe site-uri si sa citesti? La Biobizz, dar si la CompoSana, este destul de clara descrierea produselor. Ma rog, cat sa te dumiresti.
 
salut.am si eu o planta si e in floare de vre o sapt, am floranova bloom si as vrea sa ii mai cumpar ceva dar nu stiu ce.m-am gandit sa iau melasa si ceva adidivi, spuneti mi voi ce adidivi mi-ar trebui si cum ar trebui sa ud cu toate 3, ce doza sa le dau si la cat timp......
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu stiu de ce ai da atat pe un pamant pentru outdoor, si de ce ai lua lightmix daca tot esti dispus sa dai banii aia. in rest, fiecare cu alegerile lui.
 

gganjaabwoy

Active member
eu unu merg tot timpul pe lightmix pentru control totalal asupra ferilizarii....sa nu zic ca prefertilizantele aste multe nu se "pupa" asa bine cu ce urmeaza tu sa folosesti si la inceput pot aparea mici probleme.

app...ti-am zis ca o sa inceapa lumea sa-l ia in serios pe sandel:laughing:
 

bgddsq

Member
gganjaa explo dati-mi va rog un pamant exact bun de outdoor , intelegeti-ma ca-s PRAF VARZA am vazut pe forum ca majoritatea s pe compo sana dar vad ca expo si alti "batrani" de pe aici il contesta .... nu stiu ziceti-mi exact ce e bun pt gropi pt out , nu e faorte scump aici unde sunt nu e problema cat dau pe el ... de exemplu light mixul e 10 euro 50 de litrii deci nu mi-ar fi prea incomod financiar sa ia 2 saci :)
 
Top