What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Ww fem RQS

jtm

Some kind of shaman
Veteran
250, minim.
Dar cum e cu peltierul?
Stii bancul ala cu popa si muierea: vise, femeie vise...


Legat de Peltier, nu face nici mama ciclului. Chiar poate sa inghete complet, in conditii adecvate. In mod normal, se plaseaza astel incat sa se scurga condensul de pe el, ceea ce e cazul cu toate aparatele astea - radiatorul de condens se plaseaza cu canalele vertical.


E drept ca nu e obligatoriu, eu am facut un dezumidificator care prin natura necesitatii sta cu canalele orizontal, dar acolo are un termostat/higrostat care previne inghetul - se face dezumidificarea cu o rata anume, controlat PWM, nu la maxim, si se si incalzeste aerul, ca trebe si temperatura constanta.


Nu e cazul la aparatele de pe piata.
 
A

Alin

Coiosul.
Și ceva deosebit
 

Attachments

  • IMG_20190630_142623.jpg
    IMG_20190630_142623.jpg
    129.3 KB · Views: 28
  • IMG_20190630_142646.jpg
    IMG_20190630_142646.jpg
    67.7 KB · Views: 25
  • IMG_20190630_142043.jpg
    IMG_20190630_142043.jpg
    73.9 KB · Views: 22
  • IMG_20190630_142058.jpg
    IMG_20190630_142058.jpg
    90.6 KB · Views: 25
  • IMG_20190630_142109.jpg
    IMG_20190630_142109.jpg
    102.5 KB · Views: 25
A

Alin

32 zile 306 watti acum, am început de la 100w și treptat am tot aprins pe becuri.
 

Attachments

  • IMG_20190701_221541.jpg
    IMG_20190701_221541.jpg
    84.8 KB · Views: 27
  • IMG_20190701_221455.jpg
    IMG_20190701_221455.jpg
    72.7 KB · Views: 26
  • IMG_20190701_221444.jpg
    IMG_20190701_221444.jpg
    81.8 KB · Views: 26
  • IMG_20190701_221430.jpg
    IMG_20190701_221430.jpg
    77.9 KB · Views: 28
A

Alin

Gata și cutia pentru uscat pana la urma mia ieșit lungime 125 cm înălțime 90 lățime 80,urmeaza sa mai dau o mana de lavabila și găurile de aerisire.Am cumpărat și un dezumificator cu compresor, urmează teste uscare pe luna viitoare.
Feltele au 40 zile.
 

Attachments

  • IMG_20190710_192223.jpg
    IMG_20190710_192223.jpg
    27.6 KB · Views: 27
  • IMG_20190710_145005.jpg
    IMG_20190710_145005.jpg
    48.5 KB · Views: 23
  • IMG_20190710_144959.jpg
    IMG_20190710_144959.jpg
    41.6 KB · Views: 25
  • IMG_20190710_144842.jpg
    IMG_20190710_144842.jpg
    58.3 KB · Views: 20

jtm

Some kind of shaman
Veteran
2 observatii:
1. Ai grija la fire. Par mult mai rasfirate pe acolo decat ar trebui. Au luat multe case/poduri foc taman de la asa ceva. Sa aiba sectiuni corespunzatoare, contactele sa fie de la excelent in sus, iar izolatiile paranoide. Situatiile de genul prelungitor in prelungitor in prelungitor... mai bine nu. Sigurante potrivite cu consumul. Aici nu se face economie. Ajunge o greseala.
2. Ai grija la prieteni. Stii cum e: creste cantitatea, cresc prietenii ca numar. Ajunge o greseala. Mai mult nu mai comentez: sunt (aproape) sigur ca ai deja grija.
 
A

Alin

Da stai liniștit o sa încerc sa răspund la cele 2 observați sper plm prea spart Jtm iartă-mă dacă greșesc cu ceva.
1.toate firele care se vad sunt din transformatoare 220-12 v perelungitoarele sunt ce trebuie din forță 2,5 nus pula Lula, situația sub control.
2.Preteni nu am foarte mulți și nici nu îmi fac, cine știe ca cresc este doar nasul meu adică cel de cununie, e fratele meu e prietenul meu e familia mea, restul care ne mai fumam asa de ocazie știe ca să cumpărat materie prima, dacă intelegi.
Am edit.
Jtm consumul? E de 340 watti ora instalația electrica e buna zic eu o data ce duce compresor lumini congelator, și alte chestii electrice.
 
A

Alin

Jtm la recomandarea ta am cautat lavabila Dura fără miros și ghici ce răspuns mi sa dat pe dede pe horbac, nu avem, și ce avem toate miros, am luat exact la fel lavabila de care am dat și în cutia florilor, pana usuc în cutie se fa duce mirosul care este acum, mirosul ala de vopsit proaspăt,acum vreau sa trag o teava în cutie de afară sa între aer proaspăt doar ca asta implica gaura în perete de 120 mm, as putea sa fac pe teava de 50 dar ma gândesc ca e prea mica dacă fac cu teava voi conecta și box-ul de creștere printr-un T-eu.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Frate tu nu fara miros trebuia sa cauti, ci fara VOC (cumpusi organici volatili). Miros au toate, cel putin cand le aplici, problema e ce degaja dupa, in timp. Eu ti-am zis sa mergi pe lemn (netratat/nevopsit), tu ai vrut cu lavabila... acusi nu ai gasit nici fara miros. Cum era "las-o ba ca merge asa"?
Oricum, din experienta iti spun ca multi din aia de pe la magazinele de profil nu au idee ce vand. Mai bine cauti si singur, chiar daca iti zic ei ca n-au. Si intotdeauna citeste etichetele, mai ales la mancarea care o bagi in tine si la chimicalele pe care le bagi in casa.
 
A

Alin

Frate eu nu ma pricep la asta ce zici tu cu VOC, am citit acum pe cutie și zice în poza ce și cum, habar nu am ce pana mea înseamnă VOC asta, am făcut poza la ce zice VOC.
 

Attachments

  • IMG_20190712_162508.jpg
    IMG_20190712_162508.jpg
    134.3 KB · Views: 23
  • 15629381387192470293628990702790.jpg
    15629381387192470293628990702790.jpg
    68.5 KB · Views: 21

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Apropo de asta, eram odata la un magazin de... un profil oarecare. La magazinul ala e o vanzatoare, o stiu de peste 20 de ani acolo. Intre amicii care mai cumpara de pe acolo, e de asemenea binecunoscuta. De ce? La un moment dat o intreb, aveti cutare? Imi zice fara sa clipeasca: nu, n-avem. Ma uit in vitrina, sub nasul ei: pai uitati, asta e. A, zice, daaaa, avem. Asa face cu toata lumea. De aia e binecunoscuta.



Asa si tu cu vopseaua.


Legat de efecte, explo e un mic ...noic, dar dincolo de asta, are si ceva dreptate: la un moment dat am avut de vopsit vreo 1000mp de perete. 3 straturi. Am ales o vopsea cu solvent. Doamne, ce ne-am drogat saptamana aia!!!
Ce vreau sa spun: la 1mp nu simti. In cantitati mari sau in timp...


A, si eu ti-am recomandat un produs din online. Intr-adevar, nu ma asteptam sa nu gasesti si la bricolaj, dar e explicabil totusi, fiind un produs mai special.



Eh, eu cred ca nu o sa mori de la asta. Peretii de la dormitorul meu fura dati cu lavabila. Maxi growroom...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu ma gandeam mai mult de modificarea ierbii cand sta inchisa in cutie acolo. Am mai vazut cazuri si chiar am patit de plante ingalbenite dupa o vopsire. Nu m-as baza ca nu pot face chestii si dupa, chiar daca aceste chestii sunt doar modificarea aromei, sa zicem. Apoi, daca poate sa faca niste plante sa se ingalbeneasca in 2 zile sunt destul de sigur ca nu face bine nici la om. Ca n-o sa stii niciodata de efectele ei aia e altceva. Multor boli ni li se pot gasi cauze directe. Sunt totusi 29% voc in aia, initial se vor evapora o parte din ei, mai ramane insa ceva ce se degaja pe parcursul a ani de zile. Cam asta e motivul pentru care am incercat sa te sfatuiesc. Ce faci mai departe tu decizi.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
E intradevar o mare belea cu astea. Apropo de VOC, acea vopsea cu care ne-am drogat, a mirosit un an dupa aia. In cele din urma am sters-o cu bicarbonat, cu otet, si aparent s-a dus. Sau ne-am obisnuit cu ea... :D
O lavabila de calitate insa nu ar trebui sa fie asa rea (desi se stie ca put o vreme). Asa ca si chestie, tu cu ce ai zugravit in camera in care stai?


@alin: VOC inseamna compusi organici volatili. Sunt atat de ubicui, incat exista si senzori pentru calitatea aerului, care masoara VOC. De la simplii diluanti, pana la fractii care rezulta din descompunerea ingredientelor vopselelor, sub actiunea temperaturii, ultravioletelor, oxigenului, razei mortii si te mai miri ce.
Man, chimia asta, cu toate partile utile, aduse mari belele. Imi amintesc despre un articol ce il citii mai demult, despre calculatoarele din naveta spatiala. Zicea autorul, persoana avizata de altfel, ca in naveta spatiala nu poti duce calculatoare obisnuite (ma rog, de la un iFon nu se petrece nika probabil, ca e mic), pentru doua motive:
1. Ca nu is protejate la radiatii si factori mecanici
2. Cel mai important insa e ca PUT! Cred ca au incercat baietii, si nu au putut sta acolo.


Si zicem de naveta spatiala, dar un amic a cumparat niste slapi. Mai multi. Luasem si eu, o marfa de o calitate cat de cat. El nu, las ba ca eu iau ieftini din talcioc ca nu is fraier ca tine.
Vreau sa spun ca puțea îngrozitor după șlapii aia. Dar vorba bancului, s-a obițnuit.


Aste e VOC. O bașina, un solvent... Primele s-ar putea sa nu fie atat de toxice.
 
A

Alin

Vam înțeles cum sta treaba cu VOC-ul asta, joi am dat mai o mana de lavabila, azi pot spune ca nu mai miroase asa tare ca în timpul vopsirii, eu zic ca pana ajung sa usuc se va duce de tot mirosul, în box-ul de creștere este dat cu aceiași lavabila și nu miroase deloc adică și cu ușa închisă când deschid nu se simte gram de miros de la lavabila, se simte doar miros de iarba,eu recunosc ca sunt un pic mai leneș și am ales varianta cea mai simpla după mine dar și cea mai ieftina, nu îmi este greu sa fac un alt box din lemn uscat scânduri și pe asta să-l las pentru a creste, clona, a face ceva semințe, se găsește nnn variante deci banul investit nu e pierdut, box-ul asta e de 125x90x80 deci dacă al pun pe vertical voi avea I 125 L 90 l 80 adică un box de creștere aproape perfect, pot creste în el 5 6 automate fără probleme. Voi aștepta pana aproape de recoltare și ma voi decide ce voi face.,box nou sau dacă nu miroase asta rămâne asa.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Voi cred ca vreti sa imperecheati patrupedele, cam amandoi umblati cu matza-n poza.
Legat de discutia cu voc, cred ca pe mine ma intrebai cu ce am dat. Unde am dat eu, pentru mine, am dat cu ceva zero voc, nu mai stiu brandul dar cred ca era prima varianta ce aparuse si prin romania la momentul ala. Unde am gasit dat, aia a fost, daca nu ma simteam rau dupa ce petreceam o zi si-o noapte acolo sau daca nu simteam vre-un miros dubios.. era "acceptabil". Am patit si eu sa dau cu vopseluri si sa fiu drogat o vreme. Acusi daca am ceva de vopsit/lacuit, prefer sa ies la aer liber. De altfel asa recomanda si producatorii majoritatii produselor ce contin VOC, in aer liber sau spatiu bine ventilat. Dar fix in growroom sau pe unde usuc iarba n-as baga asa ceva. La fel cum nici pe unde cresc chestii de mancat nu umblu cu chimicale dubioase.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
E stiut ca numai femeile is imune la chimicale dubioase, la cate schmakuri cu parabeni dau pe ele si nu mor. Imediat.
 

Latest posts

Latest posts

Top