What's new

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Salutare!
Daca e pe bune alergia e semn rau, daca nu nu iti doresc :)
La simptomele pe care le ai inseamna ca esti la inceput de drum. Alergia e ca pierdutul auzului, nu isi mai revine, doar se pierde! Sunt cateva tratamente dar multe ineficiente :D
In Ro posibil sa ti se propuna sublingual pe o perioada de cca 3-5 dupa care intrerupi tratamentul iar la 1-2 ani revin problemele. Partea rea e ca nu te nasti alergic, devii cu timpul din cauza mediului si al aerului prost/praf asta se inmpla des acasa. Partea buna e ca exista un tratament cel putin mult mai eficient pana acum, la cel mentionat mai sus dai cate un rateu, posibil noaptea spre dimineata sau cand te atingi, zgarii de o frunza ca cea de canepa, porumb etc
Tratamentul cel mai bun din punctul de vede a unei persoane cu alergii costa cca 1800e (+ administrare extra)la cca 3-4,5 luni (in functie de doza), e injectabil. Dupa ce termini cu tratamentul posibil sa nu mai ai treaba o perioada.
Daca nu ai grija ce dospesti seara cum ar fi piersici imense de la market, ai sanse sa te trezesti tot urzicat pe la 1-5 dimineata, te urci in masina si te duci la urgente. Ghinion! Dar poate nu!
 

ElGatto

Member
Si eu am o mica alergie,cand maruntesc ramane pe degete...cand rulez tigara si e aproape de nas incep sa stranut, usor,oare cu timpul o sa am si eu accesi problema?orcum am l?sat-o mai moale in ultimi 2 ani
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu am fost la doctor, desi era aproape sa ajung ca am bagat hash de m-am spart vreo 1 gram jumate in 2 ore si dupa nu mai puteam respira. Am zis ca am luat corona desi nu am iesit pana acusi din casa. Dupa am zis ok.. s-o fi intamplat o data, da am reusit sa fac pauza o zi si mi-am revenit, am putu respira, nu mai mi-a curs nasul. Si dupa am vazut ca simptomele cresc in functie de cat de mult si des bag. Tratamentele de care vorbesti doar te expun pe perioade lungi la doze mici, dar in constanta crestere. Cumva se incearca crestrea tolerantei la aceea substanta prin expunerea controlata la ea. Eu inca nu am probleme cu cantitati mici. Ar fi o idee sa fac o pauza si apoi sa incep cu expuneri micro sa vad daca pot creste treptat. Momentan sa incep pauza, si mai vedem dupa.. :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Or avea baietii astia cu biserica o rezolvare? Cand se termina panica cu pandemia oricum vin acasa. Tot sper sa se rezolve.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Baietii cu biserica nu prea cred ... speranta e in maicute, am auzit ca unele sug tot raul din tine prin niste tehnici sacre stiute de la ele, predate din maicuta in maicuta!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu am fantezii deastea (inca.. cel putin). Dupa 60 de ani incolo poate alerg si dupa maicute.
Tot zic ca incep pauza da am bagat un cui acu 1 ora si inca maananca pielea de ma rupe.. ar fi tare daca as gasi un remediu macar la mancarimea asta, ca nu e prea placuta.
 

vasile

Well-known member
Veteran
O pauza de o luna nu incerci si tu? sau niste antihistaminice gen Claritin

Un prieten alergic la animale o ardea pe d-astea ca sa ii treaca mancarimea cand se mai ducea in vizita pe la oameni, intre timp si-a luat si el o pisica ca nu mai avea simptome cand lua medicamentele.

Dupa cateva luni s-a trezit cu bubite pe nu stiu ce organ (cred ca ficat), reactie alergica o facea doar pe organe cand lua medicamentele, nu si pe piele.

Nu prea-i de joaca. :biggrin:
 

ElGatto

Member
Ia vezi daca poti sa iti activezi toate chakrele si elimini toate chestiile negative din tine...e o idee si asta...si samanii fac minuni...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu cunosc samani, da o sa incerc o pauza incepand de dupa weekendul asta.
(Nici medicamente nu obisnuiesc sa iau, .mai ales dupa capul meu.)
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua buna!
Elgatto, simptomele sunt comune si avanseaza. Imi amintesc ca in urma cu cca. 15-20de ani alergia se manifesta altfel: stranutam 1-3 zile pe zi cred ca de cateva sute de ori, curgea nasul, ochii se inflamau rapid de parca tocmai ce luasem o dunga sau mai bine comparat cu o persoana de origine turca care a terminat un cui de hasis, stiti dunga, asemanatoare cu stilul pescar stat pe balta toata ziua in soare. Imi amintesc ca eram alergic doar la praf si la polen. Partea rea e ca alergia iti schimba total starea de la calm la nervozitate, irascibilitate (inca patesc asta) temperatura corpului poate creste cu 1-2 grade in doar cateva minute. Dupa ceva ani alergia a evoluat, nopti pierdute pe la urgenta (nu ca ai avea timp de asteptare, de multe ori te baga pe tine primul decat pe unul cu capul crapat). Acum pe langa alergia de polen si praf acum sunt alergic si la animale de compabie sau salbatice! 30% doar!
E grea viata cand duci in spate o alergie. Periculos pentru persoanele alergice e sa stea in bataia ventilatorului, curentului, climei
De cca 2 ani de zile pot folosi clima acasa sau in masina fara repercursiuni. Ar trebui facut un post legat de asta, ce sa faci, ce sa nu faci, cum sa previi etc
Nu vreau sa fiu sceptic dar am observat ca cu trecerea timpului "boala" avanseaza si parca fluxul de aer pe care il poti inhala nu mai este acelasi, scade din pacate
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Acum sa revenim la treburi serioase cum ar fi ultima mea achizitie!
Ce pot spune momentan despre davinci iq2 e ca se incarca in mai mult de 6 ore, nu stiu ce youtuber manca ciuperci, o incarcare completa se invarte la cca 8 ore plus minus
Inca un mic dezavantaj, fiind in toiul verii se incinge foarte tare carcasa iar la a 2 a sesiune devin putin insuportabil. Pentru un randament bun umpleti cartusul la maxim

In rest sunt foarte multumit de el, nu am mai bagat tutun pe langa si merge cum trebuie sa mearga. Inca o data ma repet, faza cu debitul de aer te face sa treci peste minusurile actuale.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Am omis o idee!
De exemplu cu se manifesta alergia la tine, exploziv, daca ar fi numai extracte si ai omite continutul verde nu ar trebui sa fie un impediment, nu?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
O sa mai incerc, da nu cred. Ca la kief ma ia deja stranutul de dupa primul puff. Nici nu pot sa tin in piept. Sa treaca o vreme si apoi incerc putin din toate vedem ce iese.
 

ElGatto

Member
Acum vreo 13 ani eram alergi la praf si cu timpu m-am vindecat cat de cat prin abtinere...adic? imi vinea sa stranut si ma abtineam...Si Acum cand simt praf simt cum mar arde un pic pe nas si respir pe gura doar...Si nu respir in pl?mâni,in burta,mai fac exercitii noaptea inainte de somn ptr respirare ceva tehnica yoga...Si e ok...acum vreo 10 ani fumam foarte mult cam 4 5 gr pe zi...dar atunci cand marunteam si rulam nu stranutam...acuma de vreo 4 5 ani nu mai fumez asa mult...Si am obs chestia asta cu stranutul...Da le tin sub control zic eu...numai acuma cand am vazut la exploziv ce i sa intamplat...m-am panicat un pic...


Acuma o alt? problem? ar fii un prieten are cva plante interior,si are probleme cu umiditatea...ziua cand sunt aprinse becurile(sunt cfl nu led)are 50 max 55 iar noapte cand le stinge sare la 80...oare care ar fii problema?
 

ElGatto

Member
Io m-am gândit s? pun? calorifer electric si noaptea sa il lase aprins...poate se reduce din umezeala...

Ma uitam pe aici Si nu am vazut nimic...legat de mâncare...ma gandesc ca sunt buc?tari pe aici...tragi un fum si faci o mâncare bun? sau un gr?tar bun,ori ceaun...ce zice?i?Mai e careva amator de buc?t?rie?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai pui calorifer, dar sa fie cumva 20-24 grade (cu calorifer cu tot), nu 30-40. Iarna o merge.. dar vara nu.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Salutare!
Am dat comanda de vape davinci iq2 pe albastru la pretul de 215e! Bine ca nu m-am grabit sa il achizitionez cu 240 le.
Zilele urmatoare ar trebui sa ajunga
Multumesc pentru sfaturi! M-am decis mai usor asupra unui vape bun. Reglajul debitului de aer merita un plus

Reglajul debitului de aer e absolut degeaba. Daca il incarci cum trebuie, drag-ul creat de iarba ar trebui sa fie mai mare decat aerul care poate trece prin priza de aer deschisa la maxim. Adica rezistenta se regleaza din incarcarea cuptorului mai bine decat cu ala si ala e degeaba, il lasi pe maxim si aia e.
 

Latest posts

Latest posts

Top