What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

King Kong @ 150w MH/HPS GrowTent

MJgrow

Active member
Aici se vede ceva mai bine, poza in rezolutia originala.

DSC_1993.jpg
 

fenomeno_djo

Well-known member
Veteran
Salut mj,
Buna treaba, ca de obicei. O placere sa ma uit peste threadurile tale!
Ce bine-arata marioarele, mega fericite in micutu lor paradis :d
Keep up the good work :joint:
 

MJgrow

Active member
sa stii ca si eu uneori ma mai uit pe la vechile threaduri, si parca ori erau mai faine, ori mai naspa.

E ca si cum te-ai uita la un album foto vechi si iti mai aduci aminte de unele faze: uite asa am facut atunci, sau invers, a chiar, am uitat de asta :)

Sper sa fie totul in regula si sa iasa pe masura asteptarilor, produsul final. S-a cam racit treburile si pe la mine, cam micute temperaturile, Mult sub 15 grade, poate chiar 10.

Asta inseamna ca o sa se mai lungeasca perioada de flower. partea buna e ca nu scade sub zero. Poate prin ianuarie :) orcum e jumate si fumata atunci, jertfita :p
 
C

CannabaPitbull

Uau ce poate face un bec de 150w,bineinteles growerul conteaza mai mult.Observ un punct rosu la o frunza de unde ies degetele interesant asa ii strainu asta?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca e vorba doar de petiolul frunzelor, poate fi de la genetica si/sau temperaturi scazute (mai ales valori foarte scazute in timpul noptii). Daca si stem-ul principal are nuante de rosu/mov, atunci cel mai probabil este planta putin flamanda. (Low NPK Ca Mg S.)
 
C

CannabaPitbull

Man am dat o revizuire peste thread si am vazut ca ai cooltube, de ce nu mergi cu becu-n curu' gol ar ridica simtitor gradele plus ceva extra lumeni :)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Printre altele, pentru ca e aproape becul de plante, se vede cel putin in una dintre poze. Dai in extrema cealalta.
 

MJgrow

Active member
ziua cu lumina stansa sunt cam 14-18 grade sau depinde de cat de cald e afara sau daca bate soarele... poate ajunge si la 25.

noaptea cand afara e frig, cam 4-7 grade in grew sunt undeva la vreo 12-14 grade cam asa. Cu becul aprins. e posibil sa scada mai puternic dupa ce se stinge, 1-2 ore si apoi sa creasca din cauza temperaturilor din zi.

Cam asa o sa fie o perioada.... nu o sa scada prea mult, dar nici nu o sa mai creasca.

Chiar nu imi fac griji, nu apuca sa scada sub zero, cel putin pana termina.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
totusi, ai avea rezultate mult mai bune daca ai incalzi cumva acolo.. sau daca ai face 2 box-uri in tandem, alternate ca si timpul de on al luminii. In plantele de tip C3, precum cannabisul, la 15 grade celsius, fotosinteza e undeva pe la sfert din maximul posibil.
 

MJgrow

Active member
Ma gandeam sa pun timer la extractor. Sau sa recircul aerul extras de la bec, cu un timer la vreo jumatate de ora sau o ora sa il scoata afara din grow-tent.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
totusi trebuie sa faci ceva si noaptea, altfel risti ai variatii mai mari de 10 grade intre zi si noapte.
un heater cu termostat setat la 15 grade n-ar consuma prea mult..
 

MJgrow

Active member
de obicei ziua ajunge cam pe la 15 grade temperatura de afara... deci sa zicem un 16-17 in tent. Pe intuneric. Seara poate se pastreaza cam la fel... Compenseaza becul. Ma gandeam totusi sa bag tubul in tent. Am sa fac asta incepand din seara asta si sa monitorizez atent temperaturile sa vad cam in ce masura se poate "apela" la metoda asta :)
 

MJgrow

Active member
Lumina s-a aprins la 8.

temperatura exterioara 16 grade
temperatura interioara 16 grade
umiditate 75%

ora 9

temperatura exterioara 15 grade
temperatura interioara 24 grade (cu extractorul pe interior)
umiditate 55%


ora 00

temperatura exterioara 13-15 grade
temperatura interioara 24
umiditate 50-60%


Se pare ca se pastreaza o temperatura constanta de 24 de grade in interiorul cortului.

teoretic seara la o temperatura exterioara de 5 pana la 10 grade nu ar trebui sa scada mai mult de 20, temperatura interioara.
 

fenomeno_djo

Well-known member
Veteran
Cum a zis explo, heater cu termostat, si-ai rezolvat problema. :)
Banuiesc ca e prima oara cand cresti cu setup-ul asta in timpul ce dai peste temperaturi asa scazute. Oricum, partea buna e ca la 24 de grade celsius le place foarte mult. Eu nu mi-as face griji.
 

Latest posts

Latest posts

Top