What's new

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu cred ca mai suntem suficienti pe aici.. poate daca s-o legaliza sau ceva. Daca nici acusi cand suntem toti pe acasa nu vedem semne de viata pe forum pe aci, e cam clar ca au ramas foarte putini. Am avut teama ca nu or sa termine suficienti concursul dinainte sa il incep, da nu ma asteptam chiar asa sa nu fie aproape nimeni, sau chiar nimeni pana la final.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Daca se legalizeaza cu siguranta va exploda activitatea, icmag e cea mai mare comunitate de groweri romani asa putini cum suntem noi... plus ca forumul apare printre primele pe google cand cauti ceva legat de iarba.

Lumea pur si simplu e panicata sa posteze, groweri sunt destui.

In alta ordin de idei, in 6 saptamani tre sa ma intorc in Romania iar al meu amnesia kush nici nu mi-a intrat in flower dupa 3 saptamani de veg si 2 saptamani de 12/12 ... in cel mai bun caz apar pistilii in cateva zile si va fi culeasa cu 5 saptamani de flower ... credeti ca va spargea catusi de putin sau pot sa o arunc de pe acum? macar niste hash fac din ea...
 
Incearca sa o mai lasi o saptamana si culege la 6 saptamani bro . Am recoltat la 6 saptamani si spargea iarba dar efectul trecea destul de repede si era mai mult cerebral ,energic. Am fumat destul de repede iarba aia ,fiind slaba fumam incontinuu sa mentin efectul pt o perioada mai lunga de timp. Merge pe cand nu ai material..;) :joint:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Omu pleaca din tara respectiva...
Oricum daca o iarba nu e ok la 5 sapt de flower nu va fi nici la la 6.. eu de cand cresc am testat ceva strainuri inainte de termen.. si din toate, doar 1 cross a fost acceptabil inainte de 6 saptamani. De aia am si zis ca cel mai probabil va fi dezamagitor.
Majoritatea nu is fumabile nici la 8 saptamani de flower, nici cand vanzatorul zice ca infloresc in 8-9 saptamani.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Eu zic ca o sa infloreasca comunitatea in urmatorii ani
Sunt multi romani care posteaza pe alte sit-uri de specialitate numai ca nu aici. Ca sa infloresca comunitatea am putea propune un concurs la care premiile sa fie: licente pentru antivirus/vpn, sunt care ofera ambele variante in acelasi pret (mai putin bitdefender) desi poate am putea obtine cateva licente pe o perioada de minim 2 ani. Concursuri cu aplicatii sau telefoane ce ruleaza pe alte sisteme de operare decat pe cele cunoscute (momentan sunt scumpe si nu prea stabile) dar asta se rezolva cu timpul. Trebuie oferita o educatie buna ca oamenii sa prinda curaj!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Totusi, daca nu apar cativa la premii cu seminte, ce te face sa crezi ca ar aparea la alte premii?
Iar site-ul asta e cel putin la fel de safe ca celelalte. Aia e.. trebuie intai sa vina lumea, ca sa ai cu cine lucra.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Daca o sa ma incadrez la urmatorul concurs o sa particip si eu! Sincer daca ar fi sa castig seminte cel putin eu, nu cred ca m-ar lasa constiinta sa ridic premiul. Cand premiul consta in licente pe care le poti trimite in privat presupun ca oamenii ar privi cu alti ochi! Daca se poate anul viitor o sa incerc sa ofer un premiu in care consta un box micut pentru micro, o lampa si un extractor! Sunt curios cum se procedeaza la ridicarea premiului :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Decat cei ce sunt aprobati ca vanzatori pe ic pot sa sponsorizeze si sa organizeze concursuri. Deci noi nu putem oferi premii. De aia si eu am cerut de la un seller agreat de site, nu trimit eu acele premii. Credeam ca s-a inteles acest detaliu de la anuntarea premiilor. Sau na, sper ca s-a inteles.

De altfel, motivul pentru care am fost reticent cu organizarea concursului, si de altfel motivul pentru care as crede ca nici la alte premii nu s-ar ingramadi lumea e ca ar trebui cumva deja sa fie lumea aici si sa si posteze. Drept dovada au fost foarte putini, si nefind activitate a fost si zero motivatie. Dar sa speram ca vin vremuri mai bune.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Acum am inteles cum se procedeaza cu premiile! Probabil nu am citit tot si aveam impresia ca o anumita firma/brand trimit premiile organizatorilor si ei se ocupa mai departe :) uneori functionam pe o ureche! Atunci ma inscriu si eu in concurs cu peyote critical ca sigur am sanse in 3 luni de zile sa il dau gata.
 
Pai nu stiam ce si cum. Ai mare dreptate cand zici dezamagitoare,exploziv! Adica la iarba aia parca lipsea ceva ,nu stiu,dar intr-un fel parca tot nu as fi aruncat-o mai ales ca nu aveam alt material si trebuia sa fumez ceva si imi era si ciuda ca trebuise sa tai devreme. Adica si-a facut treaba intr-un fel,probabil placebo,oricum cand am avut bani sa contactez un dilar si am fumat de la el mi-a rupt cabina,imi daduse si cu panica lucru care nu mi se intamplase de mult timp !)))) In fine,legalizarea din cate am inteles e planificata in toate statele ue in urmatorii 5 ani sau 10 ani prin nu stiu ce "directiva",e adevarat,voi ce stiti ,ati auzit la fel? Nu am gasit nimic despre asta pe net de asta si intreb,poate e doar shit mancat...
 

vasile

Well-known member
Veteran
UE nu poate schimba legile din statele membre cu forta, poate doar recomanda tarii sa adopte legea respectiva.

Iar aici ne lovim de parlament unde toti se mananca de cur si se bat intre ei pentru putere, partidele din RO sunt niste organizatii mafioate bine ancorate in toate ramurile statului care niciodata nu au avut ca scop interesul cetateanului.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ar fi o sansa sa se schimbe ceva in 5-10 ani daca sua legalizeaza la nivel federal dupa schimbarea presedintelui. Dar nu pare ca va fi asa, doar planuiesc sa lase statele sa aleaga.
Iar daca ar exista un plan de genul asta ai putea sa il gasesti online in agenda ue. Ei aveau un plan sa discute tolerarea, dar si ala s-a amanat si marginalizat in foavoarea altor probleme mai presante.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Buna dimineata! Astazi este ziua in care o sa ma plang de vaporizatorul davinci iq2. Satul sa ma tot chinui sa scot compartimentul de arome care se intepeneste dupa 3-4 zile sau o saptamana si pe care ma chinui sa il scot afara de fiecare data pentru ca desteptii, proiectantii, ingineri au facut treaba de oaie. In urma cu 2 saptamani pe cand ma chinuiam sa il scot afara pentru ca se infunda des fiind exploatat cu 2-4 acumulatori pe zi (cca 2-3ore) am incercat sa indes la un momentdat o surubelnita invelita cu o foaie de cauciuc. Cand am reusit sa-l scot a iesit cu tot cu capacul de "metal", cel de langa acumulator fiind usor lipit cu o solutie tip superglue. Acesta iesind cu un alt cauciuc care se afla in partea de sus. Am incercat sa il lipesc la loc tot cu superglue.. va dati seama cam ce mizerie/decolorare/matuire a ramas pe el. Am trimis un e mail foarte urat producatorului, echipa de incompetenti! Solutia la acesta problema este una foarte simpla: capacul de la compartimentul de arome daca avea filet sau un semifilet facut ca la borcane ar fi fost foarte usor de scos. Tin sa precizez ca are un capacel cu o garnitura de cauciuc pe care cand vrei sa-l apesi la loc ca sa scoti compartimentul da fail! Dupa ce am reusit sa il lipesc, la urmatoarea curatire cand am agatat compartimebtul cu o croseta sau cum se numeste pentru crosetat si pentru tras firele la pulovere pe interior. Sunt sigur ca stiti despre ce scula este vorba..
Am reusit sa il scot mult mai usor decat cu surubelnita infasurata intr-un cauciuc dar, din pacate a iesit iar cu partea lipita de mine si acel cauciuc care se afla in partea de sus! Sunt dezamagit de acest lucru si sper ca pe viitor sa nu mai faca idiotenii de acest gen!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Da nush eu scot foarte usor camera aia de racire. Poate o lasi prea mult si se face clei pe ea la baza jos? Eu cam la 2-3 zile o scot si are un varf de clei acolo, daca l-as lasa 1 saptamana sa zicem.. cred ca s-ar lipi la baza si ar iesi mult mai greu. Alta smecherie e sa o scoti numai cand e dispozitivul cald.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
De obicei dupa utilizare il curat ca dupa stau si ma uit la el. Cand il cureti bagi piesele in alcool? Sau ai alte metode? Ce alcool folosesti?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Doar la gaurile alea fine de la teava de tras e nevoie de lasat in alcool, restu frecate cu carpa de bumbac si betisoare de urechi imbibate in alcool isopropilic de 99.99% se curata usor. Dupa obligatoriu incins la maxim o tura ca sa se elimine orice urma de alcool. (E un alcool tehnic si e considerat cancerigen.)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Explo. Ai f?cut vreodata tinctura?
Procesul e simplu dar pe aici prin Spania nu am g?sit alcool alimentar de +90 grade. Vreo recomandare?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Am facut. Daca esti suficient de hotarat ai putea lua o mini statie de distilare. Daca nu, orice gasesti peste 70-80% si alimentar ar trebui sa fie bun, tinctura se poate face si cu votdka, doar ca dureaza mai mult extractia si posibil sa nu tin la fel de bine in timp. Mie nu imi place gustul, mai prescis aftertaste-ul ala ceros. De aia am facut doar de proba sau pentru altii.
 

Latest posts

Latest posts

Top