What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Depinde de ghiveci cat e de mare, cat e temperatura ambianta...
Cat sa fie umed, dar nu fleasca. Cel mai bine intr-un paharut mic.
Grija la gaurile de scurgere. Grija la perlit sa nu lipseasca din amestec. Nu suprauda ca nu e nevoie, nici bine. Sa nu ramana uscat.
Nu ingropa samanta prea tare. Eu o bag la un 1cm circa.
Nu uda cu jet, uda doar prin pulverizare.
Grija la temperatura, 18-25C.

Ce am uitat?

A, uelcam!
 

gganjaabwoy

Active member
am bagat samanta cam la 2 cm si deja a iesit , poti sa imi spui te rog cam ce "cumparaturi" sa fac ?
depinde de buget.
Lumina:ai de ales intre cfl,hps,led(in functie de buget/spatiu/plante)
Pamant:Canna terra prof./Gold label special mix
Fertili:Floranova grow&bloom+carboload+bigbud+rootbastic/rootexcelurator+bloombastic
daca alegi organic i las pe colegii mei sa te lumineze.
-Ghivece:900ml,5l,15l(poti alege si mai mare de 15l dar parerea mea ii ca nu are rost.)poti lua ghivece de plastic/textile/airpot
-ph metru(daca bugetu nu mai permite unu profesional decat sa cumperi prosti cu sonde si altecele ia un ph test kit de la GHE)
-temporizator
-mai pui pe peretii growului mylar/coli albe si aia e.

na...astea sunt sugestiile mele.asteapta si altele si fa-ti o parere.spor
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@unbreakablee: Pai detaliaza si tu ce vrei, ce buget ai, cate plante vrei sa cresti, de care, ca asa, poate ai pus un kil de seminte de rosii acolo ca sa faci rasad pentru la primavara, etc.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
am o singura planta , nu vreau sa incep direct cu 3-4.
@gganjaabwoy un site de unde pot cumpara fertilizatorii si pamatul ?

Cel mai simplu, de la orice magazin de bricolaj. Gasesti chiar chestii aproape organice, si ca pamant, si ca nutrienti, chiar daca nu sunt cele mai profesionale si eficiente.

Ca pamant, Composana universal (nu e organic, dar e bun), sau Agro organic (nu lua altceva de la ei, si nu stiu sigur daca se cheama asa, tre' sa ma uit pe sac). Ca nutrienti, tot ce vrei pentru rosii, legume, flori, ai scris npkul pe spate, gasesti si organice, na ca m-a lasat memoria, o fi de la iarba...

Iei cu bon de casa, esti protejat daca mergi la casa cu ochelari de soare si cagula :D

Desigur, ai o gramada de resurse online, insa eu nu am avut curaj sa iau de la noi online, daca as fi luat online as fi luat din afara.

Nu as incepe cu o planta. 3-4 e foarte bine, chiar daca sunt feminizate. Nu stii niciodata ce se petrece pe drum...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
nu stiu daca sunt feminizate , le am dintr-un gram de iarba

Atunci, cu exceptia cazului ca nu iti pasa daca vrei creste un mascul, baga tot ce ai in pamant, ca sa nu pierzi timpul. In plus, daca ai noroc, poti face seminte, daca ti-a placut ce ai fumat si nu ai bani de seminte. E un inceput.

Si tine cont ca marijuana poate dauna usor sanatatii :D
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
E un aspect complex, hehe, dar tu nu devenisei alergic la iarba? Cand te atinge pe piele parca...
 

gganjaabwoy

Active member
nu stiu daca sunt feminizate , le am dintr-un gram de iarba
frate...ar fi mai bine sa achizitionezi niste seminte feminizate de la o banca decenta si ai sa scapi de multe griji.
Pe langa faptul ca risti sa iasa mascul/herma...mai risti sa iti iasa si o femela de kkt...dar...exista si posibilitatea de a gasi o genetica super smechera pe care multi groweri nau pus si poate nu vor pune gura;):badday::badday:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Asa ca, anbreicabal va merge optimist inainte. Si daca ies hermie, il invata jtm sa-i proceseze, si hempfield sa ii stranga de oua...
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
E un aspect complex, hehe, dar tu nu devenisei alergic la iarba? Cand te atinge pe piele parca...

Nu stiu daca e vorba de alergie, ca nu pot sa zic ca ma simt rau cand lucrez cu ele, simt doar o roseata in obraji si in urechi, iar de aia cred ca se fac vinovati ceva compusi aromatici.

Iritatia mi-am dat seama de fapt de la ce era - mici taieturi sau zgarieturi superficiale facute de cangele de pe spatele frunzelor . Dar nah, acelasi lucru il patesti si cand mergi descult prin iarba inalta.
 

Latest posts

Latest posts

Top