What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

PROBLEME CU PLANTUTA?

coconutice

New member
I-am dat epson salt, intradevar am o mica deficienta de cal-mg,
O hranesc cu produse de la advanced nutrients , iguana bloom,nirvana, si sensyzime. nu cred ca e overfert...nu prezinta semne specifice overfertului.Am masurat si ph-ul solului si 6,6 a iesit.
Frunzele din jurul mugurilor tot mai mult se curbeaza in sus, ceva nu-i priieste, si nu-mi dau seama ce anume. Temp se mentine in 25-26 pe zi si 20 noaptea.cu 40-45%RH.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Culese de pe internet!

Culese de pe internet!

:comfort:
 

Attachments

  • P1130563.jpg
    P1130563.jpg
    96.3 KB · Views: 17
  • P1130570.jpg
    P1130570.jpg
    88.2 KB · Views: 28
  • P1130573.jpg
    P1130573.jpg
    126.1 KB · Views: 18
  • P1130586.jpg
    P1130586.jpg
    127.6 KB · Views: 19
  • P1130587.jpg
    P1130587.jpg
    113.8 KB · Views: 17
ZOnaVerde foarte frumoase fetele,dar de ce ai taiat frunzele ale mici de la muguri ?
Nu aveti drept sa va jigniti nici unu nici altul.In primul rand nu e frumos si il al doilea rand suntem aici sa ne ajutam,uni invata mai greu altii mai usor.O sa va dau raport la amandoi pentru jignire,mie unu nu imi place sa intru aici sa vad cum va jigniti intre voi!
 
App imi merg foarte bine fetele in grow,le-am bagat de cateva zile si sunt ok,nu cred ca era o problema sub nicio forma si acum seara se lasa frunzele in jos si dimineata sunt niste superbe,la 2 am observat pistili,le dau lumina 18/6 in continuare sunt auto.
Acum 4 zile le-am facut si topping.
Am cumparat:perlit,BioBizz Bio-Bloom,BioBizz Bio-Grow,Extractor aer Vents VKO1 125 cu care bag aer proaspat in grow,merge treaba excelent.Saptamana viitoare le schimb ghiveciul (le trec la 11l de la 6,5l)si le dau si perlit.La viitorul grow o sa imi fac jurnal acum e cam tarziu.
 
asta e omul mai invata si din greseli am 3 domnisoare in floare!sunt ok deocamdara.Oricum nu vreau sa ma cresc vreodata auto,nu au o crestere spectaculoasa si nici foarte tare nu esti marfa de va iesi.O sa pun poze saptamana viitoare sa nu am cumva sa gresesc ceva:)
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Mediu de crestere: pamant
Cca. 3 zile, se rasucesc frunzele
Seed
11 zile
White widow auto
10 cm, 3 noduri
Nu a fost stropita, nu s-a folosit nutrienti
Pare sa se agraveze, au aparut mai multe pete de verde aprins, decolorare.
Mediu: Umiditate: 30-40%
Temp: 28° "ziua", 24° noaptea
Intake 200 m3/h
Apa: robinet, lasata minim 40 h
Nu am testat ph-ul, dar sunt multumite
La 2 zile, 400 ml, ieri 600 ml
Cand este uscat, desigur
Pamant: plagron batmix + biobizz worm humus
De 12 zile, 11l
Lumina: 2x250 hps, 3-4 luni vechimea becurilor, distanta: 38 cm
 

Attachments

  • P1130706.jpg
    P1130706.jpg
    104.2 KB · Views: 21

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nu sunt neaparat probleme. Am intalnit unele plante care prezentau aceast simptom - frunzele aveau pete decolorate, si pareau mai subtiri in zona petelor, dar s-au dezvoltat fara nici o problema. Am o BlueBerry care are astfel de pete pe toate frunzele, inclusiv cele ale clonelor.

Ai observat vreo modificare a metabolismului sau doar te-a ingrijorat aparitia petelor ?
 
Auto are tendinta sa manance mai mult calciu si magneziu, iar plantuta ta pare sa aiba un inceput de deficienta de calciu sau magneziu.
Ce ph are apa cu care o uzi ? Dar runoff-ul ?

Daca ai spatiu, ridica luminile mai sus, cat de sus poti :joint:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
S-au
Nu am vazut nicio modificare, petele ma puneau pe ganduri. Ai vreo poza cu bb postata?
Ph-ul este de 8. Cu ce vitamine o pot ajuta?
 
Cum zice si explo, de la ph e problema.
La 11 zile are inca destule minerale in sol. Sa ai la indemana Cal&Mag si ceva azot pe cand intra in pre-flower. Or sa inceapa sa creasca ca nebunele, circa(2,sector 3) 2-3cm/zi, si nu exagerez.
Ai grija sa nu stresezi prea tare planta cand ii echilibrezi ph-ul :tiphat:

Care e treaba cu "s-au" ? :laughing:

Am pe undeva ceva poze cu bb, dar is de proasta calitate si putine
 

Coke

Member
salutare.
am 2 plantute pe balcon (din bagseed,stiu..nu pot fii sigur de nimic..dar momentan trebe sa ma multumesc cu atat)..au lumina cat e ziua de lunga,le ud cam odata la 3-4 zile,pamant florasol,nutrient florasol(inca nu le-am dat deloc)
s-au dezvoltat mai greu..ca nu a prea fost lumina..dar de vreo 5 zile au inceput sa-si dea drumu'..tot cam de 5 zile au inceput sa li se usuce primele frunze de jos..de ce?..nu le dau destula apa..? care ar putea fii problema..?
(e destul de cald pe balcon,efect de sera,gen)
(am uitat sa spun ca le-am dat DOAR apa de la robinet pana acum..pe care nu am lasat-o DELOC sa iasa toate prostiile din ea..:( ..aia-i problema..nu?)
mersi

girlshare_ro_Fotografie0437.jpg


girlshare_ro_Fotografie0438.jpg
 

awy

Member
sunt semne de overwater. incearca sa uzi mai rar... ghivecele acelea mari te induc in eroare, la suprafata se usuca si la fund este ud ( aceasta greseala am facuto si eu ) ( daca te uiti pe ambalajul de la pamant ai sa constati ca defapt scrie florIsol, este un pamant extraordinar de prost)
 
Top