What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

Cruzito

Member
ok asta am inteles. nu vreau sa trec adresa mea, se poate inchiria o cutie postala ? la acea cutie postala cum pot sa fac sa fiu anonim..

European Standard orders are dispatched by either:
- Royal Mail International Signed For
European Airsure orders are dispatched by:
- Royal Mail Airsure
aici nu se detecteaza nimic ? nu fac control la pachete ?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu face ba nimeni control la pachete la modul asta, sa vada ce ai inauntru, afara de cazul, poate, ca e o chestie ciudata cu el. Bine, asta daca e livrat din UE.

Iar de semnat, se semneaza pentru orisice in general. Nimic anormal. Faptul ca semnezi pentru un plic nu inseamna nimic. Poate dimpotriva. Daca XXX stie ce e in plic, faptul ca semnezi pentru el nu inseamna nimic, mai ales ca semintele sunt legale. Il urmaresc, si fie ca semnezi sau nu, se uita la tine, te pozeaza, te identifica, sau te urmaresc acasa sau wherever, asteapta, si te ridica peste cateva luni. Nu se petrece asta. Nu se pot urmari toate plicurile. Nu inca. Nici nu exista interes in zona asta, e dificil si neproductiv, cand poti urmari pe lant in sus. Plus, se vand seminte de toate felurile. In tot UE. Fix grija asta are Interpolu' sau DIICOTU'.

Despre controalele facute la pachete, eu zic sa te linistesti. Desi se poate face, si poate chiar se face, tre sa existe o suspiciune. Ca le baga la Xray si vad ca seamana a suspecte, ca le miroase cainele, etc. Un plic cu seminte nu seamana a bax de coca si nici a bomba.

Dar paranoia ii mare, stiu de la mine la first order.

Bineinteles, ca sunt firme care trimit fara necesitatea de a semna, fara AIRSURE, etc. Poti sa trimiti plic mic, pe care nu pui adresa, sau chiar plic de documente pe care il timbrezi tu mai intai fara sa pui adresa (la posta ti se cere adresa daca te duci cu el la ghiseu). Daca e vorba de 30 de euro, mare poveste, or fi 10% sanse sa ii pierzi, 10% sanse sa nu iti ajunga semintele. Neglijabil. Daca iei seminte de 500 de euro deja iti pui problema de tracking. Seminte de 500 de euro inseamna enorm. Sau dimpotriva, inseamna ca te gandesti la libertate si esti detasat daca pierzi banii.

Prea multe griji frate cu comanda pentru 3 seminte. Am comandat de N ori, am primit plicul ca un cetatean civilizat, am semnat (am avut emotii prima oara). Nu s-a petrecut shit. Nici la 20 de euro, nici la 200. E o corespondenta intre doua entitati. Maxim se prinde vreun postas si incearca sa iti fure banii, daca nu e cu confirmare de primire.

Eu zic ca problemele cele mai mari le ai cand incerci sa vinzi, cand te lauzi la prieteni, cand nu esti atent la vecini, cand pute tot blocu', cand te duci la magazine supravegheate direct, etc...

Totodata, problemele mari incep cand fumezi iarba, ca iti face rau la creier si iti da si paranoia. Dar asta e o alta discutie :D:D:D

Ca sa inchiriezi o casuta postala tre sa iti dai adresa (te duci cu buletinul) la oficiul postal cand o inchiriezi. Pointless, asadar. Daca esti paranoic cu astea, cauta o firma care are optiunea de a trimite scrisori fara confirmare de primire, ca astia de pe forum, nu stiu care zicea explo... Eu prefer sa ma port ca un om normal. Regular Joe.
 

smoka482

New member
Salut,am si eu o intrebare legate de mariuca autoflower,din cate am inteles nu e recomandat sa se faca nici un fel de training asupra ei si nici transplant,totusi se poate rupe vreun bud din ele (asa de gust) inainte sa fie gata cu 2 saptamani inainte de exemplu?
O alta chestie,frunzele care "mor" cele galbene,respectiv cele maro,se pot rupe de pe un autoflower sau o socheaza?
Mersi anticipat.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@cruzito: ma tu n-ai trimis niciodata un plic cu bani cuiva cu o felicitare? Nu stiu ce o fi de inteles...

@smoka: se face lst, dar nu la ora asta. Frunzele galbene/uscate is moarte, cu ce sa mai incurce daca le iei? Dimpotriva... Bud se poate rupe cand vrei, dar trage frana bine...
 

Cruzito

Member
niciodata bro :D e greu de inteles pentru mine cu primitu nu cu trimisu...nu as vrea sa fac pe adresa reala sa am vreo problema...nu stiu nici cand vine posta astept sa primesc o scrisoare sa vad. daca nu pot folosi adresa cuiva apropiat ce varianta mai ramane ? voi cum procedati...plus ca am paranoia ca acolo tin si box-ul :)
 

tupac99

Member
baietzii pt un jurnal indoor cu auto amnesia haze .... ce ghivece recomandati de cati L ? si sa le pun direct in ghiveci ? sau in paharele prima data ? mersi
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@cruzito: s-a mai discutat. explo zice ca sunt firme care trimit pe ce adresa vrei tu, fara confirmare de primire, si cred ca se refera la cele de pe icmag. Or fi si altele, eu cu tot respectul, nu as comanda de la firme carora li se face "reclama" in sectiunea ro. Citeste politica de expediere de pe magazinele online la care te-ai orientat si o sa afli care trimite cu confirmare de primire si care nu, sau mai bine zis care are in optiuni expedierea fara confirmare de primire.

Eu am comandat pe numele meu si pe adresa mea. Unde cresc, e altceva, schimb 5 autobuze, plus 5 taxiuri ca sa ajung acolo, stii, ca si captain caveman :D
 

Cruzito

Member
ba chiar nu cunosc site-uri si nici brend-uri sunt foarte afon...si foarte confuz cum sa fac o saracie de comanda sa stau linistit fara paranoia si fara probleme...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
o faci si gata, fara atatea griji. sau te lasi de iarba. nici n-as sti ce sa iti recomand mai degraba :D:D:D

in plus, ce e asa de greu sa te uiti la FAQurile de la cateva magazine online? Ajunge sa dai in google cautare seed online sau ceva de genul si gasesti zeci de magazine.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
nush ce-i aia. toate magazinele online sunt reselleri. reseller autorizat poate, dar aia verifici. iei magazinul, vezi politica de trimiteri, iti convine, alegi soiul, iti place, te duci la furnizor si vezi daca magazinul e pe lista lor, na, mai mult...
 

Cruzito

Member
nush ce-i aia. toate magazinele online sunt reselleri. reseller autorizat poate, dar aia verifici. iei magazinul, vezi politica de trimiteri, iti convine, alegi soiul, iti place, te duci la furnizor si vezi daca magazinul e pe lista lor, na, mai mult...
eu asta nu stiu unde sa-o fac :dance013: ajuta-ma pe pm cu 2-3 link-uri de incredere
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
nu pot, din trei motive:

1. nu m-am uitat dupa din astea
2. esti major si cu carte si stii ca atare sa citesti
3. e karma ta :D
 

Cruzito

Member
am un ghiveci pe pervaz langa calorifer, pamant de padure. l-am pus in cada si l-am lasat sa traga el singur. acum 4 sau 5 zile iar acuma vad ca a facut putin sfoiag deasupra, din ce cauza? am tinut 2 zile folie deasupra sa creez un efect de sera. azi il udai iar tot in cada desi pamantul parea umed
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
1. ce e aia sfoiag? dexu nu ma lamuri
2. de ce sa il mai uzi daca pamantu e ud?
3. nu e clara succesiunea temporala. a fost langa calorifer (sau deasupra, pe pervaz), apoi in cada, apoi iar la locul lui pe pervaz (deasupra caloriferului), sau e tot in cada, sau care e treaba cu cada...
 

Latest posts

Latest posts

Top