What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Eu am hama din germania, cam 20-30% eroare. Si nu a fost ieftin, vreo 20 euro. "Statie meteo".

Eu cred ca la Hamele astea, nemteasca e eticheta. Ai noroc si nu a dormit chinezu? Bine. Nu? Tot bine. Pentru chinez, ca s-a odihnit... Plus ca unii n-au noroc. SI cum sa aiba, daca se trezesc mahmuri de dimineata? :D
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Daca ocoleai prin China ieseai mai ieftin :D

Clar, ca doar nu esti copil sa crezi ca aia e scula nemteasca.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Functiile si modul de afisare la aia sunt identice cu hama de care ziceam eu. "Statie meteo".. :)))
Poate nu folosesc totusi acelasi senzor.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Cea de pe birou e cu totul altfel. Aparent insa, cei de la Conrad au chestii mai bunisoare.
 

lumion

Active member
Neața lumeeee!! V-a fost dor de mine? :)) Viața mea s-a schimbat puțin, am fost acum 2 luni acasă să fac botezul copilului și când m-am întors am găsit casa data peste cap. O baba senila de la parter a uitat de mâncare pe plita și a dat foc la tot blocul, bine că statul german este ok și ne-au dat o casa noua până ce blocul este renovat. Bine că nu am avut nimic plantat in casa și tot bine că nu am fost și noi acolo.
Am și eu o intrebare la explo pt că nu mai am acces la datele din calc, bai unchiule era un nene care avea thread pe aceiași pagina cu blynx unde ești și tu moderator și nenea asta prezenta câteva setup-uri de leduri pt creștere micro foarte PROFI făcute, aveau și o denumire gen setup economic ....Erau vreo 3....4 tipuri ...Am nevoie de ele și să moară masa dacă le mai găsesc acolo.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Stiu threadul de care zici, si am o vaga impresie ca era facut de petflora. Dar nu am reusit sa il gasesc. Da stiu ca erau usor de facut, cu leduri mai ieftine decat coburile cree. Probabil gama vero. Asa ca nu vad de ce nu ai vedea ce e avusi la oferta si sa iti faci un setup asa. Mai bun la pret decat atat nu cred ca gasesti.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Neața lumeeee!! V-a fost dor de mine? :)) Viața mea s-a schimbat puțin, am fost acum 2 luni acasă să fac botezul copilului[...]

Uhăi bage! Chiar mă întrebam alaltăieri ce o mai face lumion. A, adica tu :)
Vezi ce bine că te-ai lăsat măcar o vreme de iarbă? Ai să râzi, am pățit-o și eu: mi-a luat casa foc, însă cu plantele înăuntru. Noroc că eram pe acasă...
 

lumion

Active member
@explo da știu de varianta ieftina, ideea este că am dezvoltat cu cineva niste panouri led cu leduri chinezești și în teste merg foarte bine ... Prețul pt 1000w reali este de 250 ...300 euro, dar vreau sa produc și o gama puțin mai scumpă, aceste panouri sunt special modulate pt carcase PC unde au wattaj intre 50 și 100 ...Și corturi unde sar de 500w. As vrea sa le arunc pe piață și să văd ce iese. În paralel am făcut niște filtre cu posibilitate de întreținere cu dimensiuni mai mici pt micro grow care la fel merg ff bine în teste. Tot in tema am dezvoltat un perpetual micro grow box cu 4 camere una de vegetație si clone și 3 pt floare, gen în fiecare lună cate o cultura.
Mă sperie insa legislația și nu știu în ce măsură le pot pune la vânzare pe net in Europa, nu știu ce norme sunt și dacă le pot da in varianta diy.

@ jtm... Sunt mult mai productiv fara iarba, mi-am schimbat jobul , banii aproape că s-au dublat ..
Am o funcție aproape de meseria mea din tara...Deci ai dreptate este mult mai bine fara, am timp și energie pt copil și pt mine.
@ ganjo in colectiv s-a prăpădit as putea spune fratele meu din timpul facultății, motiv pt care pot zice că am fumat de mi-au sărit sandalele, așa că ...Hai sa nu mai comparăm ceva ce e de ras cu plânsul.
 
Top