What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest in October! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Salut din nou.
Am fost pe la spot si de data asta am reusit sa fac si cateva poze. S-a curmat in ultimul hal din cauza ploilor recente insa are tulpina foarte puternica (ca sa rup o ramurica de la baza plantei a trebuit sa rod din ea cateva secunde bune :) ).
Ce ziceti, termin si eu cu ea in doua saptamani maxim?
Avand in vedere ca mugurii de la baza sunt si in urma si in umbra, ma gandeam sa ii fac un pruning masiv plus ceva defoliere.O intarzie mult asta?
Stiu ca e greu sa iti dai seama dar macar o ideie despre ce strain ar putea fi are cineva?

Cele bune!

Nu-i rupe din frunze ca e pacat de ea. Vrei sa o omori taman acum la spartul targului ? Frunzele care inconjoara mugurii sunt mult mai importante decat lumina care ar ajunge pe muguri daca ai indeparta respectivele frunze, pentru ca ele sunt de fapt cele care hranesc si mugurii si ii ajuta sa se dezvolte. Daca le inlaturi ii zapacesti de tot.

La cum arata a doua poza, planta e abia la inceput de inflorire (cel mult doua saptamani) si i-ar mai trebui o luna - o luna si jumatate, dar depinde foarte mult de vreme.

Daca a crescut asa de frumoasa in conditii de umbra cum zici tu, atunci o sa poata sa termine bine merci. Nu uita ca plantele astea pot fi culese si tarziu spre sfarsit de noiembrie sau decembrie, cu conditia sa nu dea zapada sau inghetul prelungit peste ele sau sa nu fie prea ploios incat sa se umple de mucegai sau sa putrezeasca mugurii. Pentru asta trebuie sa vizitezi spotul saptamanal si sa verifici cu atentie mugurii in interior.
 

mihairedan

New member
Daca pun niste fetite intr-o padure foarte mica de salcam, exista posibilitatea sa se polenizeze avand in vedere ca salcamii infloresc si albinele culeg polenul ? Le polenizeaza ? Adica apicultorii vin special si instaleaza stupii pe langa padurile alea pt ca albinele sa produca miere de salcam .
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Padure foarte mica + apicultori in zona suna ca o reteta pentru dezastru. Ar trebui sa cauti ceva mai departe de civilizatie.
De polenizat.. decat daca sunt masculi de cannabis in zona in care plantezi. Altfel n-are cum. (daca zici ca numai femele vrei sa pui.)

sper ca nu vrei sa le pui anu asta, ca e deja tarziu.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Chiar daca SA ZICEM ca ar trece albinele pe la masculi sa le ia polenul, la 5km distanta sa zicem, ca acolo tu nu pui femele, tot nu le-ar poleniza, caci planta femela nu face nectar, pe cate stiu eu, si albina nu este interesata de THC.

Ca doar nu te gandeai la o polenizare cu salcam. :D ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca sunt masculi la 5 km, nu mai e nevoie de albine oricum, ca se ocupa vantul..
Acum stau sa ma gandesc daca in padurea aia super mica exista si vre-un luminis mai maricel cat sa aiba soare plantele sau le pune la umbra salcamilor?? Asa s-ar putea sa fie ceva mai protejate de polenul purtat de vant.. dar si de soare.. :D
 

mihairedan

New member
padurea asta este de 10 luni, e perfecta pt asa ceva e mult frunzaris cu multe luminisuri prin ea , si se ajunge cam greu la luminisuri, ceea ce e bine. adica de ce ar vrea cineva sa se zgarie pe maini si sa se indoaie pe acolo daca nu cumva,,, fetite.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca undeva s-a plantat o padure, as zice ca e un bun indicativ ca in zona aia exista un padurar care se preocupa de paduri pe acolo.. asa ca ai grija.
 
C

CannabaPitbull

Nu ai ce cauta intr-o padurice noua de salcami daca zici ca is boscheti mari deja la anul sigur se va face curatenie sa poata creste copacii mai bine ,credema am lucrat in domeniu acolo e afacerea cuiva.
 

mihairedan

New member
E o padure proaspat taiata care a crescut singura, nu a plantat nimeni nimic. Pur si simplu au dat alti lastari. E posibil si asta cu curatenia dar voi vedea la anul :d
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu as vrea sa fiu cat mai departe de orice activitate de-asta umana prin natura. Taierea copacilor e una dintre ele. La fel si oamenii care cauta resurse naturale.. de exemplu aia de care ziceai ca vin cu stupii acolo. Mi-e greu sa cred ca aia nu au nevoie la toaleta, sau nu au chef de o plimbare prin padure.. Mult mai bine te duci undeva unde nu ai vazut niciodata oameni, nu undeva unde deja stii sigur ca sunt oameni.

Si la cum creste salcamul dupa ce il tai, mi-e greu sa cred ca la anu mai gasesti tu luminisuri pe acolo, cel putin pana spre toamna cred ca ti le acopera salcamii de tot.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Acu, daca ai multe seminte, poti sa arunci pe oriunde, te duci toamna si, daca au scapat, bine, daca nu, nu... Vizite prea dese, in loc populat nu sunt recomandata, dupa cum stii. Asa, se mai duce lumea in boscheti, insa nu toata lumea stie ce e aia canepa, sau nu ii intereseaza.

Acuma, asa ca si chestie, imi creste niste ruderica pe langa un teren. A crescut de nebuna, nu am nici o contributie. Undeva mai intr-o parte, sunt unii care mai baga cate un cui, ca se simte mirosul de la distanta. Ei, unde nu zici ca ma trezesc cu varful de la ruderica aia rupt (cam jumate de planta, o planta frumoasa, ramificata), desi era deja cu seminte, si se vedea frate ca e ruderica! Asa ca, nu stii niciodata...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
la cum dau astia stiri intr-una la tv cred ca nu mai se poate creste cu sanse bune in zonele populate. stie toata lumea ce e aia, si mai ales.. cine umbla mult in natura, adica padurarii si ciobanii si culegatorii de diferite resurse.. aia stiu imediat cand ceva e natural si cand e ingrijit.
o sa ajungem si noi ca la americani, sa trebuiasca sa mergem in zone salbatice ca sa putem duce la bun sfarsit un grow.. si acolo apar alte impedimente, de exemplu animalele salbatice.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Atata timp cat nu sunt ursi, anaconde, cobre, tarantule, lei, tigri, etc, nu e o problema. Macar caprele nu te mananca pe tine, ci doar iarba :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Noi avem mai mult ursi, lupi, cerbi si porci mistreti prin romania. Sunt si ceva zone cu serpi veninosi, dar mai rare. Nu strica sa avem cu ce sa ne aparam in caz de probleme..
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai nu e o problema, ca la plantarea canepei obligatoriu tre sa chemi DIICOtul, si astia vin cu trupe...

Just kidding. Acuma, numai cu pusca la plantat marioare nu mai fusesem!
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai cu orice planta uscata probabil. Matasea de porumb imi vine acuma in minte :D
 
Top