What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

Cruzito

Member
pfuuuaa esti praf man :))
sfoiag=fungii = chestia aia alba de seamna cu zapada :))
nu stiu daca era ud, posibil putin umed, pamantul fiind foarte negru am bagat degetu in el dar nu parea nici ud nici umed...
am pus putina apa in cada, am pus ghiveciul in cada sa traga singur apa (safe watering) apoi l-am pus pe pervaz, sub pervaz se afla si caloriferul :)
 

JaJa_Man

Member
1. ce e aia sfoiag? dexu nu ma lamuri
2. de ce sa il mai uzi daca pamantu e ud?
3. nu e clara succesiunea temporala. a fost langa calorifer (sau deasupra, pe pervaz), apoi in cada, apoi iar la locul lui pe pervaz (deasupra caloriferului), sau e tot in cada, sau care e treaba cu cada...

Hahahahaha :laughing::laughing::laughing:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
:((

1. sfoiag inseamna vreo 3 chestii dupa dex, nici eu nu aveam habar... in tot cazul, eu nu am constatat sa fie vreo problema cu el, poate altii.
2. n-o mai uda man daca pamantu e umed, si mai ales daca ai udat-o de jos.
3. Am uitat sa te intreb, ai si o planta in ghiveciul ala? Ca nu imi fu clar de ce vrui sa faci efect de sera (de fapt chiar sera, efectu de sera era daca era efectu fara sera): ai o clona, ai ceva mic, testezi efectu de sera, etc... Ma intrebai pentru ca pozitionarea plantei pe pervaz, langa, de fapt deasupra caloriferului, combinata cu sera, mi se pare cam mult.
De aia te-am intrebat in ce ordine ai facut lucrurile si cum sunt acuma.
 

Cruzito

Member
am pus la incoltit si sa grabesc oarecum procesul sa fie umezeala, am pus folie si am stropit-o cu pulferizatorul sa tina umezeala din moment ce e deasupra caloriferuli (pe pervaz)
 

Hebii

Member
eu zic sa nu incerci cu florasol, acum se face florasol pt magazinele mari gen koufland si este de o calitate foarte proasta. are aceasi eticheta la un pret mai mic dar este foarte nasol.....
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
La Agro Natura sa ii bagi perlit oleaca. Si oleaca de caca de verme daca gasesti. Insa merge si fara nika.
 

sorin

Member
Salut! Am o problema cu clonele, poate a mai patit cineva asta si ma poate ajuta! Se mentin pana aproape sa le dea radacina, pana le apar primele mustati de fapt, dupa care varful clonei se ingalbeneste si se usuca. Sunt clone din AK 47 de la Nirvana. Pana acum se prindeau aprox 90% din ce puneam, dar de doua cicluri din 100 de clone am reusit sa prin 6 bucati...multumesc pt eventualele raspunsuri.
 

sorin

Member
Am uitat sa mentionez : pt clonare folosesc Clonex, substratul pt clonare este riot root sau ceva de genul, tot din gama Clonex.ului, acvariu mare si perlit pe fundul acvariului.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
S-a invechit clonex-ul sau nu ai spalat bine acvariul de ultima tura si e contaminat de ceva bacterii etc. Sau ambele, evident.
 

sorin

Member
Multumesc mult! Tocmai am pus o noua serie cu clonex nou si acvariu nou...asta banuiam si eu ca ar fi problema...dar voiam si parerea altor persoane care se pricep mai bine ca mine. Apropo...cu ce pot inlocui clonexul?! Am inteles ca din iunie nu mai au voie sa.l fabrice...contine nu stiu ce substanta care este interzisa de UE...eu mi.am facut ceva provizii...dar la un momentdat trebuie si o varianta de rezerva...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu l-as inlocui cu nimic. In testele mele mai mult m-o incetinit sau mi-o omorat clonele decat sa le ajute cu radacinile. Apa e foarte buna asa cum e.
 

sorin

Member
Wow! Chiar o sa incerc si eu asta...azi am in program sa mai tai niste clone...si voi incerca fara gel de clonare...deja m.ai facut curios! Multumesc pt sfat!
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Eu l-as inlocui cu nimic. In testele mele mai mult m-o incetinit sau mi-o omorat clonele decat sa le ajute cu radacinile. Apa e foarte buna asa cum e.

Eu am bagat niste foliar in apa la un moment dat, cand or inceput sa apara radacinutele, insa foarte putin. Rau nu a facut, insa bine... nu stiu. A mers.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
E, am aplicat si la clone foliar. Adica chiar pe frunze. Oricum, am avut rata uriasa de succes: 2 din 2 :D Asta e 100%, corect?
 
Top