What's new

All in

cristocel420

Active member
Salut, mersi mult. Am bagat ieri la germinat 7 seminte regular Golden tiger si 3 Green haze regular.Semintele au minim 5 ani de cand is la mine, sper sa raman cu 2 femeile si un mascul, cam asta e capacitatea growului.
 

vasy2009sile

Well-known member
Veteran
Și eu am zis la fel dar am zis că mă apuc când voi întâlni strain-ul care mă satisface macar 70%!
Altfel am zis că nu are rost!
Doar sa fac semințe sa am ceva mult și gratis! Ca dacă mă supăr bag 300 de semințe la germinat , dar știu că pe semințe nu am dat bani!
De asta mai mult!
Economie știi cum e !
:muahaha: :smoke:
 

cristocel420

Active member
Si mie mi se par scumpe semintele, m-am gandit la asta :D . Poate ne gasim strainul tot incrucisandule creeam ceva... Eu defapt am vrut Zamaldelica x old timers haze dar sau terminat semintele, acum lucrez cu ce am. Dar bine ca Green hazeu se trage din OTH doar ca au separate ei fenotipurile din strain iar Zamaldelica a fost lucrata cu Golden Tiger,eh vedem ce iese...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Asta imi aduce aminte ca am niste boabe de oth pe undeva, care is cam vechi si ar trebui germinate.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu is mai curios daca germineaza. Dar mi-e un pic teama de munca implicata cu germinarea semintelor vechi. Din cauza ca sunt spart bine in dimineata asta.
Cred ca o sa umblu iar prin seminte si sa selectez tot ce e mai vechi de 10 ani, si sa incerc o germinare colectiva. Ca daca ma apuc sa germinez cateva zeci de seminte o data si nici nu germineaza nici una sau doar cateva, ma enervez. :joint:
Spor la treaba cu proiectul tau.
 

cristocel420

Active member
M-am dus iar până la magazin și observ că au adus tot modelul ăla de LED pe care l-am cumpărat eu dar de 100w - 4000k - 8000 lumeni, l-am cumpărat pe loc. Ajung acasă ma uit pe carticică la descriere și bam, Led COB. E diferență mare între COB și normal la aceiași W? Dacă îs COB au mai mulți lumeni, sau cum?
Ouăle n-au eclozat încă dar mâine presupun că o să văd niște bobocei, se fac 7 zile.
Sper să nu fi încurcat semințele că aveam 6 Golden Tiger la ultima numărătoare și acum am băgat 7,fuck this shit, oricum le recunosc că le-am mai crescut și oricum fiecare strain de la Ace are propia personalitate nu seamănă deloc între ele. Cred ca o sa germinez cateva Guatemala că are niște frunze foarte frumoase și poate prind fenou' cu miros de capșuni.
 
Last edited:

vasy2009sile

Well-known member
Veteran
La ce te referi când zici normale??
Eu mă gândesc la acele smd-uri când zici normale, dar un cob e superior cipurilor smd , are o penetrare mult mai eficientă!
 

cristocel420

Active member
Exact, nu mai știam cum le zice. Ok mersi, pai treaba bună atunci. Mă duc să văd dacă au ieșit ceva pui, mă întorc că am dormit în altă parte de abea acum m-am trezit.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Totusi, 7 zile e cam mult pentru germinatie.
Si ledurile cod ar trebui sa fie superioare smdurilor in cele mai multe cazuri, si in toate cazurile unde se putea folosi atat cob cat si smd, cob-ul o sa fie mai bun, ca e tehnologie mai noua. Smduri noi si eficiente o sa gasesti doar in aplicatii unde nu ar putea fi cazul de coburi, adica prin diverse aparaturi electronice si electrice, ca lumini indicatoare. In rest, orice are smd, are pentru ca erau produse si trebuiau folosite, fiind mai ieftine dar si mai ineficiente decat coburile.
 

cristocel420

Active member
Au ieșit 4 golden taigăre la suprafață până acum și m-a mâncat în cur sa sap și după celelalte, nu au pățit nimic sunt toate în regula dar nu trebuia sa le deranjez,rată de germinare 100%.

Eu credeam că ledurile la dulie îs cu smd-uri... Is coburi?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Alea is smd, tocmai pt ca is acoperite de cacatul ala opac si nu conteaza. Si ca sa fie ieftine in principal. Eficienta vine din calitatea aparatajului mai mult la alea decat din diode. Dar ledurile de calitate ce au diodele la vedere is cam toate cob-uri. La fel si cele mai scumpe, dimabile, sau alea de au mai multi W, chiar daca au invelis opac, is cu cob. Dar nu merita sa dai de 3 ori mai mult pe un bec pentru cateva procente de eficienta.
 

cristocel420

Active member
8 din 10 au scos căpșorul până acum, sper să nu le fi deranjat prea tare pe celelalte două.Stau sub 3 leduri la dulie 17w buc. 6500K, mâine le bag și ledul de 80w 4000k deci 130w vreo săptămână.
Așa îs de mândru de pământul ce l-am luat, două tipuri le-am combinat, îmi ține apa uniform în tot ghiveciul încă nu a trebuit să dau nici cu fâsul pe deasupra după 8 zile.
 

cristocel420

Active member
Numărătoarea inversă a început, 9 din 10 au scos capul. O Golden Tiger nu a mai ieșit și avem o Green Haze triploidă.
 

Attachments

  • IMG_20190418_231529.jpg
    IMG_20190418_231529.jpg
    57.6 KB · Views: 33

jtm

Some kind of shaman
Veteran
O să îl las mai jos, am vrut sa văd cum se comportă, câtă căldură emană.
Nu ca ar avea nevoie de asa multa lumina, dar vad eu bine, sau is doar trei becuri la 8 ghivece? Nu prea ai cum sa imparti 3 paie la 8 magari...


15 cm distanta, daca is becuri de 10W sau pe-acolo...


L.E. Mai, tu ai un reflector acolo sus?
 

Latest posts

Latest posts

Top