What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

King Kong @ 150w MH/HPS GrowTent

MJgrow

Active member
Din cate am vazut, tricomii sunt marea majoritate cloudy. Inca nu au aparut tricomii amber. Planta incepe incet ncet sa isi arate semnele de imbatranire cu ingalbenirea frunzelor de la baza. As mai estima inca 1 saptmana spre 2 poate in functie de transformarea tricomilor cloudy spre amber.
 

MJgrow

Active member
Cam dupa 8 saptamani de flower m-am hotarat si azi am pus capat suferintei. I-am curmat viata saracei domane- babutze.

Am facut 2 flushuri (am udat doar cu apa de la robinet in ultima perioada), si in ultimele zile (4-6) nu am mai udat deloc plus am redus numarul de ore de lumina la 8. (degeaba orcum)

Planta s-a cam invinetit din cauza temepraturilor scazute, cel putin frunzele, dupa cum ma asteptam de altfel. Apoi din cauza lipse de apa majoritatea s-au ingalbenit si s-au strans.

Si cum nimic nu se pierde, totul se transforma, am pus frunzele si tot ce a rezultat din trim la uscat, pentru cativa biscuiti deliciosi (cannabutter).

Si acum sa aratam si ce a iesit, cum a iesit si cam cum au decurs lucrurile.

 

MJgrow

Active member
Ma rog... am scris mult, un fel de poveste si am apasat din greseala back... si s-a pierdut tot. Nu e prima oara...

Ideea de baza era ca pun un link cu albumul pt ca sunt mult mai multe poze, poate dubluri si amestecatura.

https://www.icmag.com/ic/album.php?albumid=62394

Foarte lipicioasa la taiere,

As preconiza o recolta de 35-40 grame uscat, cat sa imi ajunga pana la primavara, cand se dezmorteste totul.

Nu sunt foarte multumit de rezultate, dar e ok. decat deloc, e ok si asa.

Alte intrebari? Alte planuri, nu stiu, Sunt deschis, deci intrebati :D
 
C

CannabaPitbull

Frumos ,good job sa faci un smoke report mai tarziu daca ai chef ca suna tare bine strainu asta.intrebari nu am tu chiar stii sa faci un growjurnal totul e clar.
 
Last edited:

MJgrow

Active member
Pentru cannabutter cum e mai bine sa fac?

Sa las frunzele si ce a ramas de la trim sa se usuce si sa le maruntesc, sau sa le pun asa verzi? Din experientele personale, o parere despre tarie, sau gust... ?
 

eska

Member
super, bine ca ai terminat cu bine!

si eu am intrat in floare odata cu tine, dar am stat mai mult in veg
picture.php

~50g la borcan si o mana de trim

eu am facut o singura data cannabuter cu unt de cocos si nu stiu ce diferenta este intre material umed si uscat. dar mai bine lasi sa se usuce putin, se mai duce din clorofila care e naspa la gust.
fa-ti ghee daca vrei ceva de calitate din unt de capra/bivolita daca gasesti. are molecula de grasime mai mititica si asta ar fi un plus. asta mi-a spus-o si mie cineva.
:tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
felicitari pentru recolta!

uscat! altfel iese unt verde si cu gust de clorofila. taria nu variaza sesizabil intre umed si uscat. si e mai bun ghee-ul, iti ia doar jumatate de ora in plus. (maxim)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Cum spuneam, niste petale de trandafir, niste frunze de menta, poate chiar iasomie, scortisoara, putin ghimbir la sfarsit, pot sa dea o chestie ... antologica. Asa ca, daca iti place verdele, celelalte plante mai atenueaza gustul de clorofila.

In ceea ce priveste gheea/gheele, cum s-o zice nu stiu, ai doua variante:
1. Faci intai cannabutterul, clasic, oala cu apa, unt deasupra, etc, avantaj ca il poti concentra cat vrei, dezavantaj ca dureaza mai mult, apoi separi untul si faci ghee.
2. Faci ghee si pui iarba macinata bine chiar in untul din care faci ghee, de la inceput. Se face in 10 minute, insa nu il poti concentra cat vrei. Desigur, aici se pune numai uscata.
3. Dai trimul la un prieten care stie sa faca, isi pastreaza jumatate, dar tu primesti cannaghee fara sa misti un deget :D

Avantaj ghee? Nu e gretos nici chiar in cantitati mult mai mari decat untul obisnuit, si e mult mai sanatos. Atata ca nu apuci tu sa mananci atata cannabutter sau cannaghee ca sa ti se faca greata. Zic eu :p
Dezavantaj ghee? Numa' daca nu stii sa il faci si il arzi tot (foarte greu, dar nu imposibil).
 

eska

Member
pazea! a venit jtm sa-ti futa creierii : )) un fel de "il iei pe jtm ca tot mananca verde si il fumezi la blunt" :D:D
:joint:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
@jtm: Sa vezi cum e sa folosesti vreo 150g de ghee la o tava de negrese pe care sa o manance un nesatul pe nerasuflate :biggrin:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu cred ca am mancat mai mult de 100de grame de ghee la o singura tura, cu paine si cu miere, asa ca nu ma pot pronunta. Da' apropo, avea si THC? :biggrin:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nu cred ca am mancat mai mult de 100de grame de ghee la o singura tura, cu paine si cu miere, asa ca nu ma pot pronunta. Da' apropo, avea si THC? :biggrin:

Pai ce rost ar avea sa faci negrese in casa si sa nu pui cannabutter in el ? Da, avea. Si inca foarte mult. Doua patratele de 4x4 cm te trimiteau pe orbita. Tipul a parasit pentru cateva ore (a se citi 'aproape o zi') galaxia :biggrin:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nu era bud, era suficient trim cat sa infuzeze bine de tot 1kg de unt (5 pachete). Nu l-am cantarit, dar a trebuit sa fac amestecul intr-o oala de 5L ca sa incapa. Sa fi fost vreo 300g de trim, atat de indoor cat si de outdoor.
 
Top