What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ce temperaturi au avut la radacini? au fost udate prea mult cat au stat pe intuneric? ventilatia a functionat toata perioada? Ai verificat daca nu cumva ai si ceva daunatori pe ele?
 
Nu stiu temperatura de la radacini, cat erau fara lumina in camera erau 18-19C constant. Va trebui sa imi cumpar un EC metru si termometru de pamant... Ventilatia a functionat pe toata perioada, tot timpul merge si cand e lumina si cand nu e. Am 2 ventilatoare, unul mare de 60cm si unul mic clip fan. Extractorul a mers nonstop. Daunatori nu am vazut la microscop, in ce mod ii mai pot cauta? Oricum de recuperat planta asta nu mai am cum, imi pare doar extrem de rau de ea pentru ca arata fenomenal de bine inainte, era sanatoasa si cu muguri promitatori, acum are doar 1 mugur mare cel principal, restul aerati si mici =/.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai ma gandesc ca daca in camera erau 18-19 grade, daca ghivecele erau pe podea era mult mai rece acolo. Si atunci asta e foarte posibil sa fi fost unul dintre motivele pentru care arata asa. Tot nu ai zis de apa. Daca au fost mai mult decat putin umede cat au stat pe intuneric, iar solul nu este unul foarte aerat, cred ca asta e motivul pentru care arata asa. Lipsa de oxigen la radacini..
Nu stiu ce e aia ventilator de 60 cm (daca vorbim de diametru, mi se pare mare, daca vorbim de volumul de aer miscat mi se pare extrem de mic), si nici cum ai 2 ventilatoare, dar extractorul a mers non stop nu prea pot calcula. Dar cine stie, o fi bine. Tu stii ce ventilatie ai acolo.
 
Update: acuma cred ca stiu de ce a aratat planta in halul ala.

Ph de intrare apa goala: 7
Ph de iesire: 4 sau sub...... foarte portocaliu cu testul de la GH.

Ce pot sa fac sa corectez ph-ul la radacini?..... daca intra 7 si iese 4 sigur nu-i bine, macar daca iesea un 5.5-6...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu zic ca nu iti iese masuratoarea bine. daca apa de iesire are 4 sau sub, inseamna ca pamantul ala e acid pur, ar trebui sa te arda practic la mana cand iei putin sol umed in mana daca ar avea ph-ul asta. si plantele ar fi fost moarte de mult.
 
Pai daca atata imi indica testul..... adevarul e ca una din plante s-a uscat, deci practic a trebuit sa o scot ca se usca sub bec ca si cum ar fi taiata..... cealalta incepe sa i se usuce frunzele, cand pui pana pe ele asa sunt de tari ca daca le indoi ramai cu jumatate de frunza in mana...... Sa fie oare chiar asa mic ph-ul la radacina?..... Din pacate nu am instrument care il introduc in pamant sa imi citeasca ph-ul, am doar testul de la ghe cu picatura in apa..... Sa ii dau la asta ramasa doar apa cu ph 7 sa vad daca se amelioreaza?... se ridica pamantul in sol daca ud cu apa cu ph mai ridicat sau trebuie sa curat sarurile din el cu o solutie inainte?....
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
PH-ul se masoara pe o scara logaritmica. Daca chiar ar fi ph sub 4 in sol inseamna ca solul e de sute de ori mai acid decat ar trebui sa fie. De aia zic eu ca e imposibil, si e posibil sa fii derutat de culoarea run offului atunci cand masori. Ia niste pamant umed in mana si vezi daca simti arsuri, sau maçar mancarime. Totusi, nici otetul alimentar nu e asa acid, de aia zic ca e imposibil. Chiar sunt dispus sa zic ca si daca ai vrea sa aduci un sol la ph-ul asta ar fi greu, cum am mai zis pe aici eu am pus 15%+ spaghnum moss intr-un bed organic si ph-ul e inca bun. Si ala are ph 5 (te arde pe maini daca il manevrezi fara manusi) si e unul dintre cele mai acide chestii pe care le poti pune intr-un mix de pamant.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@ganja: nu vad cum ai putea avea runoff de 4. E imposibil. Da-i cu apa de chiuveta, ca sa fii sigur ca ai 7. Macar atat, daca testele iti ies asa ... ciudate.

@explo: pH de 5 sa te arda la maini? Esti sigur? Da stiu ca ai maini mai sensibile decat o pasarica!
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Eu is fan lumina alba, nu roz, asadar prefer led-uri albe. Avand in vedere ca un bec de 20W LED e vreo 50 lei, clar ca face banii. Eu am preferat becuri distincte (am reparat deja unul :D) si albe.

Problema e ca nu stii cat te tin panaramile astea chinezesti, si nu stii cati wati reali au. Poate vezi vreun review... Pare usor de reparat totusi.

Poate asta sa te ajute:

http://www.amazon.com/KingTM-Spectr...e=UTF8&filterBy=addThreeStar&showViewpoints=0
 

enricco

Member
Am facut un experiment, am recoltat 3 plante in sistem gen azi iau o crenguta de pe o parte, una de pe cealalta, peste o saptamana tot asa si cam la sfarsit am luat bud-ul principal, care s-a dezvoltat destul de mare la fiecare planta in parte, sau la care am reusit sa fac topping am lasat 2 muguri principali , care inca sunt la uscat, nu am ajuns la curring cu ei.
Ce fac cu boschetele zic, il mai las, sa vad ce se intampla, sper sa nu irosesc lumina degeaba, am in camera respectiva alte plante care asteapta sa fie recoltate si am loc si pentru astea 3, nu cred ca le vor afecta pe celelalte.
Ce se intampla mai departe? O sa mai dea buzi din tulpina? Pana cand? Cat de mari o sa fie ?. Irosesc spatiu cu ele ? Afecteaza ceva cu celelalte? Celelalte mai au cam 20 de zile , dupa care inchid 12/12.



 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    74.4 KB · Views: 15
  • are these balls?
    are these balls?
    81.3 KB · Views: 32

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
O sa moara daca nu le bagi la lumina minim 18/6..
Odata ce planta si-a facut treaba, adica a inflorit (sau a facut seminte, in cazul in care a fost polenizata), planta moare. pentru ca este o planta anuala, nu perena.
Nu stiu de unde ai auzit-o tu pe asta cu mugurii din tulpina..
Si daca ranesti o planta in growroom le va afecta cu siguranta si pe celelate, pentru ca ele comunica prin fito-hormoni, incercand sa se anunte una pe alta ca un anumit daunator le ataca.
 

enricco

Member
O sa moara daca nu le bagi la lumina minim 18/6..
Odata ce planta si-a facut treaba, adica a inflorit (sau a facut seminte, in cazul in care a fost polenizata), planta moare. pentru ca este o planta anuala, nu perena.
Nu stiu de unde ai auzit-o tu pe asta cu mugurii din tulpina..
Si daca ranesti o planta in growroom le va afecta cu siguranta si pe celelate, pentru ca ele comunica prin fito-hormoni, incercand sa se anunte una pe alta ca un anumit daunator le ataca.

Deci tu vrei sa zici, ca vreo 3 saptamani asa cat am taiat din ele, cate putin cate putin, ele au comunicat intre ele si astea care au fost taiate le-a zis celorlalte ca cineva le-a facut rau? si celelalte? nu vad nimic rau la ele, si pe altele le-am mai taiat tot asa, ma intereseaza doar bud-ul principal de la aceste plante, restul tot am fumat, defapt doar 3 plante care sunt si cele mai tinere dintre toate si mandre in toate cele au un singur set de ramuri taiate pentru ca erau prea dese, n-am reusit sa tai in vegetative ca nu au stat mult si direct in flowering le-am abuzat cu foarfeca.
Oare daca le pun muzica simfonica de pe un 35W, oare mai comunica intre ele?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cu siguranta comunica, treaba asta e demostrata in laborator si s-au facut si documentare. asta nu inseamna neaparat ca vor fi diferente observabile cu ochiul liber. si chiar daca ar fi, tu nu ai plante-martor (control) ca sa ai cu ce compara.
muzica ajuta, dar nu le opreste din comunicat.
oricum, iarba buna nu se creste asa. o planta din care ai taiat e o planta stresata. tu te alegi cu niste buzi culesi timpuriu, si cu o planta stresata care nu mai duce buzii ceilalti la potentialul maxim. nu stiu cine are de castigat din treaba asta (eu zic ca nimeni), dar sigur tu pierzi cel mai mult.
si daca nu recoltezi toate plantele odata, le separi pe cele care le recoltezi, ca sa nu le influentezi si pe celelalte. sa spui ca nu vezi nici o diferenta poate sa insemne ca ori nu esti atent, ori nu ai cu ce compara, ori nu ai cules niciodata o planta la potential maxim ca sa ai un baseline.
 

enricco

Member
intradevar nu am cules niciodata o planta la potential maxim, as vrea dar nu pot, am incercat, inca de cand apar buzii si eu spre exemplu nu am mai fumat de 2-3 luni, deja vreau sa gust din orice tricom si ca e alb il iau, ca imi place sa fumez enorm de mult, acum am ceva sative, e dezastru prea multa energie, vreau si putin de chill, iar indicele o sa fie gata foarte tarziu, cred ca cel putin 2 luni, am fucked up si acest grow operation, ca am avut stres mult, nefumat 3 luni, stres cu mutatul in alta camera prematur, cine poate rabda sa nu taie putin din mugurii aia, oricat de mici ar fi asa pentru un mic joint (eu acum am o fatza de genul " my precious", daca intelegi). O sa incerc sa duc una odata cap coada, m-am cam saturat de interior sincer, vine si primavara, abia astept sa ies afara sa pun pe camp vreo 50-100 de plante sa vad cum ies ele singure cu putina intretinere.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
la sative mi se pare chiar crima sa le culegi devreme. mai sunt si racy, pe langa ca ar fi mult mai bune culese la timp.
 

enricco

Member
"mai sunt si racy?" ce inseamna asta?
pai pastrez doar bud-ul final pana la final, nu am ce face , sunt disperat sa fumez, am pus numai sative, stau din Octombrie inceput cu ele, nici acum nu sunt gata, e una cel putin, are un BUD, cred ca azi am vazut un firicel maroniu, in rest toate albe, din OCTOMBRIE, 4 luni deja
 
Top