What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Ww fem RQS

A

Alin

Asta am găsit ce mi se pare la un preț ok.
Expo e bun asta?
 

Attachments

  • Screenshot_20190717_202030_ro.emag.android.jpg
    Screenshot_20190717_202030_ro.emag.android.jpg
    36.9 KB · Views: 42
A

Alin

Expo am un spațiu de 80 pe 80 înălțime 150,de câti MC pe ora am nevoie?din ce am înțeles eu 100 mc /ora, eu nu pun ventilatorul pe tubulatura al pun pe out sus în stânga și teava de 110 o bag în box pe intake, gresesc undeva?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
In cazul ala 100 mc ar fi ok, dar ia in calcul si ca oe viitor poate o sa vrei sa pui vreodata filtru de carbon. Si ca pozitionare, tubulatura se pune de obicei dupa extractor, unde aerul este impins cu putere, nu pe intake. Pe intake iti trebuie in primul rand suprafata dubla de transfer fata de cea e extractorului. Adica daca ai extractor de 110 mm diametru, ti-ar trebui 2 gauri de 110 mm diametru pentru intrarea pasiva de aer. Probabil ca va merge si asa, doar ca nu vei misca la fel de mult aer in aceasta configuratie, chiar daca vemtilatorul e acelasi. E si problema zgomotului, daca tu dai aer nefiltrat prin un ventilator, vrei ca zgomotul ventilatorului sa fie cat mai departe de zona unde poti mirosi aerul ala cu moros de iarba. Filtrul de carbon si ceva tubulatura de obicei ajuta mult cu aceasta problema.
 
A

Alin

Expo, Jtm, ce mas face fără voi? Ca sa zic asa eu încă sunt în locul unde creste porcul în coteț și canta cocosul dimineața, deci unde stau eu sunt și porci și găini deci nu ași are rost un filtru de carbon, tubul de 110 al folosesc doar de a aduce aer proaspăt de afară nu pun nici un ventilator pe el, mișcarea aerului cred ca ar fi mult mai ok fata de ce am acum, ventilatorul de pc))))
 
A

Alin

Jtm asta zice 54 db cred ca se aude la o posta,ala ce lam găsit are 20 și ceva de db, nu vreau acum sa mi se audă ventilatorul de la 1 km.
 

Pillang

Well-known member
Alin, daca inteleg bine, vrei sa cumperi ventilator, care trage aerul afara. Eu zic, ca tu faci plante faine si daca imi amintesc bine, ai avut probleme cu mucegaitul, deci cumpara una buna, care este facut pentru ceea ce folosesti. Uite, asta e, care folosesc eu, destul de silent, nu prea scump. Normal, ca se aude, dar nu grav.

picture.php

picture.php


Cu mucegaiul (sau muceaga, in pula mea, nu mai stiu cum se scrie) probabil nu o sa mai ai probleme, daca aerul tras din box merge afara si nu ramine in camera, sau mai ales pivnita
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cu mucegaiul (sau muceaga, in pula mea, nu mai stiu cum se scrie) probabil nu o sa mai ai probleme, daca aerul tras din box merge afara si nu ramine in camera, sau mai ales pivnita

depinde si de unde tragi aerul, ca daca e o camera racoroasa si umeda ce e deja plina de spori, imediat apar si in growroom.
De aceea trebuie gandita bine ventilatia, atat a casei cat si a growroomului. Un setup potrivit poate sa aduca beneficii si casei si growroomului, pe cand daca nu stii ce faci sau nu iti pasa ajungi de cade podul pe tine de la umiditate dupa cativa ani. Si na, evident ca nu e nici sanatos daca locuiesti acolo.
 

Pillang

Well-known member
Pai normal, daca pui boxul intro camera racoroasa, atunci problema nu poti sa rezolvi in box si nici nu acolo incepe problema. Dar chiar si intrun spatiu mai putin umeda merita sa faci sa iasa aerul afara. Pivnita mea de pilda e uscat, dar decind cresc acolo, umezeala e cam 60%, inca nu e problema, dar la iarna poate o sa fie, nu stiu.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Iarna e mai uscat aerul o data ce il incalzesti, deci daca tragi aer de afara printr-o zona de tip buffer cat sa se incalzeasca putin inainte sa intre in growroom e ok.
 

Pillang

Well-known member
Nu stiu, sper, nu am experienta, dar decind am pus filtrul+ventilatorul, nu am probleme deocamdata nici cu umezeala, nici cu temperatura, fetele se simt bine:
picture.php
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Jtm asta zice 54 db cred ca se aude la o posta,ala ce lam găsit are 20 și ceva de db, nu vreau acum sa mi se audă ventilatorul de la 1 km.
1. Da, obiectie notata, mi se pare corect. Nu m-am gandit insa, dat fiind ca ai vecini purcei.
2. 20dB, nu stiu ce sa zic... trage si aer? 54 nu e mult, dar depinde in ce conditii. Nu il prea auzi printr-o usa inchisa. Poate putin...

Eu ti l-am prezentat in considerente de pret, na. Si pentru ca exista o mica sansa sa fie cu rulmenti. Asta e un aspect major. Am avut din astea care s-au cracanat pur si simplu: bucsi de plastic, sau best case bronz, te pisi pe ele la functionare indelungata.
 
A

Alin

Va mulțumesc de implicare în problemele mele.
Jtm nu purcei și găinile sunt problema, problema este în felul următor, aerul al trag de afară 100% din spatele garajului, spatele garajului vine în grădină la un bătrânel de vreo 75 ani care mai tot îngrijește el gradina cum poate, cum mai am și niște camere 4k aici(4k bătrâni pensionarii barfitori) nu vreau sa le trezesc curiozitatea, ba da ce se aude la ăla în garaj? Cu toate ca camera cu box-ul e în spate despărțită de 2 ziduri cu uși ziduri de cărămidă de 30 cm.
În maxim 7 zile schimb acoperișul am adunat toate fondurile necesare, când schimb acoperișul voi sparge și din zid pentru a trage teava.
Vreau un ventilator sa fie un pic mai silent nu turbina.
Jtm mulțumesc pentru link, eu sunt ciocan în ventilatoare dacă tu spui ca se aude încet al cumpăr pe ala, doar zic fără sa va supărați pe mine 100 mc nu e ok pentru un box de 80 pe 80?
Poate nu e ok dar cu siguranță e mult mai ok față de un ventilator de pc.
Ventilatorul e echipat cu rulment pe bile.
 

Attachments

  • Screenshot_20190719_075441_ro.emag.android.jpg
    Screenshot_20190719_075441_ro.emag.android.jpg
    46.4 KB · Views: 35
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Suna dubios ca ai vecini batrani barfitori si tu te feresti cu zgomotul de ventilator si nu cu mirosul de cannabis. Serios! Astia mai batranii posibil sa stie mirosul de canepa mai bine decat multi tinerei. Iar sa ai ventilatie e mai firesc decat sa ai mirosuri dubioase (parerea mea).
Cred ca emult mai bine sa bagi si un filtru de carbon, si atunci pui frumos ventul pe tubulatura si se mai ia si din sunet, rezolvi toate problemele din un foc. Si stai linistit pentru pretul unui filtru de carbon, care nu e mare.
 
A

Alin

Expo, ce matinal ești :biggrin: mirosul nu e o problema ca predomina mirosul de la purcei, miroase de te ia dracu, deci mirosul de la iarba nu e problema.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ora 8 fara ceva nu e matinal.. de obicei pe la 6 is treaz, cel tarziu. De exemplu acusi am deja 3 pipe bagate si sunt la jumatatea primului cui. Spor la treaba.
 

cristocel420

Active member
Mai bine unul mai mare și eu am de 50 dB și suna destul de tare dar dacă pe viitor vrei să-ți mărești groul e mai bine sa investești odată și bine.
Vorba lui Gantz, quietbox. O sa fac și eu una dar habar n-am cum deocamdată, ma interesez și fac update pe thread când a fi cazul.
 
Top