What's new

the hawaiian snow

makedon

Member
Veteran
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php



:tiphat:
 

atma

Member
18/22??? τι παιζει σε αυτην την περιπτωση ηξερα το 18/6 το 24/0 22/2 που παιζω κιολας &
12/12 όπως και 13/11 για το τελος..για δωσε μας τα φωτα σου..οντως αποκταν περισσοτερο κρυσταλο στο 18/22 και οντως το φυτο μπαινει σε φαση ανθοφοριας?
 

atma

Member
ο.κ καταλαβα είναι λιγο νωρις ακομα...και δεν το επιασα..παντως φιλε μου τα φυτα σου είναι απλα υπεροχα..λιγοι βγαζουν τοσο κρυσταλλο..ευγε!!Καλη σου μερα μαν!:tiphat:
 

weedolada

Member
κρίμα τον σκυλάκο!δεν ήξερα αν τα έκοψες εσύ γι αυτό δεν επεκτάθηκα,αλλά ο τύπος που τα έκοψε είναι όντως για κράξιμο..αλλά τέτοιο μούτρο που το χει ο "φάτσας" σου δεν υπάρχει,αρχοντόσκυλο..!
 

makedon

Member
Veteran
@ατμα θενξ φιλος μακαρι να τα φτασω μεχρι τερμα!


@weedo φιλε δεν ξερω ποιος θα φαει πρωτος τον αλλο εγω το σκυλο η αυτος εμενα,εχω και το γατι...αλλη περιπτωση,οταν ειμαι μπροστα,ο γατος την βλεπει αρχηγος,οταν ειναι οι δυο τους ο γατος δεν παταει εδαφος :biggrin:
μιλαμε για γατο ΓΑΤΟ
picture.php
picture.php

ζοο το καναμε το μερολογιο :biggrin:

:tiphat:
 

antartist

Member
Όλα τα ζωντανά μαγεία!!!

Πρόσφατα είχα με μια φίλη που ξεκίνησε τώρα την καλλιέργεια ακριβώς την ίδια συζήτηση...
Με έλεγε ότι έχει τοξικώσεις στα φυτά και ότι ίσως φταίνε τα μυγάκια. Στην τελική, όταν πήγα να δω τα φυτά ήταν μια χαρά ακόμα και με μερικά μυγάκια στο χώρο και τα ελαχιστα φύλλα που έχασε ήταν επειδή βρισκόταν στο τέλος της ανθοφορίας. Με συνθετικά λιπάσματα και καλοριφέρ κολλητά στη τέντα.
Δική μου εκτίμηση και θα σου πω ό,τι είπα και σε αυτήν...
Το ενδεχόνενο να είναι μυγάκια δεν είναι ανύπαρκτο, αλλά θα πρέπει να λάβεις υπ' όψην σου όλες τις ενδείξεις. Το 1 και το 2 από σχετικά νωρίς διαφοροποίησαν τις ανάγκες τους σε σχέση με το 3 που είναι πιο πολύ ίντικά και υοθέτησαν αυτό το ανοιχτό πράσινο χρώμα.
Τα προβλήματα δεν προέκυψαν έτσι ξαφνικά.
Τα μυγάκια για να γίνουν καταστρεπρικά. όπως και κάθε έντομο, οι πληθυσμοί τους θα πρέπει να είναι μεγάλοι και να πολλαπλασιάζονται συνεχώς. Μπορεί μέσα στο δωμάτιο να παίζεις με 20άρια αλλά γενικά εξω δεν είναι η εποχή τους και οι πληθυσμοί είναι περιορισμένοι. Και επίσης θα έπρεπε να είχαν πάει και στο 3. Γιατί δεν εμφανίζει έντονα προβλήματα τοξίκωσης και το 3;

Εγώ θα το αντιστρέψω λίγο και θα μπορούσα να κάνω μια εικασία.
Καθώς το 1 και το 2 εμφάνιζαν προβλήματα απορρόφησης και το χώμα συσσώρευε οργανική ύλη, κάποια λιγοστά μυγάκια το μυρίστηκαν και πήγαν να τραφούν.
To πρόβλημα νομίζω πως είναι στο πεχά του χώματος.
Ο μαν μιλάει για το επτασφράγιστο μυστικό των μυγακίων αλλά για τα προφανή αλλά επτασφράγιστα μυστικά της βιολογικής καλλιέργειας δεν μιλαει κανείς.

Μόνο δυο λεξεις θα πω δημόσια και ψάξου. Εδώ το ξενόγλωσσο έχει όλα τα καλά στο τμήμα με την βιολογική. Τα υπόλοιπα Pm γιατί είπαμε, επτασφράγιστο μυστικό:

Dolomite lime.
 

makedon

Member
Veteran
μακρι να ειναι οπως τα λες καρντασι.
και εγω αυτο ελεγα για το #3 πως δεν επειρεαστηκε?αφου ολα εχουν ιδιο χωμα και τρωνε τα ιδια λιπασματα και με το ιδιο νερο.
δηλαδη εσυ το αποδιδεις στο φενο(ιντικοειδες)?και τα αλλα τα σατιβοειδη τρωνε σε αλλα νουμερα πεχα?
το αλλο που σκεφτομαι ειναι τα αλατα που λεγαμε,οταν τα αλλα αρχισαν τα προβληματα,αυτο το ειχα μεταφυτευση και την πηδειξε,αλλα και παλι το ποτιζα τα ιδια με τα αλλα.
δεν το γλιτονω το φλας,οιμε γαμω τον δια μου(βαριεμαι):biggrin:

:tiphat:
 

antartist

Member
Αδερφέ όπως ακριβώς τα είπες. Οι σατίβες έιναι πιο επιλεκτικές στο ph του χώματος.
Με αυτά ακριβώς τα θέματα χτυπιέμαι κι εγώ στον χώρο μου.
Και μάλλον δεν είναι τα άλατα. Η τύρφη σε συνδιασμό με τα οργανικά λιπάσματα μετά απο εβδομάδες εντατικής, πιεστικής εσωτερικής καλλιέργειας αποκτά όξινο χαρακτήτα. Κοινώς ξεμπαφάρεται.
Το λαιμ θα δώσει ασβέστιο/μαγνήσιο που τα λιπάσματα σου δεν έχουν και απο το νερό της βρύσης δεν φτάνει και θα ισορροπήσει και το πεχά της τύρφης όταν θα είναι η ώρα.
Δυστυχώς το λαιμ μπαίνει στο μιξ του χώματος και δεν μπορείς εύκολα να το ποτίσεις...
Διάβασε αυτά που σου έστειλα, ακόμα και αυτό να μην είναι θα βοηθηθείς!
Τώρα για τα ξεπλύματα να σου πω, δεν ξέρω. Ό,τι βγάλεις θα βάλεις νομίζω. Το θέμα ήταν να μπορούσες να δεις αν μπορείς να επηρε'ασεις το χώμα ευεργετικά. Δεν έχεις και πεχάμετρο!
Κι εγώ στα πειράματα είμαι, σύντομα με νεότερα και ελπίζω και καταπράσινα φύλλα...
 

makedon

Member
Veteran
καρντασι τα εχω κοζαρει αυτα.
αμα ειχα πεχαμετρο τι θα γινοταν? εγω πονταρο οτι εχω πεχα 8 στη βρυση και 6,2-5 στο χωμα. με το πεχαμετρο τι θα καταλαβεις?το νουμερο απο τα απονερα και αν μπορουν να φανε η ειναι τοξικο?στο 6,9 δεν μπορει να εχει γινει ειδη τοξικο?ενω μπορει να φαει τα παντα.
I hear a lot of people asking or talking about the pH of their organic soil mix or organic nute solution and how they might correct or adjust it. pH in organics is not an issue like it is in synthetic growing.
The best place to settle the pH issues in organics is within the grow medium. A "living" medium rich in humates (humus) is the place to start. Humates and bacteria work to "buffer" the pH of organic mediums and the nutes you pour (or mix) into it.
Humates come from compost, worm castings and bottled humus. If you use a peat based medum, use dolomite lime to raise the pH of the acidic peat. Dolomite should be used in any soil or soiless medium to provide magnesium and calcium. But since we are talking about pH here, I'll mention dolomite lime's pH correction benefits.
A medium of coir has a pH near neutral (or 7.0). But humates are still neded to allow uptake of organic nutrients that are outside a near neutral pH range.
With an active medium rich in humates you can pour in nutes like fish, Earth Juice and guano teas way outside the optimum pH range without worry. The humus and bacteria will allow the nutes to be taken up through the roots, even at such an extreme pH reading.
So throw those pH meters away folks and enjoy the ease and safety of organic gardening.

σορυ,αλλα το να γραφω ειναι αθλος για μενα και συγνωμη αν δεν γινομαι κατανοητος.


:tiphat:
 

antartist

Member
Κανενα πρόβλημα, πιστεύω θα βγει άκρη.
5,5 με 6,5 δίνουν οι κατασκαυαστες στα έτοιμα σακούλια τυρφόχωμα γενικά...
Το lightmix ξεκινάει απο το 6,2 νομίζω και έχει συγκεκριμένες αντοχές στο νερό, το λίπασμα και τον χρόνο, όπως όλα.
Το ph του νερού της βρύσης κυμαίνεται απο 7,5 μέχρι 8,5, αναλόγως τα άλατα και το χλώριο.
Εγώ συλλέγω νερό με ph 7,5 και μετά απο 3 μερες στην αερόπετρα για να φύγει το χλώριο πάει 8,5!!!!
Τώρα τα ψάχνω καλά κι εγώ αλλά το ph του διαλύματος που ποτίζεις παίζει δευτερεύοντα ρόλο νομίζω. Δεν είναι ικανό να επηρεάσει τις τιμές του χώματος άμεσα γι αυτό τώρα όσο και να θέλουμε δεν πρασινίζουν τα φύλλα. Το χώμα επιβάλεται στα φυτά περισσότερο απο το νερό. Μόνο μακροπροθεσμα με κακή χρήση λιπασμάτων και διάφορες συσσωρεύσεις ή εκφυλισμό της τύρφης χαλάει το χώμα. Οπότε όλα τα βλέμματα στραμένα απο την αρχή στην σταθερότητα του χώματος.
Το πεχάμετρο περιττό είναι αν δεν υπάρχουν διαταραχές ή τουλάχιστον μέχρι να βρεθούν κάποια πατήματα. Τα απόνερα θα σου δώσουν μια γεύση της τάσης που έχει το υποστρωμα σου. Είναι περίπου ο μέσος όρος του πεχά που ποτίζεις με το πεχά του χώματος.
Απλά έτσι έχεις μερικά στοιχεία παραπάνω για να λειτουργήσεις με την εις άτοπο απαγωγη και να ακυρώνεις ενδεχόμενα.
Το 6,9 δεν μπορεί να είναι τοξικό είτε είναι στο νερό είτε είναι στο χώμα. Μεχρι 7-7,5 είμαστε γκουντ.
Το ασβέστιο λειτουργεί σαν εξισορροπιστικός παράγοντας, δεν είναι Npk.
Τα φυτά μπορεί να φουσκώνουν κανονικά αλλά επηρεάζεται η υφή τους και το κάπνισμα με τις κιτρινίλες. Επίσης χάνεις και στα σημεία αποδόσεις αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.
Το θέμα είναι να ξέρουμε τι παίζει ακριβώς και όλα να είναι στο χέρι μας. Ξενερώνω προσωπικά όταν τα φυτά μου με χειραγωγούν.
Επίσης θα μπορούσε να είναι συνδιασμός πραγμάτων που δημιουργούν προβλήματα και όχι ένα και μοναδικό σενάριο. Συνήθως το ασβέστιο και το πεχά είναι δύο πράγματα που πάνε αγγαζέ στην βιολογική.

Μπρο ελπίζω να σε έπιασα και να σε κάλυψα παρόλο που δεν μπορείς να γράψεις.
Μακάρι να είμουν κι εγώ έτσι αλλά τα βάζα άδειασαν προς το παρόν και η ενεργεια ξεχειλίζει.
 

makedon

Member
Veteran
ευχαριστω καρντασι,κατατοπιστηκοτατος!

μπρο ξανα στιβα ΜΟΝΟ εξω,θα ειχα κοψει τρεις φορες μεχρι τωρα :wallbash:

:tiphat:
 

makedon

Member
Veteran
:coffee: + :joint:=:blowbubbles:
picture.php

[YOUTUBEIF]YKhhzGKr_zQ[/YOUTUBEIF]
νομιζω οτι τα κρουσταλα στης σατιβες ειναι ψηλοτερα!

:tiphat:
 

makedon

Member
Veteran
ενα μηνακι εμεινε,εστειλα και την φρεζα για σερβις : )
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php



:tiphat:
 

makedon

Member
Veteran
αρχες 10ης βδομαδας,το #1 και το #3 περνουν βαρος,το #2 περα βρεχει
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php

πολυ μωβ λεμε!
:tiphat:
 

Latest posts

Latest posts

Top