What's new

All in

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@explo: Da, taman imi comand si eu niste seminte de tutun sa imi pun in gradina, ca nu se mai poate, la anul vreau sa fiu pregatit. Tutun si hrean.
Da apropo explo, orientativ (ca oricum difera de la un strain la altul cantitatea de nicotina), cam cate grame de tutun se pun la litrul de apa?



@gantz: apoi daca nu ai facut un coctail din asta complet cu ceapa, usturoi, si aud ca si urzica ar putzi ca lumea, apoi iti spun eu ca de te atinge... e PUPUTOV!
Buna oricum aia cu Venezuela, tre sa o citesc si eu. Pe la noi, Dragnea bloca Targovistea cand s-a dus in turneu electoral, ca s-a saturat de cocteiluri din astea. Pana la urma, de inteles omu...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu as merge pe vreo 5 gr, dar chiar si la 2 gr e destul de letal pentru orice insecta sau animal mic doar prin contact. Acusi desigur, daca il ai crescut de tine mergi pe mai concentrat, ca sa fie treaba treaba si moartea instanta. Numai ca .. pe masura ce e mai concentrat devine din ce in ce mai periculos pentru om daca nu se iau toate masurile de precautie. Mai ales cand sunt prin casa copii sau animale, trebuie avuta mare grija, solutia asta trebuie tratata ca o otrava. Pentru ca asta e, poate sa faca rau doar prin absorbtia prin piele, iar daca se ingereaza e letala in cantitati suficiente.
P.S. Eu folosesc nicotiana rustica, e cam cel mai tare dintre cele uzuale din ce stiu.
 
Last edited:

cristocel420

Active member
Eu le-am dat și azi cu un burete de bucătărie nou și îți dai seama că puneam mâna direct pe soluție, am frecat tulpina și fiecare frunză în parte pe o parte și pe alta, acum că îți citesc comentariul parcă mi sa făcut umpic rău și la stomac :)))) peste câteva zile când le mai dau o să bag soluția în fâs fâs.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@cristocel: hahahahaha, ma umfla rasul. In tot cazul, daca esti viu, e ok, nu a fost doza asa mare...


@explo: Taman la rustica ma gandeam si eu, ca e si hardiness zone pana pe la 3, si tare-n otrava.
Ce nu stiu insa, cum e cu albinele. Auzii ca desi neonicotinoidele sunt belea pentru albine, tutunul nu face probleme. Asa o fi oare?
Acuma, albine, la iarba, nu e cazul, dar la un prun, mar, si din astea, imi fac probleme. Desigur, daca dai dupa floare, banuiesc ca nu mai e problema...
 

cristocel420

Active member
Am dat de trei ori cu soluție și ieri le-am făcut un duș lung înainte de stingere, sper să fi murit dracu dar nu cred.
Am hotărât că dacă nu le-au ieșit încă pistilii la heizuri să scot masculul că GTeurile îs însărcinate bine și oricum nu erau prea sănătoase briding,așa am de fumat din două plante.
Poze cu masculul și mamele 1,2,3.
Încă nu am rezolvat de cameră deci o să mai am niște apdeituri în ceață.
 

Attachments

  • IMG_20190607_170519.jpg
    IMG_20190607_170519.jpg
    52.8 KB · Views: 36
  • IMG_20190607_170506.jpg
    IMG_20190607_170506.jpg
    51.5 KB · Views: 34
  • IMG_20190607_170457.jpg
    IMG_20190607_170457.jpg
    48.6 KB · Views: 43
  • IMG_20190607_170412.jpg
    IMG_20190607_170412.jpg
    52.1 KB · Views: 36

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ai dat de trei ori cu solutie si le-ai facut dush ... la cat timp?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Cine a mai vazut canepa sa nu isi revina dupa ploaie torentiala? Prin cartier la mine, is toate mandre cu capul sus...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Clar, dar e posibil ca si solutiile astea naturiste sa afecteze planta cand sunt date concentrat/des. Planta asta in general e rezistenta. Am avut plante ce au plutit pe o inundatie in growroom peste o saptamana si cand am revenit si am remediat problema, dupa o alta saptamana aratau ca noi.

In rest, mie imi place sa le frec intai si apoi le dau jetul. :muahaha:
 

cristocel420

Active member
La GT uri nu am mai văzut insecte, în schimb la heizuri am găsit frunze atacate după defoliere și tratament. Urmează încă o săptămână de tratament , defoliere iar a trebuit să fac.
 

Attachments

  • IMG_20190608_185215.jpg
    IMG_20190608_185215.jpg
    24.4 KB · Views: 35

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Treaba e ca nu trebuie sa le stropesti de 3 ori pe a
Saptamana.. o pauza de 5-10 zile (calculata in functie de temperatura ambientului si durata ciclului de viata al daunatorilor e recomandata, altfel risti sa lasi oua eclozabile chiar si dupa 3 tratamente.
 

cristocel420

Active member
A ieșit un mascul de Heiz și am rămas cu 3 mame GT și o heiz de fumat.
Gângăniile insistă.
 

Attachments

  • IMG_20190615_103002.jpg
    IMG_20190615_103002.jpg
    53.1 KB · Views: 33

vasy2009sile

Well-known member
Veteran
Arată sănătoase!!
Nu prea par așa afectate de gângănii!!
Numai că sunt cam lungi!
Puteai să le faci un lst că sa le tii mai aproape de lumină !!
Succes cristocele !
Cat mai au??
 

cristocel420

Active member
:tiphat:GTeurile au înălțimea ok heizu am,, Lstuito,, după ce am făcut poza, acum e canopia la aceași înălțime.heizu mai are 5 luni.
Pe mame nu prea is gângănii că produc rășină și nu cred că le place dar stau toate pe heiz
 
A

Alin

Salutare, ceva păreri despre Gorila Glue #4? As vrea sa fac o comanda pe originalseeds dar nu prea știu nimic despre gorilla, din auzite am auzit ca e bomba thc ridicat, va rog ceva păreri.
 

cristocel420

Active member
Sa stricat treaba urât de tot, m-am mutat pt securitate și nu mai pot creste sub leduri.
Am dus plantele cu mine dar stau sub geam și o să revegeteze, nu știu ce se vor întâmpla cu semințele, nu știu dacă vor termina vreodată, dar vă țin la curent.
Am hotărât să mă dau p e auto și o să cumpăr un plic după ce mă hotărăsc pe o bancă de semințe,recomandări?
Deci o să cresc la geam de acum încolo.
 
Top