What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

King Kong @ 150w MH/HPS GrowTent

MJgrow

Active member
da. este vorba despre un grow tent. s-a mai indreptat putin ca era mult mai sifonata de la impachetare.

Sincer nu ma deranjeaza atat timp cat tine lumina afara cat si inauntru. :)
 

MJgrow

Active member
: )) Ha ha!

Nu a rupt sforile, am sa pun diseara ceva poze cu ea.

Tocmai am observat o problema la timer... a ramas deschis pt 2-3 zile. Adica sper sa nu fi ramas deschis pe perioada asta. Cand am verificat era pe deschis, cred ca s-a blocat sau ceva de genu ca la o mica atingere de cablu s-a declansat si s-a inchis.

Deci a stat saraca pe on vreo 2-3 zile de cand am fost ultima data. Sper sa nu o fi afectat prea mult. Ramane de vazut.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Posibil sa prelungeasca flowerul treaba asta. Eu iti recomand sa schimbi timerul odata ce observi prima problema. Am avut si eu timere care au ramas blocate, nu mi-am mai pus increderea in ele nici daca parea ca si-au revenit.

succes! :wave:
 

MJgrow

Active member
am sa il schimb. Poate s-a uzat in timp, cine mai stie. Problema a aparut cand am modificat orele de lumina.

Poate nu am apasat un pin calumea. I-am facut o verificare minutioasa si deacum sa vad daca rezista pana vine altul nou.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Zici ca is luptatori de greco romane, asa is de serpuite pe acolo!
 

MJgrow

Active member
eh... daca ma tineam de ele le serpuiam si mai tare si pe puneam uniform intr-o ordine...

Initial am vrut sa o las sa creasca dreapta de la sine, dar cand am vazut ca se duce in sus aiurea, am legat-o. Trebuia sa ii fac si un FIM...

Data viitoare o leg, si amsa pun chiar 2 sau 4 daca ma enervez. :)) Le leg si le gospodaresc eu in asa fel incat sa incapa.

Decat un soi, mai bine 4. Orcum cantitatea e cam aceasi, Nu e prea mare diferenta din ce am observat...
 

MJgrow

Active member
update week 4

Cred ca a intrat in prima luna de flower, week 4. Nu am mai tinut evidenta exacta, doar i-am oferit ingrijirile de care are nevoie.



Ma bate gandul la o defoliere, cel putin in partea de jos dar nu stiu ce sa fac... o parere?

In orce caz ar mai fi mers macar 1 saptamana in veg...

Am sa incerc saptamana viitoare cu niste poze mai "normale", ceva macro, ca tot a inceput sa fie si frosty.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
In partea de jos ii ok, poti face, dar in nici un caz nu lua din frunzele care sunt expuse la lumina, ca nu are rost.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Dacă nu i-ai făcut pana acum nici o defoliere nici ca mai are rost. Nu ai face decât sa o stresezi inutil și sa o întârziere. Poți în schimb sa îi modelezi ușor ramurile, dar nu brusc pentru ca acum sunt casante și se pot rupe ușor.
 

MJgrow

Active member
Dacă nu i-ai făcut pana acum nici o defoliere nici ca mai are rost. Nu ai face decât sa o stresezi inutil și sa o întârziere. Poți în schimb sa îi modelezi ușor ramurile, dar nu brusc pentru ca acum sunt casante și se pot rupe ușor.


Pai cam la asta ma geandeam si eu. As putea sa indepartez frunzele mari de jos, dar nu stiu daca ajuta cu ceva...

Cred ca am sa o las asa deacuma sa se dezvolte in voie, ramurile sunt oarecum modelate sa primeasca lumina direct de la bec, Ma refeream mai mult la partea de jos, la frunzle mari, care momentan nu prea ma incurca cu nimic.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai ajuta enorm sa le indepartezi. Cu conditia sa le pui in salata :)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Frunzele alea sunt rezerve de energie pentru planta. Vor muri singure când le va veni vremea. Nu ai de ce sa le elimini dacă nu umbresc nimic important.

Însă poți elimina orice lăstar crescut sub ele. Alea consuma resurse inutil.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@hempfield: Tehnic, corect. Artistic vorbind, manca si el o vitamina... Dar vorba ta, merg si lastarii in salata.
 

MJgrow

Active member
week ~ 5 flower

Am pus si eu mana pe aparat, am confectionat un bec sa bata o lumina "alba" si am tras cateva cadre, mai mult macro.


Dupa ochiu meu de 150W as zice ca ar mai fi de stat macar 3 saptamani, daca dau zoom la poze si ma uit mai atent se vad tricomii ca abia dau spre cloudy... si dupa frunze nu prea bate spre indica, mai degraba spre o sativa... ba si mirosul o tradeaza putin.

 

Latest posts

Latest posts

Top