What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Daca plantele incap sub ele, nu ai de ce sa iti faci griji. Cand nu mai incap, mai adaugi.

Problema cu CFLurile e ca dau lumina spre plante ineficient, neoanele fiind mai bune, insa, un reflector remediaza in mare masura problema. Mareste cantitatea de lumina spre planta cam de 1,5 ori.

Eu am preferat becuri cu LED, care dau lumina toata spre plante, insa ca sa iti pregatesti plantele de outdoor sunt foarte bune, phillips e o alegere corecta.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
de acord ca e ca si cum ar fi autobuzul plin, mai ales dupa 2-3 saptamani, dar macar e ca si cum ar fi plin cu gagici misto. :)
apoi e ca si cum tu n-ai avea destul salam sa le hranesti pe toate.. :D
 
D

dragosant

Este bun pamantul de la florisol? Sau mai bine merge biobizz all mix? Pareri , ceva sfaturi, va rog
 

gganjaabwoy

Active member
Florisol in niciun caz... Florasol mai merge... Eu tura asta am folosit gold label special mix light... Si am avut mai bune rezultate ca pana acu. Si mai ieftin ca biobizz... 49 de lei 50l
 

smoka482

New member
Salutare,pentru ca se apropie sezonul de outdoor,m-am gandit sa pun si eu cateva fete anul acesta,dar pentru ca nu am experienta deloc la outdoor am si eu cateva intrebari.
1.In principiu m-am gandit sa pun autoflower(vreau sa termin cat mai repede posibil).Ceva soiuri mai rezistente imi puteti sugera?
2.Am ales o zona indepartata insa ma deranjeaza unele chestii asupra ei si nu stiu daca ar trebui sa ma ingrijoreze.
-Sunt destul de multe ganganii (muste,viespi,etc),e o problema asta?Daca da,ce as putea face?
-Mistretii pot fi o problema?
3.M-am gandit ca fetele sa creasca indoor in jur de 1 saptamana si dupa sa fie transplantate afara,ce ziceti?Le poate afecta cumva daca sunt autoflower toate si dupa transplantate afara?
4.Care este data ideala pentru a pune fetitele la outdoor?

Mersi.:thank you:
 

gganjaabwoy

Active member
1. Daca vrei sa ramai cu o experienta placuta si cu iarba multa pune si normale... Auto outdoor ii asa... Sa nu te plictisesti pana is gata cele de sezon.
2. Da pot fii o problema
3. Auto le plantezi direct afara... Incazul celor non-auto da.... Merg vegetate putin indoor
4. Nu exista o data... Le pui dupa temperatura... Cand temp nu mai scade noaptea sub 15 grade le poti pune
 

greeninvasion

New member
smoka482 viespile sunt bune ca mananca alte insecte. Cam oriunde ai pune afara o sa fie insecte, n-ai cum scapa. Ideal e sa le vizitezi si cand vezi ca incep sa isi faca de cap ganganiile sa stropesti cu ceva (de exemplu putin ulei de neem in apa cu un strop de sapun).

Nu doar mistretii pot fi o problema, mie mi le-au sapat cainii.

Cat despre data, in functie de zona ta te uiti aici https://www.wolframalpha.com/input/?i=temperature+amsterdam (evident inlocuiesti locatia si dai past year) cam pe la ce data incepe sa nu mai scada sub 10 grade temperatura.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Sa stropesti afara inseamna sa iti faci rau doar tie, ca insecte is destule si variate si nu ai cum sa le eviti.
Mai bine plantezi un spot pentru insecte, unul pentru garda, unul pentru ierbivore si unul pentru tine. Si atunci te alegi cu minim unul ok, sau mai multe, uneori si toate... Desigur, se poate si nici unul, dar n-am patit inca asta..
 
Se ia o planta de 1 cola, fara ramificatii in afara tulpinii principale si se doreste harvest plus reveg.. cat se taie din ea ? Ce sa las pe tulpina si cat ?
 

gganjaabwoy

Active member
Se ia o planta de 1 cola, fara ramificatii in afara tulpinii principale si se doreste harvest plus reveg.. cat se taie din ea ? Ce sa las pe tulpina si cat ?

I mai lasi 2 noduri sa zic... Dar important ii sa mai aiba frunze sanatoase acolo... Sa se descurce pana reintra in vegetatie si face altele noi... Aplici cam aceasi metoda ca si cand la harvest nu tai toata planta si mai lasi anemicii de la baza la copt.
Hebi mai de graba teas intreba pe tine cat ai fost fumat:laughing:... A... Sau nu stiai ca se poate reveg o planta?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu frunze, ci muguri trebuie sa mai aiba. Si cel mai important e sa nu tai o proportie prea mare din planta, pentru ca isi va omora radacinile si nu va mai revegeta. La fel de important e sa ai luma cu intensitate scazuta pe perioada reveg-ului, cele mai bune rezultate eu le-am avut sub neoane.
 

gganjaabwoy

Active member
App... Daca vrei sa o revegetezi pentru a nu pierde genetica da... Revegeteazo... Daca vrei doar sa nu mai strici un seed... Pierdere de vreme

Explo... Eu stiam ca ii imp sa ai si frunze pe ea.. Nu doar muguri... Nu ca nu ar reintra in veg... Dar startu iar fii greoi fara frunze
 

smoka482

New member
Ce se intelege prin iarba stropita?Acum ceva vreme am fumat niste iarba impreuna cu alti amici de la un tovaras mai vechi,iar ceilalati au zis ca ar fi sanse sa fie stropita deoarece ne-a "dat-o" prea tare,din trei fumuri zici ca plecai doi metri in spate si tot feluri de trippuri(nu parea sa fie amestecata cu altceva,botana sau alte kkturi,erau pur si simplu mugurei,nimic sfaramat)
E posibil sa fie stropita?Cu ce se poate stropi,sau cu ce credeti ca putea fi stropita?

Mersi.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Se vede la microscop daca e stropita. Raspunsul la intrebarea ta: cu te miri ce.
 

gganjaabwoy

Active member
Ce se intelege prin iarba stropita?Acum ceva vreme am fumat niste iarba impreuna cu alti amici de la un tovaras mai vechi,iar ceilalati au zis ca ar fi sanse sa fie stropita deoarece ne-a "dat-o" prea tare,din trei fumuri zici ca plecai doi metri in spate si tot feluri de trippuri(nu parea sa fie amestecata cu altceva,botana sau alte kkturi,erau pur si simplu mugurei,nimic sfaramat)
E posibil sa fie stropita?Cu ce se poate stropi,sau cu ce credeti ca putea fi stropita?

Mersi.

Posibil sa fi gustat si gura ta ceva calitativ... Le-am mai dat la niste tovarsi niste iarba crescuta outdoor si ziceau ca ii stropita... Nu are cum sa te loveasca iarba asa:))si in mintea mea... "pe cine stric eu bunatate de iarba":laughing::laughing:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Depinde si de efecte, daca pe langa faptul ca erau mai puternice si mai repede simtite, erau si diferite de ce ati mai patit pe iarba e posibil sa fii fost stropita. Daca nu, poate doar era mai buna. Asa mi-am invatat si eu lectia sa nu mai dau la altii, oricat de mari fumatori s-ar recomanda ei a fi, iarba de super calitate, pentru ca vor zice ca e stropita, sau mai rau vor banui ca o cresc. Mai bine ii incerc cu outdoor mai slabutz inainte, care de cele mai multe ori oricum e mai potent decat is ei obisnuiti de pe piata.
 

Latest posts

Latest posts

Top