What's new

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Neata buna!
Vape-ul mighty este prea mare pentru gustul meu! Crafty plus este putin mai decent ca marime si portabilitate. Arizer solo 2 mi se pare atractiv pentru ca durata bateriei este de 3 ore folosit constant (asa se lauda producatorul)
Interesant si simpatic mai este pax 3 dar nu stiu care mi se potriveste cel mai bine.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ideea e alta, daca iei portabil nu vei avea niciodata puterea si precizia unuia desktop. Poti avea vapori ok si cu unul portabil, dar de obicei treaba asta se face cu temp mari (boost mode) si esti foarte aproape de combustie.
Dintre cele portabil probabil iq2 si pax 3 ar trebui luate in calcul. Dar sunt destul de scumpe, mai scumpe ca unul desktop. Si bateria tine max o ora.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Portabil e cea mai buna varianta pentru mine. Imi plac drumetiile si drumurile lungi daca nu sunt in scop de munca
Pax 3 am vazut ca este fabricat de chinezi iar pe un alt sit de specialitate am vazut ca se fabrica in state daca nu ma insel in canada. Am cautat pe aliexpress de curiozitate sa vad diferenta de pret si am gasit unul la 75e iar la comentarii multi spuneau ca e facatura. O sa incerc sa-l achizitionez in rate cu paypal daca este posibil. Cand o sa cumpar un vape de casa o sa ma orientez spre arizer (sfatul tau). E foarte bine cotat!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu stiu exact care e diferenta de pret intre pax 3 si iq 2, dar daca iti permiti si iq 2, studiaza si varianta asta.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Pax ajunge la temperatura maxima cu 20 secunde mai rapid decat iq2, lucru foarte benefic atunci cand iei 2-3 pufuri si il lasi jos ca dupa 5 minute sa iei iara 2-3 pufuri.

Bateria are aceeasi capacitate (3500 mah) insa pax se incarca mult mai repede.

Cu IQ2 poti vapa la temperaturi foarte joase, 120 grade fata de minimul de 180~ pe care il ofera Pax. Poti vapa si cu vreo 5 grade mai mult decat la Pax.

Pax e pe piata de foarte mult timp in formula asta, deci gasesti o gramada de accesorii pentru mai mult airflow. IQ2 vine cu adjustable airflow dar asta tot nu imi justifica diferenta de pret fata de Pax (+50%)

Unde mai pui ca e si urat IQ2, cum agati femei cu asa device urat? Din pax toate vor sa suga ca e finut si minimalist. :biggrin:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Da poate vrea sa agate gagici care vor ceva mai grosolan asa.. :D

La iq2 parca poti schimba bateria, ceea ce inseamna zero timp mort daca ai mai multe baterii si un incarcator.
 

vasy2009sile

Well-known member
Veteran
Voi revegeta acest super chesse!
Pacat ca e predispus la mold!
Si imi place ca sparge cel mai misto dintre toate pe care le-am crescut! Pana in prezent!
Poate dau si peste altele care imi vor placea poate mai mult!
Si voi pune pentru concurs inca una si aceea va fi Bublé gum x Buble gum (torpedo)!
Voi avea doar doua de data asta!
Spor la fumat !
:smoker:

L.E.:
Ba! A murit Dr. Grinspoon !
Condoleante lui!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Am studiat aproape toate modelele de vaporizatoare! Intr-adevar pax-ul se incarca mult mai repede dar am pe stoc 2 acumulatoare pentru iq2 ceea ce inseamna ca salvez cca. 1 milion pentru o sesiune mai lunga. Am vazut o comparatie intre mighty si iq2 (am folosit 2 zile modelul crafty plus) si nu m-a multumit deci raman de parere ca sunt mai bune iq2 si pax3 decat cele mentionate.
Luna viitoare cred ca o sa achizitionez modelul de la davinci iq2 ca pare foarte promitator din mai multe puncte de vedere: schimbarea acumulatorului si faptul ca nu se inchide cu clipsuri sau alte metode de inchidere cum are iq2 pe magnet
Multumesc pentru recomandari!
 

vasile

Well-known member
Veteran
Faza cu schimbarea bateriei e game changer, uneori descopar injuraturi noi cand raman fara bateria la Pax si tre` sa astept sa se incarce macar o liniuta.
 

deepstate

Member
Totusi, pentru o sesiune rapida e suficient sa-l lasi 10 minute in priza.
Nu simt deocamdata nevoia sa inlocuiesc acumulatorul, tine inca destul de mult. Pentru iesiri si alte chestii... am acumulator extern pentru telefon, incarca fara probleme si un Pax.

Legat de temperatura, eu am Pax 2 si pe prima treapta de incalzire vapezi cam degeaba, risipesti iarba. Daca treapta aia are 180°C nu-mi dau seama ce poti vapa la 120°C. Apuca macar sa decarboxileze la temperatura aia in cateva secunde pana tragi din IQ2?

Nu as lua vaporizator de pe aliexpress din doua motive. Pax are constructie premium din aluminiu gros, intre camera de conductie si mustiuc e doar metal, nu tragi plastic topit. Plasticul alimentar din care e facut si capacul camerei e ceva SF, foarte rezistent, nu se zgarie, nu se topeste, deloc. Am aparatul de vreo 2 ani si daca il curat bine singurul lucru care il da de gol ca ar fi fost utilizat e nuanta pe care a luat-o metalul camerei de la caldura.

Al doilea motiv e ca o sa-ti vina la posta vamala si ti se va cere sa deschizi pachetul. Poti aburi despre ce e aparatul si la ce il folosesti, dar depinde peste ce vames dai.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
120 are pt lavanda si alte ierburi. Plus ca si cannabisul are elemente ce incep sa se vaporizeze mai jos de 150 grade. In schimb mai sus de 220 nu prea ai nevoie ca apare combustia. 120-221 C e un interval bun. Pt iarba totusi cel mai util e 180-210 C.
Si 180C nu ar trebui sa fie degeaba. Jumatate din highul din o iarba il scot la 180 cu arizeru. Si e si mult mai aromat daca incepi asa. Nu is vaapori super densi dar clar ar trebui sa iasa ceva. Tine cont ca multi nu trec de 190 C cand vaporizeaza. Daca nu scoate nimic, atunci nu e suficient de bine incalzit.
 

vasy2009sile

Well-known member
Veteran
Buruienile femeii care le-a tinut la început sub un neon in bucatarie!!

picture.php


:smoker:
 

Latest posts

Latest posts

Top