What's new

Το ταπάνι του Ορφέα

orfeas

Active member
Veteran
Χαίρε καρουλιωτη!
Ομορφιές,ομορφιές...
Την γιγαντομορφη την παναμαλω την έφαγε όλη ο μύκητας?όχι τέτοια μαντάτα ρε γαμωτο,πίκρα.
Τα καρουλιωτικα είναι τα παραπανω ε?
Φαίνεται να θέλουν ακόμα κάμποσο καιρό..
Τα ανθη του μοιάζουν με ένα απ τα φαινο του χαμουτζιδικου ibl,σχεδόν αλεποουρατα..:biggrin:
Το Καλαμάτα cross φαίνεται να κοντεύει πάντως,κάτι που προς τα εδώ δεν συμβαίνει τόσο νωρις.
Στούπα στα ρετσινια είναι το άτιμο..
Κανα άρωμα μετέφερε μας γέροντα,τα όντα τι εκπεμπουν?

Ευλογείτε, γέροντα!
Οι δύο πρώτες, Ζαμαλντελίκα(ακραίος Τάι φαινότυπος), οι δύο τελευταίες από κει σακάτ' ;) στούπα δε λες τίποτα, αλλά μόνο θολά...η μυρωδιά του συνεχίζει να θυμίζει τσάι αλλά πολύ πιο βαριά τώρα...
Ένα απ' τα όντα παραθέτω στις φωτό, κοντά αλπονούρια με μυρωδιές άτσαλες που γέρνουν προς πιπεροκρέμμυδα και κάτι σαν φρέσκο άχυρο...δε βγάζω άκρη...εν τω μεταξύ έδειξα ψες φωτό της ζαμάλως στο φίλο που μου 'δωσε τα όντα και ξαφνιάστηκε με την ομοιότητα με κάποια που είχε βγάλει παλιότερα απ' τα ίδια σπόρια...πολυποικιλότητα μου ακούγεται...καλό...

Που τη βρήκες τη φαιά σήψη ρε Σαντάμ;;;



Κάτι σιήλιοι την έσερναν στα καντούνια... :biggrin:

Πότε είπαμε ότι τρυγάμε; στη λίγωση ή ;

στη λίγωση, ναι! στη γιόμωση τον χώνουμε! :laughing:
Εν τω μεταξύ σου θυμίζουν τίποτις οι φωτό;

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1100175.jpg
    P1100175.jpg
    93.4 KB · Views: 84
  • P1100176.jpg
    P1100176.jpg
    107.6 KB · Views: 84
  • P1100177.jpg
    P1100177.jpg
    107.4 KB · Views: 80
  • P1100178.jpg
    P1100178.jpg
    136.8 KB · Views: 85
Orfea Negro ?Μπα...
Δεν έχω καλό μνημονικό αλλά έχω μια τζαμντελω ... δύσκολο βέβαια να κοπεί σε αυτή τη λίγωση.10 Οκτώβρη και σταλιά βροχή... Το δε Μαλάουι μάλλον θα πάει μέχρι το Πολυτεχνείο :tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
Orfea Negro ?Μπα...
Δεν έχω καλό μνημονικό αλλά έχω μια τζαμντελω ... δύσκολο βέβαια να κοπεί σε αυτή τη λίγωση.10 Οκτώβρη και σταλιά βροχή... Το δε Μαλάουι μάλλον θα πάει μέχρι το Πολυτεχνείο

Μνημονικό; Αφού η κάνναβη καταστρέφει τα εγκεφαλικά κύτταρα...είσαι και κάποιας ηλικίας :laughing:
Η Ζαμάλω τι φαινότυπος είναι;

Το εικονιζόμενο θηρίο Purple PCK x Edpurt είναι εξαμηνίτικο ...δεν το πιστεύεις;

:tiphat:
 
Φέτος αγόρασα 4 σποράκια από τον Άσσο. ένα τζαμάλ, ένα Μαλάουι , ένα pck και ένα edpurt. Οι σατίβες φτου φτου, μια χαρά... Οι ίντικες σχεδόν τίποτα. Το εντπουρτ έπαθε κοκομπλοκο από το Μάη και άρχισε την ανθοφορία,μέσα Ιούνη το έκοψα... Το pck, ζωρίστηκε με τους καύσωνες, την έβγαλε, αλλά μάλλον κάτι το πείραξε και τελικά όταν το έκοψα έμοιαζε σαν και αυτό της φωτογραφίας σου, το λέει βέβαια το ποίημα αλλά ...Εσένα βέβαια είναι στα κρύσταλλα...
Η ζαμντέλω φίλε μου είναι γύρω στα 2,5 μετά από κλαδέματα . λίγα κλαδιά με λίγα φύλλα αλλά πολύ φούντα ;-)
 

orfeas

Active member
Veteran
φαίνεται ότι αντιμετωπίζω ένα δίλημμα ως προς το θέρο, δηλαδή βλέπω αυτές τις φούντες να έχουν καφετιάσει όλους τους στήμονες ή άλλως πιστόλια :biggrin: αλλά δε βλέπω μελιά πουθενά κι αν υπάρχουν κάποια είναι ελάχιστα γι' αυτόν το καιρό...
Εν τω μεταξύ λένε ότι από Δευτέρα τέρμα τα παραμύθια με τον καιρό...
Πάντως το σχεδόν πρωτοφανές για μένα είναι ότι δεν μπορώ να θυμηθώ πότε ΔΕΝ είχα μούχλα τέτοιον καιρό...αυτός ο Οκτώβρης είχε χρόνια να φανεί... :)

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1100217.jpg
    P1100217.jpg
    152.3 KB · Views: 86
  • P1100219.jpg
    P1100219.jpg
    101.4 KB · Views: 92
  • P1100218.jpg
    P1100218.jpg
    132.3 KB · Views: 85
  • P1100215.jpg
    P1100215.jpg
    91.7 KB · Views: 85
  • P1100214.jpg
    P1100214.jpg
    70 KB · Views: 92

Ksaderfo

Active member
φαίνεται ότι αντιμετωπίζω ένα δίλημμα ως προς το θέρο, δηλαδή βλέπω αυτές τις φούντες να έχουν καφετιάσει όλους τους στήμονες ή άλλως πιστόλια :biggrin: αλλά δε βλέπω μελιά πουθενά κι αν υπάρχουν κάποια είναι ελάχιστα γι' αυτόν το καιρό...
Εν τω μεταξύ λένε ότι από Δευτέρα τέρμα τα παραμύθια με τον καιρό...
Πάντως το σχεδόν πρωτοφανές για μένα είναι ότι δεν μπορώ να θυμηθώ πότε ΔΕΝ είχα μούχλα τέτοιον καιρό...αυτός ο Οκτώβρης είχε χρόνια να φανεί...

Μην ανυσηχεις.. Θα γινουνε μελί στο βαζο.. :biggrin: και γω τις μαζευω οταν ειναι τουλαχιστον ολα περλε.. Ειδικα αν ειναι ετοιμες (εχουν μαζευτει ολα τα πιστιλς και εχουν φουσκωσει κτλ ) και ερχονται και 5 μερες βροχη.. Ασε που νομιζω οτι χρυσαφι δε γινονται ολοκληρα.. λίγο στο κοτσάνι και μπορει και μια ιδεα στο στρογγυλο συστημα επανω..

Ε δε λεει να τις αφησεις στο κρυο και στη βροχη παντως.. 'Οντως αυτός ο Οκτωβρης ειναι too good to be true... :biggrin:

the-active-ingredients-of-medical-marijuana-34618-w800.jpg
 
Εγώ την κατέβασα την ντελικα χθες βράδυ , έρχονται μπόρες.... Εσύ βέβαια μπορείς να τις σκεπάσεις:laughing:
 

thandee

Active member
Εγώ την κατέβασα την ντελικα χθες βράδυ , έρχονται μπόρες.... Εσύ βέβαια μπορείς να τις σκεπάσεις:laughing:

Οντως αυτο δειχνει η πιο ωριμη αποφαση....satives ειναι χωρανε αλλες 2 εως 4 εβδομαδες...ο Καιρος εχει και γυρισματα...περυσι ταχε!!!:)(Φετος τα πραγματα δειχνουν ακομα καλυτερα!)
Εως 15 Νοεμβρη...επειτα απο 1 Δεκεμβρη εως 15 Δεκεμβρη!!!
Αλλο η ωριμανση στα βαζα και αλλο στο φυτο!
Η αποφαση δικη σου....βαλε και καμια θερμαστρα αν χωραει:biggrin:....ριξε κουβερτουλες απο πανω.:biggrin:..ειλικρινα...σκυλια ειναι και αυτα ...θα κερδισεις δυναμη ...αρωματα ...γευση...ποσοτητα!
 
Last edited:

thandee

Active member
Τι αποφαση πηρες τελικα ΜαστρΟρφευς για τα τεκνα σου???ζουνε η τασφαξες ασπλαχνε τα ζωντανα?:biggrin:
 

orfeas

Active member
Veteran
τα ζωντανά δεν τα 'σφαξα και λέγε μ' άσπλαχνο εσού...
μόν' λίγο τσίμπησα χαμλά κάτι κλαδάκια μ'σόμετρα, μπορεί και παραπάνω...λαδιάρκααα και θα φάω πολύ γανάδα λέμε στο κούρεμα
κι ακολουθούν κι οι ελιές να δούμε τι θα προκάνουμε...

Λοιπόν η μόνη αμαγάριστη είναι η Ζαμάλω που καθημερινά μαδάει, κιτρινέλια εννοείται, και άρχισε να σφίγγει τα κορφάρια της, τουλάχιστον τα ψηλά...τα χαμλά παραμένουν μπαμπακόφουντες :laughing:

Σήμερα είναι η πρώτη κανονικά βροχερή μέρα, με μια βροχή δυνατή αλλά όχι λυσσιάρα κι οι ελιές ευφραίνονται...τα ζωντανά τ' αφήνω απείραχτα κι ελέγχω κάθε πρωί...ούτως ή άλλως αυτή που θέλει κάνα δυο βδομάδες ακόμα είναι η Ζαμάλω...

:tiphat:Ορφεύς
 

Ksaderfo

Active member
τα ζωντανά δεν τα 'σφαξα και λέγε μ' άσπλαχνο εσού...
μόν' λίγο τσίμπησα χαμλά κάτι κλαδάκια μ'σόμετρα, μπορεί και παραπάνω...λαδιάρκααα και θα φάω πολύ γανάδα λέμε στο κούρεμα
κι ακολουθούν κι οι ελιές να δούμε τι θα προκάνουμε...

Λοιπόν η μόνη αμαγάριστη είναι η Ζαμάλω που καθημερινά μαδάει, κιτρινέλια εννοείται, και άρχισε να σφίγγει τα κορφάρια της, τουλάχιστον τα ψηλά...τα χαμλά παραμένουν μπαμπακόφουντες :laughing:

Σήμερα είναι η πρώτη κανονικά βροχερή μέρα, με μια βροχή δυνατή αλλά όχι λυσσιάρα κι οι ελιές ευφραίνονται...τα ζωντανά τ' αφήνω απείραχτα κι ελέγχω κάθε πρωί...ούτως ή άλλως αυτή που θέλει κάνα δυο βδομάδες ακόμα είναι η Ζαμάλω...

:tiphat:Ορφεύς


Μαγικο καιρο κανει... Μαγικο!

[YOUTUBEIF]dfPYuI1cBpc[/YOUTUBEIF]
 

bathory

Member
μαζι με τις ελιες ετοιμη και η ζαμαλω??ζαχαρη,σε βοηθει και ο καιροςφετος!!!!ολα βρε τα προλαβαινεις εσυ,μην 'γκρινιαζεις'!!!!!σωραιος!!
 

orfeas

Active member
Veteran
πάντως παίδες, δε ξέρω τι καιρό κάνει στα μέρια σας, αλλά εδώ είναι ευλογημένος...θα μου πεις με τόσο κομποσκοίνι που πέφτει στα Καρούλια, κι όχι μόνο ... που πάει να πει σήμερα λιάζει κι η υγρασία σχετικά χαμηλή...

η καινούρια μου ράτσα λέγεται Ροδολούμινι... :biggrin:

μπάθορυ, όπως αναρωτιέσαι, ελιές και Ζαμάλω θα πάει κατά πως φαίνεται...ήδη μελιάζει γοργά, αλλά και μελανιάζει :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1100228.jpg
    P1100228.jpg
    140.3 KB · Views: 92
  • P1100223.jpg
    P1100223.jpg
    100.3 KB · Views: 89
  • P1100226.jpg
    P1100226.jpg
    92.6 KB · Views: 86

thandee

Active member
Καλο harvest Ορφευς...με το καλο και χωρις υπολλειματα μουχλας φετος...ειδικα γιαυτη τη ζαμαλω...εκτος και αν ειναι μυστικη συνταγη....ζαμαλω + μουχλα να δινει κατι που μονο εσυ ξες...ελα πες μας....:biggrin:
κατα τα αλλα τα κομποσχοινια στα καρουλια γινονται για ολη τη γη....δεν νομιζω να ειναι μονοφαγαδες οι καρουλιωτες...ε Ορφευς????τους εχω συναντησει ...αυτοι μου μαθανε organic growing in a living world...τους ευχαριστω...ο καιρος καλος ειναι και στη πολη...γιατι μια ειναι η ΠΟΛΗ....:biggrin:
καλη σοδεια και στα λαδια σου...το δικο μου ξερικο χωραφι μια χρονια δινει καρπο...μια χρονια κοιμαται...φετος κοιμαται....δεν εχει δειγμα ελιας πανω του...θελουμε και ενα report για τις πιο ομορφες ποικιλιες σου ασφαλως!:)
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
έλα ρε κάνγκουρα :biggrin:

φέτος είναι η πρώτη μου φορά (απίστευτο!) που πρώτη του Νιόβρη με βρίσκει χωρίς ίχνος μπαντ-ροτ ...
έχω ήδη συνάξει κλάρες από δω κι από κει με φουλ θολά κι ελάχιστα μελιά, το κάνω πάντα αυτό ιδιαίτερα με σατίβες για πιο καθαρό και σπιντάτο χάι...

το μυστικό; ζαμάλ + μούχλα= κουβάς + παγάκια + μπλακ-εντ-ντέκερ = δραμιάρια :biggrin: τα άμουχλα τουλάχιστον ένα εξάμηνο ωρίμανση...

τα ραπόρτα εν ευθέτω χρόνω...

:tiphat:Ορφεύς
 
Top